in ,

Çocuklara doğayı sevdiren yarışma

İzmir Ticaret Borsası ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Toprak ve Çocuk programı resim yarışması ödül töreni gerçekleştirildi

resim-yarismasi-itb

Bu yıl İzmir Ticaret Borsası ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ikincisi düzenlenen Toprak ve Çocuk Programı kapsamında  “Çocuk Gözüyle Hayvancılık” resim yarışmasının kazananları ödüllerini aldı.  Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Toprak ve Çocuk Programımıza başladığımız ilk günün üzerindentam beş yıl geçti. Bu süreçte farklı okullardan çocuklarımız ile pek çok etkinliğimiz oldu. Etkinliklerimize iyice ısındığımız ve öğrencilerimiz ile birlikte doyasıya eğlendiğimiz süreçte maalesef korona virüs salgını tüm dünyayı esir aldı. Hepimiz evlerimize kapandık. Bu süreçte çocuklarımız için planladığımız çok sayıda etkinliği ertelemek zorunda kaldık. Toprak ve Çocuk Programı’nı bu somut gerçeklerden yola çıkarak, yarınları emanet edeceğimiz çocuklarımızı, onlara miras bırakacağımız doğal hayatla tanıştırmak, tarımı, toprağı sevdirmek için tasarladık” dedi.

‘TARIMI,TOPRAĞI SEVDİRMEK’

Geçmiş dönemlere atıfta bulunan ve çocukların doğadan kopmamasının büyük bir kazanım olacağını vurgulayan Kestelli, “Bizler kapımızın önünde sabahtan akşama kadar arkadaşlarımızla oynar, ağaçlara tırmanır, komşumuzun bahçesinden topladığımız meyveleri yer, sokak hayvanlarını besler, gün boyunca doğayla iç içe zaman geçirirdik. Oysa bugün her şey çok farklı… Çocuklarımızın apartmanlar arasına sıkışmış parklar dışında fazlaca bir alternatifleri yok. Birçok çocuğumuz doğayla ilgili deneyim yaşama fırsatı bulamadan gençliğe adım atıyor. Toprak ve Çocuk Programı’nı bu somut gerçeklerden yola çıkarak, yarınları emanet edeceğimiz çocuklarımızı, onlara miras bırakacağımız doğal hayatla tanıştırmak, tarımı, toprağı sevdirmek için tasarladık. Kuruluşunu birkaç ay önce gerçekleştirdiğimiz İzmir Ticaret Borsası Eğitim ve Sosyal Entegrasyon Vakfı – BORSAV – ile bu çalışmalarımızı daha yoğun bir şekilde yürütme imkânı bulacağız. Bugün bizleri bir araya getiren “Çocuk Gözüyle Hayvancılık” konulu resim yarışması da “Toprak ve Çocuk Programı” kapsamındaki güzel ve başarılı etkinliklerimizden biri oldu. İzmir merkez ve çevre ilçelerdeki okullardan yarışmaya katılan öğrencilerimizin resimleri jürimiz tarafından değerlendirildi” ifadelerini kullandı.

‘PROJELERE İMZA ATACAĞIZ’

Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmanın önemini vurgulayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mücahit Yentür, aynı zamanda sürdürülebilir politikaların geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yentür, “Eğitimin en önemli amacı öğrenilenlerin hayata uygulanmasıdır. Eğer biz çevremizi okula dönüştürmezsek öğretmenlerimizin çabası boşa gidecektir. Toprağa, doğaya ve hayvana sahip çıkma bilinci aşılamak biz eğitimciler ve sivil toplum örgütlerinin en önemli görevlerindendir. Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adı değişerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. İnsanlar olarak sınırsız olan isteklerimizi Dünyamızın sınırlı kaynaklarıyla karşılamaya çalışıyoruz. Bu kaynakları ölçüsüz bir şekilde kullanırsak çocuklarımızın ve gelecek nesillerimizin haklarını çalmış oluruz. Bu sebeple; tarım, toprak, hayvancılık tüm insanlık ve tüm ülkelerin ortak politikasıyla sürdürülebilir hale getirilmesi lazım. 2022 ve 2023 yılında büyük projelere ve organizasyonlara imza atacağız” diye konuştu.

izmirdeki-kazada-1-kisi-oldu-1-kisi-agir-yaralandi

İzmir’deki kazada 1 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı

Evinin balkonunda kafasından vurulmuş halde bulundu