Doğukan Emekli/ EGE TELGRAF -Yaz mevsimi geldiğinde çocuklar, dışarıda oyun oynamak, yüzme yapmak veya doğada vakit geçirmek için güneşin keyfini çıkarırken, güneşin zararlı etkilerinden korunmak da büyük önem taşıyor. Uzmanlar, doğru önlemler almanın ve bilinçli davranmanın, çocukların sağlıklı bir şekilde güneşin tadını çıkarmasını sağlayacağını belirtiyor

Dikkat edilmesi gereken 6 altın kural….

1. Güneş Kremi Kullanımı: Çocuklar için SPF 30 faktöründe ve suya dayanıklı güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir. Kremler, güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce uygulanmalı ve iki saatte bir yenilenmelidir.

2. Gölgeli Alanlarda Kalma: Güneşin en yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıda uzun süre kalmaktan kaçınılmalıdır. Aktiviteler mümkünse sabah erken saatlerde veya öğleden sonra yapılmalıdır.

3. Şapka ve Gözlük Kullanımı: Geniş kenarlı şapka ve UV korumalı güneş gözlükleri çocukların gözleri ve yüzlerini güneşin zararlı etkilerinden korur.

4. Uygun Giysiler: Açık renkli, uzun kollu ve bol giysiler tercih edilmeli veya UV korumalı kıyafetler giydirilmelidir.

5. Su Tüketimi: Güneş altında vakit geçiren çocuklar sık sık su içmeli ve sıvı dengelerini korumalıdır. Meyve suları veya elektrolit içeren içecekler de tercih edilebilir.

6. Düzenli Cilt Kontrolleri: Çocukların cilt sağlığı düzenli olarak kontrol edilmeli, güneş yanıkları veya cilt değişiklikleri gözlemlendiğinde derhal bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Şükretmek sağlığımızı nasıl etkiliyor? Ömrümüzü uzatabilir mi? Şükretmek sağlığımızı nasıl etkiliyor? Ömrümüzü uzatabilir mi?

Uzmanlar, bu basit önlemlerin çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunmasında büyük önem taşıdığını vurguluyor. Sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmek için ebeveynlerin bu kurallara dikkat etmeleri önemlidir.

Kaynak: EGE TELGRAF