in ,

Cumhurbaşkanı Ayasofya kararı sonrası millete sesleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılması kararının ardından Millete Sesleniş konuşması yapıyor

cumhurbaskani-erdogandan-23-nisan-mesaji

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşması yaptı. Danıştay’ın aldığı Ayasofya’nın ibadete açılması kararı sonrası konuşan Erdoğan, “Ayasofya’da ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü. Hep birlikte namazı kılar, ibadete açarız.

Ayasofya camiine ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak. İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi özgün şekilde devam edecektir.

 

24 TEMMUZ 2020 CUMA GÜNÜ İBADETE AÇILACAK

 

Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz

 

“BU KARARA SAYGILI OLUN”

 

Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.Hemen arkamda dev bir vakfiyename var. Bu bir Fatih Vakfiyenamesi’dir. Orada ne varsa bizim için asıldır. Tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu 567 yıllık bir haktır. Şayet bugün inanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değil, dünyanın dört bir yanında İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır” dedi.

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

Bugün de 23 kişi korona virüsten hayatını kaybetti

focaya-kirmizi-bayrak

Foça’da ilk engelsiz Kırmızı Bayrak