in ,

Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 aylık maaşını bağışladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı kabinesiyle yaptığı toplantının ardından millete seslendı. Erdoğan, yedi aylık maaşını bağışladığını açıkladı

cumhurbaskani-erdogan-millete-seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15:54’te başlayan ve ilk kez video konferans şeklinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ile toplantının ardından millete sesleniyor. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Tarabya‘daki Huber Köşkü‘nde gerçekleştirilen kabine toplantısı yaklaşık 3 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aldığımız tedbirler sebebiyle toplantımızı video konferans şeklinde gerçekleştirdik. Bilim Kurulu‘muzun tavsiyeleri doğrultusunda, sağlık tedbirlerini eksiksiz hayata geçiriyoruz. Türkiye, Avrupa ve Amerika’ya kıyasla bu virüsle başa çıkma konusunda daha iyi durumdadır. Sağlık sistemimiz dimdik ayaktadır. Ne kadar çok gerekli malzemeyi tahsis edersek o denli başarılı olabiliriz. Okullarda uzaktan eğitime geçerek, kamuda evden çalışma sistemine geçerek sosyal teması en aza indirdik. Son olarak kara, hava ve deniz yollarıyla yapılan ulaşımı sınırlandırdık ve gerekirse şehir içi trafik dolaşımını da sınırlandırabiliriz. Virüsün yayılmasını önlemek için her yola başvurmaya hazırız. 41 yerleşim yerimiz karantina altındadır. Her birimimiz kendi karantinasını kendisi uygulayabilir. İspanya’ya bir uçak dolusu malzemeyi Çarşamba günü göndermiş olacağız. İtalya’ya da Kızılay vesilesiyle bir gemi dolusu yardım malzemesini göndereceğiz. Sağlığımız ve güvenliğimiz için gereken her türlü tedbiri alarak yolumuza devam edeceğiz. Solunum cihazlarında da gereken çalışmaları yapıyoruz. Vatandaşlarımız kendilerini ne kadar evde tutarlarsa ülkemizi o denli koruyabiliriz. Tedbiri elden bırakmayalım, panik yapmayalım. Hiçbir virüs bizim, birbirimizden ve birliğimizden önemli değildir. İstihdamın sürmesi için esnafımıza, ihracatçımıza ertelemyi ve destekleri hayata geçirdik. Sosyal yardım programımızda, kayıtlı olan iki milyon haneye biner lira yardım ödemesi yapacağız. 41 ilimzide yurtdışından gelen 21 bin 500 vatandaşımızı 14 gün karantinaya aldık. Tarımsal desteklerimizin yarısını ödedik. Aldığımız her tedbirle devletimizin vatandaşın yanında olduğunu gösterdik. Milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Biz bize yeteriz Türkiyem ismiyle başlattığımız kampanya için banka hesapları açıldı. Bu sayede ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız bu yardımlardan faydalanabilecek. ” dedi.

Konuşmanın sonunda Cumhrbaşkanı Erdoğan kampanyaya 7 aylık maaşını bağışladığını açıkladı.

Kabine toplantısı ilk defa temassız, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi ve toplantıya Fahrettin Altun ve İbrahim Kalın da eşlik etti.

izmirde-kac-kisi-viruslu

İzmir’de kaç kişi virüslü!

baskan-soyerden-iki-hafta-sokaga-cikma-yasagi-onerisi

Başkan Soyer’den iki hafta sokağa çıkma yasağı önerisi