in ,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çandarlı otoyolu açılışından mesajlar verdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolu açılışı törenine katıldı.

candarli-otoyolu-acilisindan-ilk-mesajlar

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de katıldı.

cumhurbaskani-erdogan-izmirde

Erdoğan‘ın ilk açıklamaları şöyle:

“Üçüncü büyük şehir olan İzmir en önemli sanayi ve ticaret bölgelerinden birinin merkezi durumundadır. İzmir’i PETKİM ve TÜPRAŞ başta olmak üzere büyük sanayi tesislerinin bulunduğu Aliağa ile ülkemizin en büyük limanlarından birini inşa edeceğimiz Çandarlı’ya bağlıyoruz. Bu bölgede kuzey güney istikametinde ortaya çıkan yoğunluk şehir içi trafiğin de sıkışmasına yol açıyordu. Böylece otoyolumuzun geçtiği tüm güzergahlarda şehir içi trans geçilecek. Çiğli-Harmandalı-Koyundere bölümlerini peyderpey hizmete açmıştık. Bugün Koyundere-Aliağa- Çandarlı kısmını da hizmete vererek bağlantılı yollarıyla birlikte 96 km projenin tamamını bitirmiş oluyoruz. Toplam yatırım 455 milyon euro olan projemizin yol kısmının yanında 14 köprülü kavşak, 4 hemzemin tüneli, 38 köprü  ve 8 viyadüğüyle gerçekten İzmir’e yakışır bir eser oldu.

candarli-otoyolu-acilisi

En fazla 40 dakika içinde Çandarlı’ya ulaşabilecek

İzmir’den yola çıkan bir araç bu yol sayesinde en fazla 40 dakika içinde Çandarlı’ya ulaşabilecek. İzmir- Aydın, İzmir-Çeşme ve İzmir çevreyolu projelerinin devamı niteliğindedir. Bu proje sayesinde İzmir’e kadar uzan Bursa-İstanbul Otoyolu da daha etkin kullanılacak. Yine bu otoyol İzmir-Ankara, İzmir-İstanbul hızlı tren projesi ve diğer raylı sistem projelerini de etkileyecek. İzmir’in turizm potansiyeli çok daha üst bir seviyeye çıkacaktır. Otoyol projesi özellikle güzergahında bulunacak tarihi ve kültürel eserlere zarar vermeyecek şekilde planlandı. Larisa antik kenti tünelle geçildi. Arkaolojik köprü ve bir başka antik kente giden yolun korunması sağlandı. Zamandan, vakitten ve yakıttan tasarruf sağlayan her ulaşım projesi gibi bu otoyolunda ülkemize katkısı olacaktır. Bu otoyolun sadece 255 milyon TL olarak hesaplanıyor. Bu otoyolun İzmir’imize ve ülkemize kazandırılmasında emeği, geçen kurumları, firmaları, bankları, mühendisleri ve herkesi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.

erdogan-izmirde

Kılıçaroğlu’na da grup kürsümüzden çağrı yaptım

Bu şehrin milletvekillerinin tamamının aramızda olmasını isterdik. Aynı zamanda İzmir milletvekili olan Kılıçaroğlu’na da grup kürsümüzden bu çağrıyı yaptım. Aranızda mı yoksa ben mi göremiyorum. Maalesef aramızda yok. Aramızda da biz mi göremiyoruz. Halbuki biz İzmirlilerin hayrına olan her mutlu gününde yanlarında olmaya özel önem veriyoruz.

Diğer 80 vilayet gibi 17 yılda 17 katrilyon tutarında yatırımla İzmir’in de çeheresini değiştirdik.3 devlet üniversitesi, 7 bin 117 kişi kapasiteli yurtlar yaptık. Toplamda 14 bin 500 kişi kapasiteli 8 adet yüksek öğrenim yurdunu da açacağız. İzmir’in dört bir yanına çeşitli branşlarda spor tesisleri yaptık. Göztepe’yi stadyumuna kavuşturduk? Alsancak stadyumunun inşaatında sonlara yaklaşıyoruz. Bizim dışımızda yaşan birçok aksaklığa rağmen Karşıyaka’yı da stadın kavuşturacağız. İzmir’e 2 millet bahçesi kazandırıyoruz. Türkiye’nin geniş alanda verdi mücadele tam anlamıyla bir istiklal harbidir. İzmir bu mücadelenin  anlamını gayet iyi biliyor. Dönem değiştiği için mücadelenin biçimi de değişmiştir. Artık kimse öyle karşınıza dikilip sizinle alenen savaşmıyor. Nice sinsi yol ve yöntemle sürdürülen kuralsız bir mücadele var. Milletimiz bu durumun farkında.

Erdoğan, açılışın ardından önce AK Partili Sadık Doğruer’in başkan olduğu Kınık Belediyesi’ni, ardından AK Partili Hakan Koştu’nun başkan olduğu Bergama Belediyesi’ni ziyaret edecek. Erdoğan, iki belediyeye ziyaretinin ardından Kemalpaşa’da bulunan Akgün Şirketler Grubu’na ait İzmir Seramik Fabrikası’nın da açılışını yapacak.

 

cumhurbaskani-erdogan-izmirde

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir’de!

erdogan-candarli-otoyolunun-acilisini-yapti

Çandarlı otoyolu açıldı, artık 40 dakika!