in ,

Cumhurbaşkanı Kabine toplantısının ardından açıklama yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesiyle gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklamalarda bulundu

erdogan-konusuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesiyle gerçekleştirdiği toplantının ardından şunları söyledi:

Ana gündem maddemiz koronavirüs ile mücadelede yaptığımız ve yapacağımız çalışmalardı. Bölücü örgütün ülkemizin salgınla mücadele döneminde dahi eylemlerine ara vermemesi çirkin yüzünü ortaya koymuştur. Terör örgütlerine karşı yürüttüğümüz operasyonlarda son bir haftada 38 örgüt mensubunu etkisiz hale getirdik.

Okulların ve 212 bin işletmenin tatil edilmesinden, sokağa çıkma yasağına kadar pek çok tedbiri aldık. Hamdolsun hastanelerimizde bir sorun yok ve çok iyi seviyedeyiz. Tedarik, üretim ve perakende sektörleri sekteye uğratılmadı. Ülkemizin hiçbir yerinde eksiklik söz konusu değildir. Kamu düzeninin sağlanması ve vefa sosyal destek gruplarının çalışmaları hızla devam ediyor. Yaklaşık  bir milyon 65 yaş üstü vatandaşımıza kolonya dağıttık. Halen 239 mahalle, köy karantina altında tutulmaktadır. Korona virüse karşı aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık. Günlük tets sayısını 40 bine çıkardık. Test/vaka oranımız azalıyor. Sağlık personellerimize çok teşekkür ederiz. Mayıs ayının sonuna kadar 5 bin solunum cihazının üretimini gerçekleştirmiş olacağız. Elimizde epeyce stoğu bulunan ve hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yerli olarak üretilmesi konusunda çalışmalara başladık. Koruyucu sağlık ekipmanlarının da yerli üretimini yapmaya başladık. Hastae, yatak ve yoğun bakım yatağı konusunda sayılarımızı artırmaya başladık. Yeni açtığımız şehir hastanesi, salgınla mücadelede kullanılacaktır. Yeşilköy ve Sancaktepe’deki hastanelerimizin inşaatı sürüyor. Söz verdiğimiz gibi 45 günde hizmete alacağız. Türkiye vaktinde aldığı tedbirlerle tüm dünyada en rahat sağlık hizmeti veren ülke konumuna gelmiştir. Milletimizin aldığımız tedbirlere uyması çerçevesinde salgın felakete dönüşmedi. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulamamız devam edecek. Ayrıca 23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulayacağız. 26 Nisan tarihi itibariyle yasak sona erecektir.

Meclisimiz tarafından kabul edilen yeni infaz düzenlemesi ile birlikte 90 bini aşkın mahkum ceza evinden çıkmış olacak. Bu sayede cezaevlerimizi kapasite yönünden rahatlatmış olduk ve korona virüse karşı korumuş olduk. Gönüllü karantina uyguladığımız şu günlerde gençlerimize seslenmek istiyorum. 3 yılda 100 bin yazılımcı yetiştirmek istiyoruz.

İlave destek paketleriyle işletmelerizin ayakta kalmalarını sağlıyoruz. Çalışma hayatımız önem arz eden Kısa Çalışma Ödeneği’nin zorunluluklarını düşürdük. 9 Nisan tarihi itibari ile acil yardım kararları alarak özel ihtiyaçları da kapsama aldık. 2 milyon yüz bin haneye nakit desteği verdik ve 2 milyon üçyüzbin haneye de nakit desteği vereceğiz.

Biz bize yeteriz Türkiyem kampanyasında 1 milyar 800 milyon lira topladık. Gelin bu miktarı 2 milyar liraya çıkartalım.

CHP’li belediyeler devlet kurumlarını hiçe sayarak kendi başlarına ekmek dağıtmaya, yardım toplamaya, hastane açmaya çalışıyorlar. Bunların amacı halka hizmet değil, şovdur. Bu tür teşebbüsler geçmişte FETÖ ve PKK tarafından da denenmiştir. Devlet olarak biz kimsenin paarsına el koymadık. Böyle bir yanlışın içine girmedik. Biz insani kurallar çerçevesinde çalıştık. Onlar toplu taşıma seferlerini bir anda azaltarak vatandaşı zor durumda bıraktılar. Biz infaz yasasıyla cezaevlerinin yoğunluğunu azaltmaya çalışırken onlar tecavüzcüler dışarı çıkacak diye yalan söylediler. Belediyeler, valilik ve kaymakamlıklardan izinsiz bir şekilde çalışma gerçekleştirirse karşısında bizi bulacaktır. Sorun yalan söylemektir, iftira atmaktır, gerçeği çarptırmaktır.”

sahte-milletvekili-karti-ile-yasagi-delmeye-calisti

Sahte “milletvekili kartı” ile yasağı delmeye çalıştı

polis-ekipleri-uygulama-noktalari-kurdu-izmire-giris-cikislar-yasaklandi

Bu hafta sokağa çıkma yasağı 4 gün olacak!