in ,

Cumhurbaşkanı’ndan koronavirüs gelişmelerine dair açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısının ardından koronavirüs gelişmelerine ilişkin açıklamalarda bulunuyor

cumhurbaskani-erdogan-cok-onemli-aciklama-son-dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısının ardından konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

DOĞU AKDENİZ’DEKİ GERİLİM

Buradan bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum Türkiye’nin kimsenin meşru çıkarlarında gözü yoktur. Yunan tarafı iyi niyetle hareket etmediğini gösterdi. Gelin Akdeniz’deki tüm ülkeler olarak bir araya gelip herkesi hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye’nin bu konudaki kararlılığını hala kavrayamamış olanları gerçekleri görmeye ve çözümü masada aramaya davet ediyoruz. Çağrımıza kulak tıkayanlar kendi geleceğini karartıyor. Bu konuda sağ duyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadelemizi sürdüreceğiz.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

IMF’ye olan borcumuzu 2013 Mayıs’ında sıfırladık, Şu an Türkiye’nin IMF’ye borcu yok. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik adımlar attık. Engelli aylığını 25 liradan 851 liraya yükselttik. Lisans öğrencilerine verdiğimiz burs ödemelerini 45 liradan 550 liraya çıkardık. Biz geldiğimizde 45 liracık alıyorlardı. Hatırlayın harç alıyorlardı öğrencilerden bu harçları biz kaldırdık. Tarım sektörüne yaptığımız destekleme ödemelerini yıllık 1,8 milyar liradan 22 milyar liraya çıkardık. Bu rakamları her alanda çeşitlendirmek mümkün.

Ülkemiz son yıllarda uyguladığı politikalarla pazar ve ürün çeşitliliğini artırdı. İhracatta 180 milyar doların üzerine çıkarak yeni bir rekora imza attık. Enflasyonu 11,8 seviyesine indirdik. G-20 ülkeleri arasında en yüksek gelişme performansı kaydeden ülke olduk.

Son dönemde sağladığımız uygun kredi imkanları sayesinde otomotiv ve konut satışlarında rekor düzeyde artışlar yaşandı. Türkiye ekonomisi artık üretimi önceleyen yapısıyla küresel değer zincirine daha entegre olan bir model ile yoluna devam edecektir. Son 2 yıldaki oldukça zorlu şartlara rağmen güçlü bir ekonomi inşası için pek çok politikayı hayata geçirdik.

KORONAVİRÜS SALGINI

Ülkemiz, milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73’üncü, milyon kişi başına düşen ölüm oranında 57’nci sıradadır.

HaberGlobal

izmir-mendereste-orman-yangini-cikti

İzmir Menderes’te orman yangını çıktı

korona-corona-virus-rakamlar-olu-sayisi-kac-vaka-var

Yeni koronavirüs vakaları artmaya devam ediyor