in ,

Cumhurbaşkanı’ndan Özgür Özel’e 250 bin liralık ‘diktatör’ davası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, köndesine yönelik ‘diktatör’ sözleri nedeniyle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı

cumhurbaskanindan-ozgur-ozele-250-bin-liralik-diktator-davasi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne verilen dava dilekçesinde, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel‘in TBMM’de 17 Aralık’ta düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik kullandığı sözlere de yer verildi. Özel, “‘Recep Tayyip Erdoğan, muhalefete “5. kol” diyor. Bunun demokraside yeri yok. Demokrasiyle geleceksin, 18 yılın sonunda İspanyol diktatör Franco’nun söylemine sığınacaksın. Yazıklar olsun! Bu diktatör bozuntusuna milletimiz, ilk seçimde sandığı gösterip geldiği gibi gönderecek’” demişti. Dilekçede şöyle denildi:

“Şüpheli ve mensubu olduğu partinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ısrarlı bir şekilde ve hakaret kastı ile ‘diktatör’ yakıştırmasında bulunması uzun süredir yurt içinde ve yurt dışında kabul ettirilmeye çalışılan algı operasyonu ve otoriterlik propagandasının bir yansımasıdır. Şüphelinin açıklamalarının hiçbiri düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilip hukuken mazur görülemez. Gerçekte oluşan manevi zararı bir bölümüyle karşılanabilecek bu tazminatın miktarından çok mana ve öneminin büyüklüğü tartışmasızdır. Uğranılan zararın herhangi bir tazmin şeklinin tam manasıyla karşılanabileceği düşünülmez; ancak tarafların sıfatı, kişisel, toplumsal ve politik konumları, hukuka aykırı saldırı ve davalının kusurunun ağırlığı ve şiddeti, fiilin işlendiği konuşmanın ulusal kanallarca yayılması ve vahameti itibarıyla basında geniş bir yer bularak etkisini toplumun geniş kitleleri üzerinde göstermesi göz önüne alınarak uğranılan manevi zararın tazmini için mahkemenize başvurma zorunluluğu doğmuştur. Arz olan ve resen bulundurulacak hususlar çerçevesinde 250 bin lira manevi tazminatın davalıdan tahsiline arz ve talep olunur.”

DHA

izmirden-azerbaycana-320-otobusluk-ihracat

İzmir’den Azerbaycan’a 320 otobüslük ihracat!

osym-9-sinavi-koronavirus-nedeniyle-erteledi

Adli Yargı/İdari Yargı/Adli Yargı-Avukat sınavlarının sonuçları açıklandı