in ,

Cumhurbaşkanı’ndan sokağa çıkma yasağı açıklaması

Millet Bahçeleri Toplu Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu uygulanması planlanan sokağa çıkma yasağını neden kaldırdığını açıkladı

cumhurbaskanindan-sokaga-cikma-yasagi-aciklamasi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Millet Bahçesi inşaat alanında düzenlenen Millet Bahçeleri Toplu Açılış Töreni‘nde katılımcılara hitap etti. Açılışı yapılan millet bahçelerinin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, salgın döneminde milleti korona virüsten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdiklerini anımsattı ve şöyle devam etti:

“Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen geçtiğimiz hafta sonundaki sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk ancak bir ara 700 küsurlara kadar inen günlük vaka sayısı yeniden binli rakamın sınırına dayandı. Bu olumsuz gelişme üzerine sokağa çıkma sınırlaması veya kısıtlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımız önerisi ve İçişleri Bakanlığımız genelgesiyle bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat bu 15 şehir başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı salgınla mücadele, hastalığın yayılmasını önleme, vatandaşımızı koruma olan bu kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. Yaklaşık 2,5 ayı bulan bir aranın ardından yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizde uygulanacağı ilan edilen hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasını iptal etme kararı aldık.”

Vatandaşlardan maske, mesafe, temizlik kurallarına titizlikle riayet etmelerini istediğini belirten Erdoğan, “Eğer buna dikkat edersek, bunu gerçekten uygularsak inanıyorum ki çok daha kısa zamanda gerek vaka sayısı gerekse vefat azalacak. İnşallah belki de bitecek. Aksi takdirde bu tür sınırlamaların yeniden gündeme gelmesi kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

AA

baskan-arda-canla-basla-calismaya-devam-edecegiz

Başkan Arda: Canla başla çalışmaya devam edeceğiz

chpli-dila-koyurga-hakkinda-flas-gelisme

CHP’li Dila Koyurga’nın ev hapsi kaldırıldı