in ,

‘Daha da kenetlenip çalışmaya devam!’

Korona virüs salgınıyla bilinçli bir şekilde savaşmak için koordineli bir çalışma yürüttüklerini belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Vatandaşımıza hizmet bizi inanılmaz derecede mutlu ediyor” dedi

daha-da-kenetlenip-calismaya-devam

Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından birinci yılını tamamlayan belediye başkanları, şimdi de korona virüs salgını ile mücadele sınavını veriyor. Kemalpaşa’nın deneyimli Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı. Her şeyden önce toplum sağlığını düşünecek adımlar attıklarını belirten Başkan Karakayalı, “Kemalpaşalılar, sağlıklarını düşünsünler ve gönülleri rahat olsun. Biz hizmetimize devam ediyoruz” dedi.
“Geride bıraktığımız bir yılda çalışma arkadaşlarımla hep birlikte olağanüstü bir performansla, Kemalpaşa’ya yakışır bir belediyecilik anlayışının bayraktarlığını yaptık, yapmaya da devam ediyoruz” diyen Başkan Karayakalı, “Bu nedenle Belediyemizin gelir-gider dengesi üzerinde etkilerini göstermeye başladı. İlk olarak acil aldığımız tasarruf tedbirleri ile birlikte mali disiplinden taviz vermeyerek borçların altından kalkılabilmesi ve çalışanlarımızın ücretlerini gününde alabilmesini önde tutarak istikrarın ve güvenin tesisini öne aldım. Kadın danışma merkezi projesiyle kadınlarımızın haklarını savunma birlikte hareket etme ve kendi ekonomik özgürlerini kazanmalarını yardımcı oluyoruz. Profesyonel bir ekip kurarak burada vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Bunun dışında kadınları üretime katmak için el işi çalışmalarının yapıldığı bir atölye açtık. Türkiye’de 4’üncü Nif Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kurarak Kemalpaşamız’a önemli bir değer kazandırdık. Eğitime her zaman desteğimiz de devam etti. Yarıyıl tatilinde ilçemizde bulunan 14 okulun tadilatını, bahçe düzenlemesini, boya badanasını yaparak çocuklarımızın daha iyi şartlarda eğitim almasına katkıda bulunduk. Sosyal belediyecilik anlayışıyla ibadethaneler, muhtarlık binaları yenileyerek vatandaşları mutlu ettik. Belediyemiz bünyesinde esnaf masası kurarak esnafımızın sorunlarını doğrudan dinleyip, hızlı çözümler buluyoruz. İlçemize yeni bir meclis salonu kazandırdık. Engelli hizmet birimi kurduk. Her detayın düşünüldüğü salonda meclis toplantılarımızı da yapıyoruz. Ayrıca aynı çalışmayı camilerimizde de gerçekleştirerek hemşehrilerimizin daha sağlıklı ortamda ibadet etmelerini sağladık. Ören’de çok modern bir kiraz alım merkezi projesini başlatarak, bu sezon vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Yine, Kemalpaşa’nın simgeleri arasında yer alan Atatürk Anıtı’nı baştan sona yeniliyoruz. Kısa sürede çalışmalarımızı sonlandırıp alana daha modern bir kimliğe kavuşturacağız” dedi.

SALGININ HEMEN ARDINDAN…

Şu an dünyayı büyük bir krize sürükleyen salgının ister istemez çalışmalarını sekteye uğrattığını belirten Başkan Karakayalı, “Biz personelimizin sağlığını düşünerek ve mali tabloyu göz önünde bulundurarak projelerimizi üretmeye gayret edeceğiz. İnsanca yaşamın, demokrasinin, sosyal belediyeciliğin adresi Kemalpaşa, sürdürülebilir, yenilikçi yaklaşımlarıyla, uluslararası düzeyde marka kent olması için çabalamaya devam edeceğiz. Ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir hizmetler sunan, tüm paydaşlarına değer katan, yerel demokrasinin güçlenmesi için gerekli ortamı yaratan bir yerel yönetim kurumu olan Kemalpaşa Belediyesi, geçen yıl da yaşama geçirdiği çok sayıda proje ile öncü olduğunu gözler önüne serdik. Kemalpaşa Belediyesi olarak, bildiğiniz gibi, hizmetlerini gerçekleştirirken demokrasi, vicdan, sosyal belediyecilik, özgürlük, katılımcılık ve eşitlik değerlerini odak noktası olarak alıyoruz. Bu çerçevede, özellikle dezavantajlı gruplara, çocuklara, kadınlara engelli bireylere ve yaşlılara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Korona virüs salgınını atlattıktan sonra tabi ki başladığımız veya başlayacağımız projelerimiz bulunuyor. Örnek vereyim; Pazaryerimizin üzerine çok güzel bir eğitim kompleksi projemiz var. Meyve kurutma ve işletme tesisini Kemalpaşa’ya kazandırmak için büyük bir caba harcıyoruz. Bir önemli diğer önemli konu ise üniversite… Kemalpaşa’ya üniversiteyi kazandırmak beni çok mutlu edecek. İlk olarak dünyada büyük bir burhana neden olan bu kabusun bitmesiyle önümüzü daha iyi görmüş olacağız” diye konuştu.

‘GERİDE KALACAK’

Günümüz dünyasında bir virüsün insanlığa bu kadar zarar vermesini elbette ki şaşkınlıkla karşıladıklarını da ifade eden Başkan Karakayalı, şu değerlendirmelerde bulundu: “Virüse yakalanan insan sayısı 1 milyonu geçti, salgından ölen sayısı ise 100 bine yaklaşıyor. Uzmanlar bu sayıların daha da artacağını ifade ediyor. Her zaman her çıkışın bir inişi vardır. Elbette bu zor zamanlar da geride kalacak. Önemli olan hepimizin bilinçli davranıp, uzmanların tavsiyelerine uymaktır. Birlikte dayanışma ile bu zorlu süreci atlatmamız gerekiyor. Umarım biran önce salgın sona erer ve insanlar sağlıklarına kavuşurlar. Hizmet bu yıl olmasa sonraki yıl yapılabilir ama sağlık asla şakaya gelmez. Bizim için vatandaşımızın sağlığı en önde gelir. Her şey normale döndüğünde inanıyorum ki daha da kenetlenip ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.”
“Bu durum sadece bizim için geçerli değil, dünyanın durumu ortada…” diyen Karakayalı, çok çabuk yayılan virüsün insanlarda da büyük bir korkuya neden olduğunu söyledi. Personelimize eğitim vererek işin ciddiyetinin altını çizdiklerini belirten Karakayalı, “Temizlik İşleri Müdürlüğü, Çevre Koruma Müdürlüğü ve Sosyal İşler birimlerimiz büyük bir yük üstlendiler. Özveri ile gece gündüz Kemalpaşa’daki vatandaşımızın mağdur olmaması için çalışıyorlar. Sürece hızlı bir reaksiyon gösterdik ve hızlanarak devam ediyoruz. Vatandaşlarımız (0232) 988 11 11 numarasından ve 0537 731 86 86 Whatsapp hattından ulaşabilirler. Korona virüs salgınıyla bilinçli bir şekilde savaşmak için ilk olarak iş güvenliği uzmanı ve alanında uzman doktor tarafından eğitim verdirdik. Bunun akabinde kriz masası oluşturarak virüs ile nasıl mücadele edeceğimizi değerlendirip hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Kemalpaşa Kaymakamı Sayın Kemal Kızılkaya başkanlığında hıfzıssıhha toplantıları gerçekleştirerek alınan kararları işbirliği ile hemen hayata geçirdik” dedi.

NELER YAPTILAR?

Personelin durmaksızın dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başkan Rıdvan Karakayalı, “Kamu binalarında, park ve bahçelerde, eczanelerde, muhtarlıklarda, duraklarda, bankamatiklerde, oturma alanlarında, çocuk oyun alanlarında, camilerde, okullarda, pazar yerlerinde, caddelerde, sokaklarda, meydanlarda ve ulaşım araçlarında dezenfektasyon çalışmalarına ara vermeden sürdürüyor. Büyük önem verdiğimiz diğer konu ise mahallelerin caddeleri ve sokakların dezenfekte edilmesi… Solüsyonlu su ile ekiplerimiz Kemalpaşa’nın bütün sokaklarını hijyen kurallarına uyacak şekilde temizleniyor. 65 yaş ve üzerindeki yaklaşık 4 bin vatandaşımızı tek tek aranarak ihtiyaçlarını sorduk. Bu sayının büyük bir oranına ulaştık ve taleplerini aldık. Şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 vatandaşımıza erzak desteğinde bulunduk ve çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Toplumun yoğun olduğu pazaryerine dezenfekte tüneli kurulduk. Giriş çıkışlar bir yerden vatandaşların salgından korunması için tedbirler aldık. Burada 7 bin maske ve eldiven dağıttık. Ayrıca eldiven ve maskeyi dağıtımını kamu kuruşları ve esnafımıza da dağıtarak destek olmaya çalıştık. Bu süreçte can dostlarımızı da unutmadık. Personelimiz tarafından sürekli olarak kurulan istasyonlara yiyecek bırakıyoruz. İlçemizde bulunan hayvan barınağı da düzenli bir şekilde dezenfekte ediliyor. Yaptığımız çalışmalara asla iş yükü olarak bakmıyoruz. Vatandaşımıza hizmet bizi inanılmaz derecede mutlu ediyor. Bu süreçte vatandaşımızın yanındayız. Süreç sonuna kadar elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

SEZON BAŞLIYOR…

“Son dönemde özellikle tarımın önemi bir kez daha ortaya çıktı. İlçede tarımın desteklenmesi konusunda atacağınız adımlar var mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Karakayalı, şu açıklamalarda bulundu: “Sizin de dediğiniz gibi tarım Kemalpaşa’nın gözbebeğidir. Kemalpaşa’da tarımı geliştirmemiz için bilinçli şekilde yapılması ve üreticinin desteklenmesi gerekiyor. Kısa bir süre sonra kiraz sezonu başlıyor. Bu süreçte üreticimize elimizden geldiği kadar destek verip mağdur olmamalarını sağlayacağız. Sezonda çalışacak işçilerimiz için prefabrik yapılar veya çadırlar kuracağız. Burada vatandaşlarımızın salgından etkilenmemeleri için ciddi bir dezenfekte işlemi gerçekleştireceğiz. Bir diğer konu ise kooperatifleşme… Avrupa’da çok güzel örnekleri bulunuyor. Kooperatifleşme ile birlikte, üreticimiz kıymetinin altında sattığı ürünü çok daha yüksek fiyatlara satıp önemli gelir elde edecek. Üretici ve tüketici arasında köprü oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun en güzel kanıtı da kooperatifle olacaktır. Bu süreçte kuracağımız meyve kurutma ve işletme tesisi ile Kemalpaşa büyük bir değer kazanacaktır. Kiraz üreticisinin ihtiyacı olan kiraz toplama işçisi temini konusunda belediyemiz aracı olarak az da olsa aile ekonomisine katkı koymaya çalışacak. İşçiler bede ve köylerden kiraz toplamaya gidecek.”
Son olarak Ege Telgraf aracılığı ile Kemalpaşalılar’a seslenen Başkan Karakayalı, “Malumunuz zor bir süreçten geçiyoruz. Dilerim ki bu zor süreç bir an önce sona erer. Kemalpaşalılara hizmet etmek bize çok büyük mutluluk veriyor. Onlar sağlıklarını düşünsünler ve gönülleri rahat olsun. Biz hizmetimize devam ediyoruz. Bu süreçte lütfen evde kalsınlar” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

toplu-ulasimda-seferler-azaliyor

Toplu ulaşımda seferler azalıyor

kemeralti-yenilenecek-ama-esnafin-talepleri-var

Korona bir yandan hırsız diğer yandan…