in ,

Damla sakız üretiminin başkenti: Sakız Adası

Yunanistan‘ın Sakız Adası, dünyanın en önemli damla sakızı üreticisi. Sakız Adası’nın güneyinde ‘sakız köyleri’ olarak anılan bölgede konumlanan köyler geleneksel damla sakızı üretimini sürdürüyor. Adadaki Sakız Müzesi (The Chios Mastic Museum), damla sakızı üretiminin tarihine ve günümüzdeki durumuna tanık olabileceğiniz büyüleyici bir durak

Damla sakızı üretimi nedeniyle Osmanlı Devleti’nin Sakız Adası ismiyle andığı bu şirin ada, üreticinin bizzat yönetiminde bulunduğu sakız kooperatifiyle dünya pazarında damla sakızı fiyatını belirliyor ve yönlendiriyor. Sakız Adası Sakız Müzesi (The Chios Mastic Museum), adanın güneyinde Mastihohoria adıyla tanınan orta çağdan kalma damla sakızı bölgesine kurulu. Bu bölge dünya ticari damla sakız üretiminin tamamının karşılandığı bölge aynı zamanda. Sakız Müzesi’nin kurulma amacı sakız üretimi ve imalatının tarihçesini belgelemek ve Sakız Adası’nın kültürel mirasına olan katkısını sergilemek. Geleneksel damla sakızı üretimi 2014 yılında UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne eklendi. Sakız Müzesi’nin sürekli sergisi Piraeus Bank Group Kültür Vakfı tarafından hazırlandı. Kapsamlı bir araştırmayla, yerel halkın ve alanda uzman isimlerin katılımıyla oluşturulan sürekli sergide ziyaretçiler damla sakızı üretiminin geleneksel uzmanlığını keşfediyor, damla sakızının adanın güneyindeki tarımsal alanları ve yerleşimleri nasıl şekillendirerek etkilediğini gözlemliyor, Yunanistan ekonomi ve üretim tarihinin önemli bir parçası olan damla sakızına yakından bakarak, üretim süreçlerini görebiliyor. Müze ziyaretinin son bölümünde ise açık hava ziyareti var. Ziyaretçiler sakız ağaçlarının yer aldığı bahçede mevsim koşullarına göre gözlem yapma şansı buluyor. Müzenin iç tasarımında interaktif ögelerden destek alınmış. Ses, görüntü ve 3 boyutlu objelerle desteklenen müzeyi her seferinde gezerken ayrı ayrı keyif aldım. Geleneksel, sıkıcı müze anlayışından uzak oluşu çok hoş. Piraeus Bank Group Kültür Vakfı’nın inşa ettiği Sakız Müzesi, Sakız Adası Mastiha Üreticileri Birliği’nin tahsis ettiği arsada kurulu. Avrupa‘nın en başarılı ihtisas müzeleri arasında gösterilen Sakız Müzesi, Sakız Adası seyahatinde güney ada turu sırasında rotanıza ekleyeceğiniz noktalardan biri olmalı.

SAKIZ MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ
Sakız Adası, Sakız Müzesi 1 Mart-15 Ekim döneminde her gün (salı hariç) 10.00-18.00 saatleri arasında, 16 Ekim-28 Şubat döneminde her gün (salı hariç)10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret ediliyor. Sakız Müzesi, 1 Ocak, Paskalya öncesi cuma 12.00’ye kadar, Paskalya günü, 1 Mayıs, 22 Temmuz (yöresel yortu, Azize Markela günü), 15 Ağustos, 25 ve 26 Aralık günlerinde ziyarete kapalı.

GİRİŞ ÜCRETİ
Sakız müzesi giriş ücreti yetişkinler için 3 euro, indirimli bilet 1.5 euro. 65 yaş üstü, 18 yaş altı, engelliler ve basın mensuplarının müzeye girişi ücretsiz. 18 Mayıs Uluslararası Müzecilik Günü, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile Eylül ayının son haftasındaki Avrupa Mirası Günleri’nde müze girişleri ücretsiz. Müzede amatör olarak fotoğraf ve video çekimi yapılabiliyor, profesyonel çekimler için Piraeus Bank Group Kültür Vakfı’ndan izin almak gerekiyor.
Sakız Adası Sakız Müzesi (The Chios Mastic Museum)
Adres: Pyrgi, Rachi site (Tepeki) 82102 Chios, Greece
Tel: +30 22710 72212 Web: www.piop.gr
Sakız adası müzeleri arasında en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerden biri olan Sakız Müzesi, Pirgi, Mesta, Olimpi gibi orta çağ köylerinin de içerisinde yer aldığı adanın güney turları rotasında. Ada merkezine 25 km uzaklıkta bulunan müzeye 30 dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşılıyor.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

sevda-erdan-kilic

CHP’li Sevda Erdan Kılıç depremden etkilenen apartman görevlilerini gündeme taşıdı

bakan-selcuk-yuz-yuze-egitim-ogretime-okul-oncesi-ve-birinci-siniflarla-baslayacagiz

16 Kasım’da okullara bir hafta ‘Ara Tatil’ verilecek!