in ,

‘Değişimin duygusal dönüşümü karşımızda’

Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güçbirliği zorlu 2020 sonrası değişim altında 2021 beklentilerini aktardı, projeleri ve dernek faaliyetlerini değerlendirdi

Yeni  yılda online olarak toplantı düzenleyen Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar yenı yıl hedeflerini ve geçmiş yıla ait faaliyetlerini dile getirdi. Toplantı, İzmir Devlet Opera Balesi Baş Baleti Burcu Olguner, Personel coach Aysun Tek ve AYDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Sekreteri Hasan Can Akay ve üyelerin katılımıyla gerçekleşti. Deprem gerçeği ardından koronanın STK ve dernekler üzerindeki etkilerini aktaran Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Sözcüsü Fatoş Dayıoğlu, “Hepimiz için çok üzücüydü. Yardımlarımız hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘RIZABEY PARK OLSUN’

Hala depremin etkilerinin görüldüğünü ve toplumsal anlamda hissedildiğini söyleyen Dayıoğlu, “Elbette üzücü bir olaydı, Rızabey Apartmanı’nda Emine Yücel hanım ailesinden 5 kişi kaybetti. O hanım şu an Karşıyaka’ya yerleşmiş. Rızabey apartmanı ortasında çocuk parkı olmasını istiyorlar. Orada zaten bir plan varmış, o plan çerçevesince ev yine yapılacak ama deprem olayının daha dikkatli davranılması açısından. Belediyesi sosyal projeler daire başkanı ile görüştük” diyerek konuyu gündeme getirdi.

‘İŞ BİRLİĞİ’

Ayrıca arama kurtarma faaliyetlerinde aktif rol oynayan ve İzmir depreminde faal olduklarını dile getiren ANDA Kardeşe Vefa Derneği Genel Sekreteri Hasan Can Akay da iş birliği önemine vurgu yaptı. Akay, “ 2016 yılından itibaren Türkiye içinde yardım faaliyetlerine yol aldık . Suriye’de iki yetimhanemiz var. 4 bin Suriyeli savaş mağduru çocuğa bakım sağlanmakta. Bunun dışında aslında iddialı olduğumuz Akut’tan sonra 3. olduğumuz bir arama kurtarma faaliyeti var. Ayda bebeği bulan ekipler bizim ekiplerimiz. Böyle faaliyetlerde sorun reklam malzemesi haline gelmesi. Enkaz alanında bazı sıkıntılar oldu. Ortak paydamız insanı yardım. Bazı sertifikalar var yurt dışı kaynaklı. İzmir il temsilciliği deprem ile birlikte kuruldu. Bazı arkadaşlarımızı daha da çalıştık. Açıkçası geldiğimiz konum itibariyle güçlü bir yapıya sahibiz. İş birliği yapmak çok onur ve gurur verici. Niyetimiz yardım, bu nedenle birlikte olmak ve işbirliği yapmak çok güzel” diye konuştu.

‘DEĞİŞİM DÖNGÜSÜ’

Toplantıda diğer bir başlık ise Personal coach Aysun Tek’in anlattı korona virüs süreci ile ilgili olarak ‘değişimin duygusal döngüsü’ başlığıydı. Korona sürecinin ve var olan zamanın aktif kullanılması gerektiğine değinen Tek, “Değişimin duygusal döngüsü önemli bir başlık. Başlarda korona bize gelmez diyorduk, bu kısma bilgisizlikten gelen bilimsellik diyoruz. Elimizde kesin bilgi somut bilgi yokken iyimser bir havadaydık. Yavaş yavaş veriler gelmeye başladı, grip gibi bir şeymiş abartıyorlar dedik. Tablo ciddileşmeye başladı, “buna bilgiyle gelen kötümserlik aşaması “ diyoruz.  Ardından hayatımıza maskeler girdi, ölümle yüzleştik, tedirgin olduk. Sarılmak bir lüks oldu. Biraz çukura çekildik. Değişimin duygusal döngüsünde çukur dediğimiz yere düştük. Korona ele aldık çukur kısmına girdik nasıl bir konumda onu ölçtük. O  çukur çok kritik bir nokta, oradan çıkabiliriz de, orda kalabiliriz de. Kendi potansiyelimizi keşfediyoruz. Ben aslında kazabilirim farkındalığı yaşayabiliriz. Bu farkındalık değişimi getiriyor. Biraz daha karamsar hale gelebiliriz. Enerjimizi nasıl harcadığımız bizleri netleştiriyor. En önemlisi orada enerjimizi nasıl harcadığımız” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kent-marketlerde-2021-yili-kooperatiflerin-yili-olacak

“Kent Marketlerde 2021 yılı kooperatiflerin yılı olacak”

baskan-selvitopu-imar-planinin-yargi-tarafindan-durduruldugunu-hatirlatti

Başkan Selvitopu, imar planının yargı tarafından durdurulduğunu hatırlattı