Seher ONAY/EGE TELGRAF- Yazın gelmesiyle düğün sezonunda hareketlilik başlarken gelinlik arayışındaki çiftlere kötü haber Ankara Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhittin Köksal’dan geldi. Gelinlik denemelerinden bundan sonra ücret alınacağını söyleyen Köksal, kararı alma sebeplerinin çalışma yükünü hafifletmek olduğunu aktardı. Gelinlik denemelerinden ücret alınmasının doğru olduğunu söyleyen İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mustafa Güvenli, “Uygulama İzmir’de de hayata geçecek. Aklında gelinlik almak olmayan insanlar mağazalara geliyor ancak bize almayacaklarını söylemiyorlar. Çalışanların uğraşısının bedeli ne olacak? Gelinliği alacaksan zaten deneme ücreti almayacağız. Çalışanlar için faydalı bir uygulama olacak” ifadelerini kullandı. 

Dört nesil devam eden bir işletme Dört nesil devam eden bir işletme

“GÖRMEDEN ALINMAZ”

Deneme sürecinde alınması planlanan ücreti değerlendiren gelinlikçi Deniz Zengin, “Gelinler denemeden bir şeye karar veremezler. Denetmek zorundayız. Bazıları 10 tane denemek istiyor biz buna izin vermiyoruz zaten, beğendiği iki gelinliği denetiyoruz. Ben bunu sana ücretli giydiririm demek olmaz. Satışları etkiler, alıcıyı küstürür. Gelinlik asla denenmeden alınmaz” dedi.

“MANTIKLI UYGULAMA”

Uzun yıllardır gelinlik satışı yapan Yüksel Eken de, “İnsanlar satıcıları çok yoruyorlar. Bence hem bizim için hem de gelinler için mantıklı bir uygulama. İnsan kendi tarzını bilebilir ancak kimisi de denemeden bilemem diyor. O zaman randevu alınmalı beğendiği mağazada istediği modeli denemeli” diyerek kararla ilgili fikrini söyledi.  Alınan kararla ilgili görüşlerini aktaran mağaza çalışan Tahir Gökçe ise “Denetmeden satış yapmanın imkanı yok” dedi. Gökçe, “Bazen denettiğimiz halde satamıyoruz. Gelin, modeli üzerinde görmek istiyor. Müşteriler bazen hayal ettiği gelinliği kendine yakıştırmıyor. Alınan ücret kararı müşteriyi iter” ifadelerini kullandı.  Gelinlik alışverişinde olan Fatmanur Savcı, sürecin zaten masraflı olduğunu söyledi. Savcı, “Masraflı sürecin içerisinde bir de deneme ücreti ödeyeceğiz. Yanlış bir karar. Çünkü denediğim gelinlik üstüme olmayabilir. Bununla birlikte yakasını ya da duruşunu beğenmeyebilirim. Başka gelinlikleri de denemek isteyebilirim. Her biri için ücret ödemek bu süreçte zor” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF