Aycan Suphandağlı / EGE TELGRAF- Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde düzenlenen Deniz Aslanı-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı başarıyla tamamlandı. Tatbikatın 1. senaryosu kapsamında, Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde, Ege Denizi'nin uluslararası sularında, su alarak batmakta olan bir ticari gemiden tehlike sinyali alınması üzerine gemi mürettebatına yönelik arama ve kurtarma faaliyeti icra edildi.

Isdkjsldk

İkinci senaryoda ise yolcu motorundan tehlike sinyali alınması ve ardından yolcu motorunda yangın çıktığı bilgisinin edinilmesi üzerine kazazedelere yönelik arama ve kurtarma faaliyetleri icra edildi ve yangın söndürüldü. Tatbikatı 15 ülkeden 28’i yabancı toplam 39 gözlemcinin yanı sıra; aralarında Ege Telgraf’ın da olduğu birçok basın kuruluşu takip etti.

Lfgöşfdlögş

EKİPMANLAR GURURLANDIRDI

Arama kurtarma görevi için Kara Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığından 1 arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 korvet, 3 bot, 1 arama kurtarma uçağı, 2 arama kurtarma helikopteri görevlendirildi.

Whatsapp Image 2024 05 22 At 16.16.59

Sıcaktan bunalan mandaların sudaki görüntüleri Afrika’yı aratmıyor Sıcaktan bunalan mandaların sudaki görüntüleri Afrika’yı aratmıyor

AN BE AN KURTARMA OPERASYONU

Arama kurtarma operasyonları ve geniş sorumluluk sahasının kontrolü ve maksadıyla görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait CN235 Casa arama kurtarma uçağı, kazazedeleri tespit ve işaretleme görevini yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığına ait arama kurtarma uçağı da kazazedelerin bulunduğu bölgeye sar kiti attı. Jandarma Genel Komutanlığı'na ait arama kurtarma helikopteri tarafından senaryo gereği sudaki bir kazazede kurtarıldı. Jandarma Genel Komutanlığı’nca kurtarılan kazazede, TCSG GÜVEN korvetine tahliye edildi. Sonrasında bir kazazede Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait arama kurtarma helikopteri tarafından kurtarılarak en yakın sağlık merkezine sevk edildi.

664De818F13B48132E07D4B8

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca düzenlenen Deniz Aslanı-2024 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın 2'nci senaryosunda da Türk arama kurtarma bölgesi içerisinde tehlikede bulunan bir yolcu motorundan yardım çağrısı alınması üzerine, harekete geçildi. Telsiz ile irtibat kurulmasının ardından yolcu motorunda yangın çıktığının bildirilmesi üzerine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca arama kurtarma çalışması başlatıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait arama kurtarma uçağı, kazazedelerin yerini tespit edip duman kandiliyle bölgeyi işaretledi. Yolcu motoruna ait kurtarma botundaki bir kazazede, Sahil Güvenlik helikopterleri tarafından kurtarıldı ve TCSG GÜVEN korvetine tahliyesi gerçekleştirildi. Sonrasında kurtarma botundaki bir kazazede Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait arama kurtarma helikopteri tarafından kurtarılıp, en yakın sağlık merkezine sevk edildi.

664Df057Bf4146E1342649Fe

‘İMKAN VE KABİLİYETLER’

Türk arama kurtarma teşkilatı unsurlarının, müşterek arama kurtarma harekatı icra edebilme yeteneklerini artırarak eğitimlerini geliştirmeyi, ortaya çıkabilecek aksaklıkları tespit etmeyi ve gidermeyi amaçlayan tatbikat hakkında yapılan resmi açıklamada, “Türk arama kurtarma bölgesi içerisinde, Ege Denizi’nin uluslararası sularında ve hava sahasında icra edilen Deniz Aslanı-2024 arama kurtarma davet tatbikatı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (AAKKM), Sahil Güvenlik Komutanlığı Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (DZAKKM), Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (HVAKKM) ve diğer ilgili kurum/komutanlıklara ait acil durum/harekat merkezleri arasındaki koordinasyon ile Türk arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerinin denenmesi, müşterek arama kurtarma faaliyetlerinde iş birliği ve koordinasyonun üst düzeye çıkarılması, Türkiye’nin arama kurtarma imkan ve kabiliyetleri ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi’ndeki uygulamaların uluslararası camiaya duyurulması, tatbikata katılan tüm unsurların arama kurtarma usullerinin uygulanmasına yönelik eğitimlerinin geliştirilmesi, arama kurtarma komuta kontrol sistemlerinin denenmesi, hedeflerine yönelik olarak icra edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Whatsapp Image 2024 05 22 At 16.15.16 (1)

‘HIZLI, ETKİN VE SÜREKLİ HAZIR’

Tatbikatın fiili kısmına Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nin yer aldığı belirtilirken “Bugün burada başarı ile icra ettiğimiz tatbikat, Türk arama kurtarma bölgesinde her türlü hava ve deniz koşulunda “7 gün 24 saat” arama kurtarma faaliyeti icra edilebileceğini, ulusal ve uluslararası kamuoyunun gözleri önüne sermiştir. Ülkemizin arama kurtarma teşkilatı içerisinde yer alan tüm kurumları, denizlerimizde oluşabilecek tehlike durumlarına karşı hazırlıklı olmak ve hızlı reaksiyon göstermek üzere sürekli olarak imkan ve kabiliyetlerini geliştirmektedir. Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alarak global bir kriz haline gelen düzensiz göç olayları, dünya kamuoyunun gündemini her geçen gün bu yöne doğru kaydırmakta, denizde arama kurtarma yapan tüm ülkelerin arama kurtarma teşkilatlarını “hızlı, etkin ve sürekli hazır” halde olmaya zorlamaktadır. Türk arama kurtarma bölgesinde 7 gün 24 saat görev yapabilen arama kurtarma unsurlarımızın başarı ile gerçekleştirdiği bu tatbikat, arama kurtarma teşkilatının ve kurumlarının sahip olduğu üst seviyedeki koordinasyonun ve etkinliğin göstergesidir. Tatbikatın tüm aşamalarında görev alan ve tatbikata fiilen iştirak eden tüm personeli kutluyor ve başarılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” mesajı verildi.

Kaynak: Ege Telgraf