in ,

Deniz ticaretinde beklentiler iyimser

Salgın sürecinde ağır darbe alan deniz ticareti, son dönemdeki olumlu havadan nasibini aldı. Navlunlar hızla yükselirken, petroldeki düşüş tanker fiyatlarını da normalleştiriyor

deniz-ticaretinde-beklentiler-iyimser

Dünya ticaretinin yüzde 90’ınını karşılayan deniz ticareti, Asya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ticaretin merkezi konumundaki noktaların Kovid-19 salgınından etkilenmesiyle durma noktasına gelmişti. Taşınacak yük olmaması sebebiyle seferlerin iptal edilmesi, limanları atıl kalma tehdidiyle karşı karşıya getirmişti.

Son dönemde pek çok ülkede salgının kontrol altına alınmaya başlamasıyla, dünya ticaret hacmine paralel olarak deniz ticareti de canlanmaya, navlunlarda da artış oluşmaya başladı. Deniz ticaretindeki son durumu değerlendiren İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, ekonomilerin yeniden açılmasının ilk pozitif etkisinin deniz ticaretinde oluştuğunu belirterek, “Dünya hammadde ithalatının önemli bir bölümünü gerçekleştiren Çin’de fabrikalarının üretime geçmesi ve özellikle demir cevheri ile soya ithalatı, dökme kuru yük navlunlarını da yukarı doğru sürüklüyor. Mart-Nisan döneminde 400 puanın altını gören Baltic Dry İndeksi, geçtiğimiz hafta 1500 puanın üstüne çıktı” dedi.

yusuf-ozturk-dto

TANKER PİYASASI

“Yük bulamayan konteyner operatörlerinin sefer iptalleri ile toplam filonun yüzde 15’ine ulaşan kapasiteyi devre dışı bırakmaları, hatları birleştirmeleri ve yavaş da olsa açılan ekonomiler, konteyner piyasalarına olumlu yansıdı” diyen Başkan Öztürk, “Drewyr Dünya Konteyner İndeksi, geçtiğimiz hafta 40’lık konteynerde 1865 doların üzerine yükselerek, 12 ay bazında yüzde 40 arttı. Petrol fiyatlarının 20 dolar civarına düştüğü dönemde arz fazlası petrolün stoklanması ihtiyacından dolayı günlük kazançları rekor seviyede artan tanker piyasasında ise normale dönüş başladı” ifadelerini kullandı.

‘KÖTÜ SENARYO YOK!’

Çin ve ABD arasında giderek derinleşen ticaret savaşının seyri ile salgında ikinci dalga beklentisi gibi etkenlerin denizcilik piyasalarının geleceğini şekillendireceğini ifade eden Yusuf Öztürk, “Diğer yandan Dünya Ticaret Örgütü, en kötü senaryoya göre küresel ticaretin yüzde 32 gerilemesini bekliyordu. Ancak örgüt son açıklamasında yılın ilk çeyreğinde yüzde 3, ikinci çeyrekte yüzde 18.5 daralma beklediklerini açıklayarak, en kötü senaryonun gerçekleşmeyeceğini vurgulamış oldu” şeklinde konuştu. Kovid-19 sürecinde ülkemiz dış ticaretindeki daralma ve ihracatımızın Nisan-Mayıs aylarındaki yüzde 40’a varan sert düşüşünün, ülkemiz limanlarına etkisinin olumsuz olduğunu belirten DTO İzmir Şube Başkanı, şunları söyledi: “Nisan ve mayıs aylarında ülkemiz limanlarında elleçlenen yük miktarı geriledi. Ocak-Mayıs döneminde limanlarımızda 4 milyon 652 bin TEU yük elleçlenirken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 4 milyon 707 bin TEU’ydu.”

Utkucan AKKAŞ/Özel Haber

 

buca-pirlanta-merkezi

Pırlanta Merkezlerinin uzaktan eğitimine yoğun ilgi

izsu-uyari

İZSU’dan Tahtalı Barajı için önemli uyarı!