in ,

‘Denizleri koru ki balık ucuz olsun’

Balık sezonu açıldı. Vatandaş ‘pahalı’, esnaf, ‘iş yok’ diyor. Balıkçıların Başkanı Mehmet Aksoy ise ürün azlığını denizlerin kirliliğine bağlıyor

balikcilik

Balık sezonu başladı. Bir süredir yeniden sofraları süsleyen, fosfor deposu olan balık bu sene yine cep yaktı. Bu yıl balık sezonunda esnaf fazla iş yapamadığını belirtiyor. Diğer yandan vatandaş fiyatların cep yaktığından şikayet ediyor.

Balık fiyatı artışlarını açıklayan Ege Bölgesi Gır Gır Balıkçıları Derneği Başkanı Mehmet Aksoy, “Müsilaj sorunu halkın balık yemesine belki etki ederdi. Uzun sürseydi. Fakat bakanlıklarımız bu durumu hallettiler. Bu zamana sarkmadı. Şimdi Marmara’da yavaş yavaş balık gözükmeye başladı. Karadeniz’de de var. Ege’de balıkçılarımız 1 Eylülden bugüne dek yoğun bir balık bulamadılar fakat halk balığı özlemiş satışlar çok kötü değil. Sardalya balığı tüketiliyor. Fazla bir etkilenme olmadı müsilajdan elbette var fakat satışları etkileyecek kadar değil. Balık fiyatı az olduğu için artıyor bunun nedeni deniz kirliliği ve denizleri korumamamız” dedi.

‘ATIK ENGELLENMELİ’

Denize atılan atıkların büyük problemler doğurduğunu aktaran Aksoy, “Denize pek çok atık atıyoruz. Naylonlar kullanıyoruz, denize atıyoruz. Köpük kutular denize düştüğünde veya rüzgardan düştüğünde yüzlerce sene yok olmuyor. Bu sayede canlılık azalıyor. Canlılık azaldığı için denizimizi öldürüyoruz. Müsilajı da insanlar yarattı. Yine koruyacak olanlar bizleriz. Denizden balık yemek istiyorsak denizlerimizi koruyalım. Fabrika atık sularını denizlerimize dökmeyelim. Denizden geçinen insanlarız bizler” açıklamalarında bulundu.

‘BALIK AZ, FİYAT ÇOK’

Esnaf ise satışların çok fazla olmadığından ve fiyatlardan şikayetçi. Senelerdir Havra Sokak’ta balıkçılık yapan Kasım Turgut, “Eski hareket yok. Müsilaj işleri etkiledi aslında. Vatandaş biraz  korkuyor. Özellikle midye artık nerdeyse hiç kullanılmıyor. Vatandaş fiyatları yüksek buluyor. Doğruda söylüyor. Fiyatlar yüksek ve bunun iki nedeni var. Pandemi ve balığın az olması” dedi. 20 senedir balıkçılık işi yapan Emrah Özer de, “İşler çok iyi değil. Balıklara ilgi yok. Fiyatlar aşırı yüksek değil. Palamut 15, Sardalya 15 lira, Et fiyatları ise 80-90 lira arasında. Pandemi ve müsilaj tabii ki etkiliyor. Vatandaş müsilajdan dolayı endişe yapıyor. Marmara’da var deniyor hala ama burada yok. Balık güvenle yenebilir. Balık sağlıktır. Haftada en az bir kere yenmeli. Bu pandemi süreci fiyat artışını artırdı. Balık yeteri kadar yok. İşlerde azaldı. Bu nedenle biraz mutsuzuz” dedi.

‘VATANDAŞ ZORLANIYOR’

Balık alışverişi yapan vatandaş ise fiyatlardan zorlandığını dile getirdi. Gülay Tunç , “Fiyatlar geçen yıla göre çok fazla değil daha yeni açıldı sezon. Artabilir fiyatlar. Denizin bereketiyle buradaki fiyatlar arasındaki farkı asıl düşünmek lazım. Vatandaş tabi zorlanıyor” ifadelerini kullandı.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ÖZEL HABER

sokak-kedisini-tekmeleyerek-oldurdu

Kan donduran olay! Sokak kedisini tekmeleyerek öldürdü

dehset-anlari-yokus-asagi-kayan-bebek-arabasi-apartman-bahcesine-dustu

Dehşet anları: Yokuş aşağı kayan bebek arabası apartman bahçesine düştü