in ,

Deprem evlerini yıktı Kemalpaşa kucak açtı…

Elazığ depreminde evlerini kaybeden Yaşar Ailesi için Kemalpaşa adeta seferberlik ilan etti. Belediyenin desteğine mahallelinin sevgisi de eklenince gözü yaşlı aile yeniden hayata başlamanın sevincini yaşadı

deprem-evlerini-yikti-kemalpasa-kucak-acti

Elazığ Sivrice’de 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde sadece şehir değil, insanların hayatları da derinden sarsıldı. Depremin ardından evi yerle bir olan 82 yaşındaki Talip Yaşar, kızı Tuğba Yaşar (32) ve 1,5 aylık torunu Yiğit Efe ile nefes kesen soğukta sokakta kaldı. Çareyi İzmir’e gelerek akrabalarının yaşadığı Kemalpaşa’nın Çambel Mahallesi’ne yerleşmekte bulan Yaşar ailesine en büyük destek ise Kemalpaşa Belediyesi’nden ve mahalleliden geldi. Aile, şimdi yeniden yaşamlarını inşa etmenin hüzünlü mutluluğunu yaşıyor.

YAŞADIKLARINI ANLATTI

Kundaktaki bebeği ile yaşadıkları facianın etkisinden kurtulamadıklarını anlatan genç anne Tuğba Yaşar, hayatta olduklarına şükrettiklerini söyledi. Eşinden boşandığı için Elazığ’da yaşlı babasıyla birlikte yaşadığını ifade eden Tuğba Yaşar, “İlk eşimden biri oğlan biri kız, iki çocuğum var, şimdi onlar Elazığ’da, bir de kucağımda bu minik… Elazığ’da deprem anında ablamın evinde misafirlikteydim. Ablamın evi hasar aldı ama bir şey olmadı. Babamın evi ise yerle bir oldu. O soğukta, kucağımda bebek… Babam zaten kanser hastası, yaşı da var. Gerçekten ne yapacağımızı bilemedik. Her taraf yıkıldı, insanların bağırmalarını, telaşını ömrüm boyunca unutamayacağım. Üstüm başımla, yanımda çocuklarımla sokağa çıktım” dedi.

‘AYRILMASI ZOR OLDU’

Deprem olduktan sonra iki gün boyunca Elazığ’da kaldığını daha sonra ise orada artık tutunamayacaklarını düşünüp İzmir’e doğru yola çıktıklarını belirten Tuğba Yaşar, “Burada yeğenlerim yaşıyor. “İzmir’e gelin, burası hem sessiz hem sakindir. Kiralar da uygundur. Siz bize yoldaş olursunuz, biz de size” dediler. Biz de atladık otobüse geldik. Zaten ben daha önce Karşıyaka’da birkaç sene yaşamıştım. Aşinayım bu şehre. Ancak babam gelirken zorlandı. O oralarda doğmuş, orada yaşamış… Ayrılması çok zor oldu” diye konuştu.

‘BEBEK VAR, ÇALIŞAMIYORUM’

Son olarak İzmir’e geldikten sonra Kemalpaşa’da herkesin onlara destek olduğunu söyleyen Tuğba Yaşar, “Çocuklarımdan ayrıldım… Onların velayeti eşimde. Yaz geldiğinde onları da yanıma almak istiyorum. Gerçekten çok zor… Şu anda yaşamaya çalışıyoruz. Sağ olsunlar, İzmirliler çok misafirperver. Hem belediyeden hem de muhtarlıktan bize çok yardımcı oldular, ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar. Allah onlardan razı olsun. Bize eşya verdiler, perdemize kadar astılar. Şu anda babam, ben ve bebeğim bu evde yaşıyoruz. Babam zaten hasta hem cilt kanseri hem de katarakt hastası, gözünden ameliyat olması gerekiyor… Bebek daha küçük olduğu için ben de çalışamadığım için maddi açıdan biraz zorlanıyoruz. Ne yapacağımızı da bilemiyorum… Allah kimseyi evinden, yurdundan etmesin” diye konuştu.

‘KEMALPAŞALILAR DUYARLIDIR’

Yaşar Ailesi’yle Kemalpaşa’ya geldiklerinden beri ellerinden geldiğince ilgilendiklerini belirten Çambel Mahallesi Muhtarı Mustafa Taşan da, başta Kemalpaşa Belediyesi olmak üzere tüm mahallelilerin aile için seferber olduğunu anlattı. Akrabalarının aracılığıyla ailenin durumunu öğrendiklerini belirten Taşan, “Ne dertleri var, ne ihtiyaçları var görüşüp not ettik. Sonrasında ise hemen Kemalpaşa Belediyesi’ne haber verdik. Kemalpaşa Belediyesi’nden ne gerekirse yapmaya hazır oldukları bilgisi geldi. Isınma ihtiyaçları vardı, kömürlerini verdik. Köylülerimiz de el birliği ile onların yerleşmesine yardımcı oldu. Kemalpaşa Belediyesi koltuğundan perdesine kadar evin tüm eşyalarını karşıladı. Yiyecek ve içecek yardımı da yaptılar. Şu anda geri kalan eksiklerini Çambel Mahallesi olarak elbirliği ile tamamlamaya çalışıyoruz. Bu insanlar oradan üstü başı ile gelmiş. Talip amcamız zaten hem hasta hem de yaşlı. Tuğba kızımızın ise kucağında bebeği olduğu için çalışacak durumda değil. Bu yüzden biz de Kemalpaşa Kaymakamlığı’nın kapısını çaldık. Onlar da, ‘Zaten siz elinizden geleni yapmışsınız. Şu anda başka bir şey yapamayız’ dedi. Başka da bir şey olmadı. Kemalpaşa Belediyemiz çok destek oldu. Zaten her Kemalpaşalı misafirperverdir, insana duyarlıdır. Biz de bu vesileyle Başkanımız Rıdvan Karakayalı’ya ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘ONLAR İLÇEMİZİN PARÇASI’

Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı da, “Kemalpaşa Belediyesi olarak, dezavantajlı gruplarımıza ayrı bir özenle yaklaşıyoruz. İlgili birimlerdeki arkadaşlarımız bu ailelerimizin durumlarını tespit ettikten sonra, belediyemizin imkanları dahilinde kendilerine yardımcı oldu. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket edip, imkanlarımız doğrultusunda vatandaşların hayat standartlarını yükseltmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Her şey Kemalpaşa, her şey insanımızın mutluluğu ve huzuru için” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

prof.-dr.-sozbilir-manisada-sonumleme-basladi-depremler-bitecek

Manisa’da depremler bitiyor mu?

buyuksehirde-gergin-meclis

Büyükşehir’de gergin meclis, Deprem ve Afetle Mücadele Dairesi müjdesi