in ,

“Deprem sonrası kira artışı yapmalarına müsade etmeyiz”

Depremin ardından emlak piyasasında yükselme olduğu iddialarına yanıt veren İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu, “Bunlar provokatif paylaşımlar” diye konuştu

deprem-sonrasi-kira-artisi-yapmalarina-musade-etmeyiz

İzmir depremi sonrası tüm kesimler birbirine kenetlenip adeta yardım etme yarışına girerken, evlerinin hasar görmesi nedeniyle taşınmak zorunda kalan vatandaşlar ise bazı fırsatçıların yüksek fiyat talepleri ile karşılaştığı iddiaları gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, sosyal medyada İzmir’de ev kiralarının yükseldiği yönündeki paylaşımlara tepki gösterdi. Ege Telgraf’a konuşan Başkan Güleroğlu, “Böyle bir fırsatçılık yok. Olsa da izin vermeyiz” dedi.
“Kim böyle iddialarda bulunuyorsa bunu ispatlayacak” diyen Güleroğlu, “Ben bu paylaşımların provokatif olduğunu düşünüyorum. Oda başkanayım, böyle bir şey olsa ilk benim haberim olur. İnsanlar evlerini, oteller kapılarını insanlarımıza destek olmak için açtı. Birçok kişi evlerinden yemek götürüyor… Herkes birbirine yardım ediyor. Biz de oda olarak emlakçılarımızdan böyle bir fiyat artırma talebi görmedik. Bir kişinin malını bir başkasına kiraya veriyoruz. Yani aracıyız. Kimse de bize böyle bir talepte bulunmadı. 2 bin liralık evini 3 bin liraya vermek istemedi. Zaten böyle bir şeyle gelseler bizden alacakları cevap da bellidir. İzmir’de böyle bir fırsatçılık olduğunu düşünmüyorum” açıklamalarında bulundu.

‘İZİN VERMEYİZ’

Ticaret Bakanlığı’nın bu konuda yetkili olduğunu ve başvuru yapıldığında gereğinin yapılacağını da söyleyen Başkan Güleroğlu, “Ancak bu kadar yardımseverlik örneklerini gördüğümüz bir zamanda İzmirli halk için yapılan bu paylaşımlar sadece provokatif kişilerin izleyeceği bir yoldur. İZEKO olarak depremden etkilenen kişilerden hizmet bedeli almayacağımızı duyurduk. Sonuç itibariyle böyle bir durumda kimse o kişilerden kar elde etmeye çalışamaz, izin vermeyiz. Ne öyle insanlarla çalışırız ne de öyle ilanların paylaşılmasına izin veririz” dedi.

‘HER ŞEY ÇOK YENİ’

Depremin sarsıcı boyutunun ardından İzmir’de yaşayan vatandaşlarda da birtakım tedirginlikler baş gösterdi. Sosyal medyada, ‘Alüvyonlu toprak yapısına sahip ilçelerden kaçınmalı’, ‘Birinci kat daireleri almamalı’ gibi yorumlar yükselirken, Başkan Güleroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Şu anda her şey çok yeni… İzmir, daha önce de depremler atlattı ancak ilk defa bu kadar ağır hasarlı depremle karşılaştık. Burada izlenecek yol önümüzdeki günlerde belirlenecektir. Her ne olursa olsun şunu çok net söylüyorum: Binanın zemini kötü de olsa her türlü bina yapılabilir. Ben inşaat mühendisi ya da mimar değilim ancak uzmanların görüşlerini yakından takip ediyorum. Sadece binayı yapan kimse bu malzemeyi doğru kalitede, doğru zamanda ve doğru şekilde kullandıysa binalara hiçbir şey olmaz. Olmayan binaları da görüyoruz. Hasar gören binalar 25 ila 30 yıllık binalar. Deprem yönetmelikleri o zamanlar bu kadar detaylı değildi. İzmir depremi de hem alanında uzman kişilere hem de mühendislerimize yeni bir çalışma alanı oldu. Önümüzdeki günlerde neler yapılması gerektiğini daha net göreceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsun.”

Tolga Yaman / Özel Haber

Binali Yıldırım Azerbaycan’da

tunc-soyerden-deprem-bolgesi-icin-burokratlara-talimat

Tunç Soyer’den deprem bölgesi için bürokratlara talimat