in ,

Deprem sonrası kontrolden çıktı!

Yeni zamlarla yine ateşlenen enflasyon kiracıların katmerli mağduriyet yaşamasına neden oldu. Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki davalar artış gösterdi.

deprem-sonrasi-kontrolden-cikti

Nihat AK/EGE TELGRAF- Son zamanlarda kira artışları nedeniyle yaşanan ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıkları davaların artmasına neden oldu. Bir yıl öncesine göre dava yükü adeta ikiye katlandı. Kiralanan konutlarda kontrat yenileme dönemi yaklaştığında ev sahipleriyle kiracılar karşı karşıya geliyor. Yüksek enflasyon şartlarındaki kira artış oranlarını normal görmeye başlayan kiracılar, fahiş artışlara ateş köpürüyor.


Fahiş kira şikayetlerinde ciddi bir artışın olduğunu belirten Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Kurtuluş Binici, “Fahiş kira artışlarına karşı ne kadar önlem alındığı söylenirse söylensin bir türlü önü alınamıyor. Ev sahipleri eski kiracılara psikolojik baskılar yapabiliyor. Sürekli kira artışı talepleri ve dava tehdidi kiracıları bunaltıyor. Bu baskıdan bunalan kiracılar da bu haksız talepleri kabul etmek zorunda kalabiliyor. Kira artış oranlarında anlaşmayı sağlayamayan kiracı ve ev sahipleri davalar açıyor. Bu nedenle dava yükü de astronomik bir şekilde şişmiş durumda” dedi.
Deprem felaketi sonrasında konut kira fiyatlarının kontrolden çıktığına dikkati çeken Başkan Binici, “Afet bölgesinden daha güvenli bölgelere yönelen göçlerle zaten yıllardır İzmir’de artan kira fiyatları yeni zirvelere koşuyor. Kısıtlı konutlar nedeniyle adeta herkes emlakçı olmuş. Piyasaya yön vermeye çalışıyor. Buna fırsatçı ev sahipleri de eklenince deprem felaketi sonrası pek çok semtte kiralık konut fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Satılık konut fiyatları da yükseldi. Üç bin liraya aylık oturulan konut için ev sahibi 10 bin lira talep edebiliyor ama enflasyon bu oranda artmadı” diye konuştu.

‘DAVA AÇAMIYORUZ’

Astronomik kira artışlarının yapılan kısıtlamalarla önünün alınamadığını belirten Başkan Binici, “Bize gelen şikayetleri bakanlıklara yönlendiriyoruz. Ev sahiplerine yüzde 25’in üzerinde zam yapamayacağını anlatmaya çalışıyoruz. Ayrıca yaşadıkları bu mağduriyeti Emlak Komisyoncuları Odası’na şikayet etmelerini istiyoruz. Ama bunlar tam olarak bir çözüm olmuyor. Bir mahalleden veya bir semtten kiracı ayrılıyor. Aylık iki bin liradan kiradan çıkılan konut için 10 bin lira istenebiliyor. Bu noktada yapılabilecek bir şey kalmıyor. Kimsenin ‘İçinden 2 bin liraya kiracı çıktı ben burayı 2 bin 500 liraya tutacağım’ gibi bir sözle dava açma veya ev sahibini zorlama şansı yok. Bu ekonomik şartlarda kira artışlarının önüne geçilemez. Ekonominin düzeltilmesi enflasyonun düşürülmesi gerekir. Seçimdeki verilecek oyları, ekonomi politikaları ve yüksek enflasyon etkileyecektir” dedi.

‘VİCDAN’ HATIRLATMASI

Son dönemdeki fahiş kira fiyatlarının vicdanları yaraladığını belirten Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şube Başkanı Murat Demircan da “Her yapılan zamla çok sayıda ev sahibi kira fiyatlarını yükseltmek istiyor. Yapmak istedikleri zamlar enflasyon rakamlarının da üzerinde. Ev yapılmış üç beş senedir kirada. Demire çimentoya veya seramiğe gelen zam mevcut yapıdaki kira fiyatlarını neden artırsın ki? Geçen gün bir üyemiz kendi evi depremde zarar gördüğü için birkaç ay önce 8 bin liradan kiraya çıktı. Bir ay sonra ev satıldı yeni ev sahibi arkadaşımızdan 12 bin lira kira talep etti. Ev sahipleri bu tavrını devam ettirir ise önü alınamaz problemler yaşanır. Tayini çıkan insanlar istifa etmek zorunda kalır. Yeni iş bulacak kişiler o çevreden kiralayacak ev bulamaz. Üniversite eğitimi alacak gençlerimiz yüksek konut kiraları nedeniyle meslek sahibi olamaz. Ev sahipleri vicdanlı hareket etsin” açıklamalarında bulundu.

‘KATMERLİ FACİA’

Online yapılmaya başlanan eğitimin gelecek ay yüz yüze olabileceği söylentilerinin güçlendiğine dikkati çeken Eğitim-Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Başkanı Ümit Akıncı ise “Biz eğitimciler olarak yüz yüze eğitimden yanayız. Yüz yüze eğitimin yerini başka bir eğitim türünün alamayacağını söylüyoruz. Depremin ardından eğitimin feda edilmemesi online eğitime dönülmemesi gerektiği görüşünü bildirdik. Tüm uyarılarımıza rağmen online geçildi. İddialara göre nisan ayında yüz yüze eğitime geri dönülecek. Öğrenciler kiralık evlerinden çıktı. Özel yurtlarından çıktılar. Yeniden dönem ortasında yüz yüze eğitime dönülecek olur ise facia katmerlenir” diye konuştu.

buyuksehirde-borclanma-elestirisine-il-baskani-cikisi

Büyükşehir’de borçlanma eleştirisine ‘İl Başkanı’ çıkışı

dunyanin-gezilebilen-tek-alci-tasi-magarasi-incirli

Dünyanın gezilebilen tek alçı taşı mağarası: İncirli