EGE TELGRAF - 30 Ekim İzmir depreminin ardından depremzedelerin yaşadıkları sıkıntılar devam ediyor. Depremzedelerin mahkemede alınan kararla ilgili olarak yaşadıkları sıkıntılar ve bununla ilgili olarak mahkeme sürecinin devam ediyor olması sorunların çözümüne engel oluyor. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği ise bu konuda çözümler üretmek için Ankara’da görüşmeler gerçekleştirdi. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Yönetim Kurulu, Ankara’da Türk Mühendis ve Mimarlar Odası (TMMOB) ile İzmir depremzedelerinin yaşamış olduğu emsal artışı ile ilgili sorunlara yönelik görüşmeler gerçekleşti. Görüşmede TMMOB ve Şehir Plancıları odasının bu konuyla ilgili fikirlerinin alındığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe belediyelerinin vermiş olduğu emsal kararına karşı açtıkları davaları geri çekmelerine yönelik çalışmalarda bulunulduğu açıklandı. Davaların geri çekilme imkanı yoksa eğer bu konuyla ilgili farklı çözüm önerilerinin görüşüldüğü ve depremzede mağdurlarının yaşadıkları sıkıntıların bir an önce giderilmesine yönelik bir mutabakat sağlanmaya çalışıldığı açıklandı.

TMMOB VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ANLAŞMASI ÖNEMLİ

TMMOB Genel Merkez Başkan’ı sayın Emin Koramaz’ın ve Şehir Plancıları Odası Başkanlarının yaşanan sıkıntıyla ilgili durumları yakından takip ettikleri de belirtildi. Yapılan görüşmede TMMOB’un sorunun çözümü konusunda mahkemenin vermiş olduğu kararla ilgili olarak mahkeme kararlarının kadük kalacağını ve yeni emsal kararlar alınırsa buna itiraz etmeyeceği belirtildi. Aynı zamanda oluşturulacak bir heyetle yapılacak plan revizyonlarının İzmir’in sorunlarının çözümü için her türlü desteğin verileceği de ifade edildi. Bu kapsamda TMMOB’un temmuz ayının ilk haftasında İzmir’e gelerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve bürokratlarla görüşerek depremzedelerin yaşamış oldukları emsal artışı ile ilgili sorunun çözümü konusunda görüşmeler yapacakları da belirtilerek bu görüşmelerde ortak bir noktada anlaşılması durumunda mahkemenin vermiş olduğu kararın geçersiz kalacağı ve yeni plan revizyonlarıyla depremzedelerin emsal kararı ile ilgili bekledikleri gelişmelerin gerçekleşeceği ifade edildi.

BİR YOL BULUNACAK

Yapılan açıklamanın sonunda ise İZDEDA’nın depremzedelerin ve riskli binalarda yaşayanlar için her tülü fedakarlığı yaptığı ifade edilerek Türkiye’ye örnek olacak sağlıklı ve güvenli konut imalatını gerçekleştireceği belirtildi. “Ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız” denilerek tarafların bir şekilde aynı paydada buluşarak bu sorunu çözeceği İZDEDA yönetim kurulu tarafından ifade edildi.