in ,

DEÜ sağlıkçıları başhekimlik önünde eylemde

Ek ödemelerinde yüzde 20 kesinti yapılan Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi sağlık çalışanları, başhekimliğin görüşme talebini reddetmesinin ardından hastane bahçesinde yeniden toplandı. Sağlık çalışanları için hastaneye polis getirildi

deu-saglikcilari-bashekimlik-onunde-eylemde

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde, ek ödemelerden yapılan yüzde 20’lik kesintiye karşı çıkan sağlık çalışanları, başhekimliğin görüşme talebini reddetmesinin ardından hastane bahçesinde yeniden toplandı. Emekçinin emeğinden tasarruf olmaz” diyen Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi sağlık çalışanları ek ödemelerinde yapılan kesintiler nedeniyle hakkını aramayı sürdürüyor.

Yapılan yüzde 20 kesintinin ardından üniversite hastanesinin bahçesinde ortak açıklama yapan sağlık çalışanları başhekimle görüşmek istedi. Dün sendika, tabip odası ve asistan temsilcisinin görüşme talebinin başhekimlik tarafından reddedilmesiyle bugün tekrar bir araya gelen sağlık çalışanlarının bu kez hastane önünde eylem yapılmasına izin verilmedi.

Toplanan ve yürümesine izin verilmeyen sağlık çalışanları için başhekim tarafından iki minibüs polis getirildi. Hastane güvenliğinden sağlık çalışanlarının önüne barikat kuran başhekimlikten henüz bir açıklama gelmedi.

Ortak talepler kamuoyuna duyuruldu

Ortak açıklamada şu görüşler dile getirildi:

Bugün burada (alfabetik sırayla) Demokratik Sağlık Sen, Eğitim Sen 3 Nolu şube, Eğitim İş, Genel Sağlık İş, İzmir Tabip Odası, SES, Tez Koop İş Sendikası, Türkiye Sağlık Işçileri Sendikası, Türk Sağlık Sen temsilcilikleri olarak ek ödeme kesintilerine ilişkin basın açıklaması yapılacaktır.
Pandemi sürecinde kurumun uğradığı zarar gerekçe gösterilerek çalışanların ek ödemelerinde yüzde 20’den başlayan kesintiler yapılmıştır. Biz Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi çalışanları olarak kazanılmış hakkımız olan ek ödemelerde kesinti yapılmasını kabul etmiyoruz.
Tasarruf yapılması gerektiğinde ilk yapılan çalışanların ücretlerinde kesintiye gitmek olmaktadır. 4D’li personelden yapılan kesintiler de, şua izinlerinde radyoloji çalışanlarının ücret kesintisine uğraması da, vaat edildiği halde sürekli geciktirilen ve adaletsizliği ile çalışma barışımızı bozan pandemi ek ödemeleri de hep aynı sebeple karşımıza çıkmaktadır.
Pandemi süreci hali hazırda var olan sorunları artırırken, yönetim kadrosuna ulaşamamak sorun ve taleplerimizi ifade edememek de biz hastane çalışanlarını giderek zorlaşan şartlarda çalışmaya itmiştir.
Pandemi sürecinin başından itibaren bilgi paylaşımlarının eksik olması nedeniyle ilk talebimiz şeffaflık olmuştur. Sendikalar olarak ortak bir toplantı talep edilmiş; ancak pandemi nedeniyle randevu verilemeyeceği yanıtı alınmıştır. Yazılı olarak ilettiğimiz sorular ise henüz cevaplanmamıştır.
Sağlık emekçilerinin talepleri nettir:
Bugün için acil olan yapılan ücret kesintisinden geri dönülmesidir.
Temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmeli, üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemeler tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmeli,
Fiili Hizmet Süresi Zammı (yıpranma payı) sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bütün emekçileri ve geçmiş çalışma sürelerini de kapsayarak şekilde 5 yıla 1 yıl olarak düzenlenmeli, salgın döneminden kaynaklı olarak artı 1 yıl yıpranma payı hakkımız verilmeli,
Covid-19 enfeksiyonu geçiren sağlık emekçisinin zararının tanzimi için “mesleki risklere bağlı ortaya çıkan hastalık” olarak kabul edilip, iş kazası/meslek hastalığı olduğuna dair düzenlemeler derhal yapılmalı,
Ek gösterge rakamlarının sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri kapsayarak, en az 3600 ek gösterge olacak şekilde kademeli olarak yükseltilmeli,
Sağlık alanında yeni atamaların kadrolu, güvenceli yapılmalı, 4B 4C 4D sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil vb. istihdam modelleri ile çalıştırılan bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri 4A kadrosuna geçirilmelidir.

A3Haber

goztepede-baskan-vekili-talat-papatya-kulup-satis-aciklama

Göztepe’de Başkan Vekili Talat Papatya kulüp satış açıklama

chpli-sindir-salginin-cezasini-vatandasa-kesmeyin

CHP’li Sındır iktidarı uyardı