Yerel seçimler tamamlandı ve tatil planları şimdiden netleşmeye başladı. Ege'nin mavi sularıyla buluşmak ve güneşli bir tatil geçirmek isteyenler için Didim, ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor. 

Aydın’ın Ege Denizi kıyısında yer alan tatil merkezi Didim, özellikle 80’li yılların sonundan itibaren Türkiye’nin en gözde turizm destinasyonları arasında yer aldı. Özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yazlık ve ikinci ev tercihinde ilk sıralarda yer alan Didim’de çok sayıda İngiliz ve Avrupa vatandaşı yerleşik olarak ikamet ediyor.

Güllük Körfezi ve Akbük Koyu ile çevrelenen, Bafa Gölü ve Büyük Menderes’in bereketinin yanı başında yer alan Didim, yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

TARİHİ YERLER

Apollon Tapınağı: MÖ 8. yüzyılda inşa edilen Apollon Tapınağı, Didim'in en önemli tarihi simgesi olarak kabul ediliyor. Antik Yunan'ın en önemli kehanet merkezlerinden biri olan tapınak, İon düzeninde inşa edilmiş. Tapınağın ana girişinde bulunan 6 sütun ve heybetli yapısı, ziyaretçileri büyülüyor.

Milet Antik Kenti: Antik Yunan'ın en önemli şehirlerinden biri olan Milet, Didim'e 15 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Tiyatrosu, agora, hamamları ve diğer tarihi yapılarıyla Milet Antik Kenti, geçmişe doğru keyifli bir yolculuk fırsatı sunuyor. Milet Antik Kenti’nin yanı başında yer alan Milet Müzesi'nde ise antik kentten çıkarılan eserler sergileniyor.

Priene Antik Kenti: İyonya Birliği'nin 12 kentinden biri olan Priene, Didim'e 25 kilometre uzaklıkta, Söke ilçesi sınırlarında yer alıyor. Sarp bir yamaca kurulu olan antik kent, tiyatrosu, agorası, Athena Tapınağı ve Akropolisi ile etkileyici bir atmosfere sahip.

Büyük Menderes Deltası’nı yüksek bir konumdan gören antik kent insan erişimine uzak konumda olması sebebiyle doğal yapısını kaybetmemiş.

DOĞAL GÜZELLİKLER

Altınkum Plajı: Ege'nin en uzun kumsallarından biri olan Altınkum Plajı, turkuaz denizi ve altın rengi kumlarıyla güneşlenmek ve denize girmek için Didim’de en çok tercih edilen ve bilinin popüler nokta. Plajda su sporları ve çeşitli aktiviteler de yapılıyor.

Sahil boyunca uzanan kafe, restoran ve mekanlarda zaman geçirebilir, gün batımında Didim Altınkum manzarasıyla günü sonlandırabilirsiniz.

Akbük Koyu: Sakin ve huzurlu bir tatil arayanlar için Akbük Koyu, mükemmel bir seçim. Berrak denizi ve bakir koylarıyla Akbük, doğayla iç içe bir tatilin kapılarını sonuna kadar açıyor. Koyda yer alan balık restoranları, kafeler ve pastaneler tatilcilerin uğrak noktaları arasında.

Bafa Gölü: Doğaseverler için Bafa Gölü, eşsiz bir güzelliğe sahip. Kuş gözlemciliği ve tekne turları ile Bafa Gölü'nde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Göl çevresinde antik kent kalıntıları da bulunuyor.

Giresun’un Pamukkalesi’ne ziyaretçi akını Giresun’un Pamukkalesi’ne ziyaretçi akını

Dilek Yarımadası Milli Parkı: Ege'nin en güzel milli parklarından biri olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Didim'e 40 kilometre uzaklıkta. Söke ile Kuşadası sınırlarında yer alan milli park Ege Bölgesi’nin ekosisteminin farklı ögelerini bir arada sunan, doğayla baş başa keyifle vakit geçirebileceğiniz bir kaçış rotası özelliğinde. 

Bakir koyları, çam ormanları ve zengin flora faunasıyla Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için ideal bir yer. 

Burası aynı zamanda Yunanistan Sisam Adası’na en yakın konumda olan nokta olarak da biliniyor. Milli parkın koylarından karşıya baktığınızda Sisam Adası’ndaki Psili Ammos Plajı’nı rahatlıkla görebiliyorsunuz.

YEME-İÇME

Didim'de Türk mutfağının en lezzetli örneklerini tadabilirsiniz. Balık, meze, zeytinyağlılar ve et yemekleri Didim’de bulabileceğiniz alternatiflerden bazıları. Sokak lezzetleri konusunda da Didim özellikle yaz döneminde çok sayıda seçeneği bir arada bulabileceğiniz bir yemek cennetine dönüşüyor.

Kokoreçten dönere, ızgara sandviçten söğüşe kadar onlarca farklı seçenek arasında aç kalmak mümkün değil. Yoğun yabancı ziyaretçi ilgisi sebebiyle Didim’de dünyanın farklı noktalarından yerel lezzet alternatifleri de bulabilirsiniz.

Kaynak: EGE TELGRAFMuhabir: A. Buğra Tokmakoğlu