EGE TELGRAF- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten'e, görevine başka bir Genel Sanat Yönetmeni ile devam edileceği kararını iletti. Tugay'ın bu kararının ardından Yücel Erten, sosyal medya hesabından oldukça sert ifadelerle tepki gösterdi.

Erten, Başkan Tugay'ın kendisine 74 gün boyunca randevu vermediğini öne sürerek "Göreve başladığı günden itibaren kendisiyle görüşmek için talepte bulundum. Ancak randevu talebim, özel kalem nezdinde üç kez reddedildi. Son olarak Nazım Hikmet'in 'Yolcu' oyununun prömiyerinde kendisiyle görüştüm ve yazılı bir mektup göndererek görüşme talebimi ilettim. Ancak Tugay, bu taleplerime yanıt vermedi ve 12 Haziran akşamı bir bürokrat aracılığıyla başka bir Genel Sanat Yönetmeni ile yoluna devam edileceğini bildirdi" şeklinde konuştu.

‘BAĞIMSIZ ŞEKİLDE DESTEKLENMELİ’

İzmir Şehir Tiyatroları'nın sadece bir belediye şube müdürlüğü olmadığını, aksine kentin sanat yaşamı için önemli bir mücevher olduğunu vurgulayan Erten, "70 yıllık bir süreç sonrasında kurulan bu kurum, İzmir'in kültürel zenginliğine katkı sağlamaktadır. Ancak yapılan bu davranış, bir sanat kurumuna gösterilmesi gereken önemi göz ardı ediyor. Sanatın ve sanatçının siyasetten bağımsız bir şekilde desteklenmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

‘UMARIM YAPICI BİR ADIM ATILIR’

Erten ayrıca, "Siyasetçiler genellikle sanatın önemine vurgu yaparlar ancak bu sözlerin eylemlerle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu tür kararlar, sanat kurumlarının geleceği ve sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Umarım ilerleyen süreçte bu konuda daha yapıcı adımlar atılır ve sanatın önemi daha fazla anlaşılır hale gelir" şeklinde ifadelerini tamamladı.

Türksat 6A uzaya fırlatılıyor: Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu yolculuğa çıkıyor Türksat 6A uzaya fırlatılıyor: Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu yolculuğa çıkıyor

Kaynak: Ege Telgraf