in ,

Dila Koyurga’dan tansiyon düşüren özür

Karabağlar Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı 3’üncü oturumu Karabağlar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclise Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu başkanlık yaparken, meclis salonuna izleyici alınmadı. Meclise damga vuran konu ise tartışmaların odağında olan ve ilk meclis oturumuna katılan Dila Koyurga oldu

dila-koyurgadan-tansiyon-dusuren-ozur

Karabağlar Belediyesi Temmuz ayı olağan meclisinin üçüncü oturumu Karabağlar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya damga vuran konu ise Dila Koyurga tartışması oldu. Meclisin üçüncü oturumuna katılan CHP Karabağlar Meclis üyesi Koyurga, eleştirilere karşı cevap verdi. AKP sıraları ise Koyurga’nın konuşmasının üzerine salonu terk etmeye çalıştı. AK Parti meclis üyelerinin selonu terk etmeye çalışmasının üzerine Başkan Selvitopu, AK Parti sıralarını sakinleştirdi. Selvitopu’nun meclis üyelerine yaptığı konuşmanın ardından ise Dila Koyurga meclisten özür diledi.

“Meclisin tansiyonunu düşürecek birkaç söz söylemesini istiyoruz”

Başkan Selvitopu’nun meclis gündemine geçmesinden önce söz alan AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Derya Pala, Dila Koyurga’yı gündemine aldı. Pala “Şuan meclisimizde bir sıkıntıyı tekrar gündeme getirmek istiyorum. Malum şahsın (Dila Koyurga) konuyla ilgili bir özür dilemesini sitiyoruz. Hiç değilse meclis üyelerinin tansiyonunu düşürecek birkaç söz söylemesini istiyoruz” dedi.

“Özür dileyecek bir şey yok”

AK Parti Meclis Üyesi Derya Pala’nın açıklamaları üzerine söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Dila Koyurga şuan özür dileyecek bir şeyin olmadığını söyledi. Koyurga “Ben konuşmamı meclis sonrası düşünmüştü. Şimdiye kadar hiçbir yerde bu konu ile ilgili konuşmadım. Bildiğiniz gibi sosyal medya paylaşımlarım gündem olmuştu. Aynı gün ben savcılığa götürüldüm, aynı gün tutuklandım ve aynı gün yargılanarak serbest bırakıldım. Ben zaten bu konu ile ilgili kimseden kınama beklemeden kendim yaptığım şeyin doğru olmadığını ve onaylamadığımı söyledim. Ben bu paylaşımları tavsif etmiyorum. Ben yargılama sürecinde sadece savcıdan tek bir şey istedim. Bu paylaşımı benim yapıp yapmadığım kanıtlansın dedim. Ben bu konu hakkında özür dilemekten çekinmem. Özür dilemekle dil aşınmaz. Ancak benimde 2013 yılında yapılan paylaşımı zaten hatırlamam mümkün değil. Eğer paylaşımı yaptım varsayarsak konumsam gerekirse; O paylaşımlar zaten benim yetiştirilme kişiliğime, içinde bulunduğum topluma ve ailemden aldığım terbiyeye aykırıdır. Bundan sonrada böyle bir şey olmayacaktır. Bundan sonrada böyle bir şey göremeyeceksiniz. Yaptığım iddia edilen paylaşım ile ilgili 23 yaşında genç bir kız olarak benim ve aileme Türkiye çapında bir linç oluşturulmuş. Ben şuan özür dileyecek bir şey görmüyorum. Çünkü henüz konu yargıdadır ve kanıtlanan bir şey yoktur” diye konuştu.

“İçeriğine hiçbir şekilde katılmıyoruz”

Dila Koyurga’nın açıklamalarının ardından söze giren Başkan Selvitopu paylaşımların içeriğine katılmadıklarını söyledi. Selvitopu “Bir önceki meclisimizde zaten Dila hanımın değerlendirmesi var. Zaten içeriğe hiçbir şekilde katılmadığımızı belirteyim. Zaten bu konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızda 2017 yılında bu konuları affettiğini açıklamıştır. Hepimizin bu konulardan çıkartacağı dersler vardır. 17 yaşında henüz reşit olmamış birinin bu konu hakkında söylediği şeyleri büyütmeni bir anlamı yoktur. Meclis olarak bu konuyu burada noktalayacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Artık bir parti üyesi”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı “Şuan Dila hanım artık reşit ve artık bir parti üyesi. Biz bu olgunluğa ermiştir düşüncesi ile bugün bir konuşma yapmasını bekledik. Ancak değişen hiçbir şey yok. Hala tehditkar. Biz bu durumu kabul etmiyoruz ve meclis gündemi için iki arkadaşımızı mecliste bırakarak salonu terk ediyoruz” dedi.

“Eleştirileriniz bizim için önemli”

AK Parti sıralarının salonu terk etme girişiminin ardından yeniden söz alan Başkan Selvitopu “Değerli arkadaşlar, konuşmasının içeriğinde paylaşımlara katılmadığını zaten belirtti. Yargının kararına göre özür dileyeceğini de söyledi. Ancak bizler şunu belirttik. Biz bu içeriklerin kimlere söylenirse söylensin katılmadığımızı söyledik. 7 yıl önceki bir olay ve olup olmadığı savcılıkta belli olacak. Bizler yargılama kurumu değiliz. AK Parti’nin de böyle önemli bir gündemde meclisi terk etmesini doğru bulmam. Biz sizlerin eleştirilerini dikkatlice dinlemek istiyoruz. Çünkü bu eleştiriler bizim için oldukça önemli bu kent için önemli. Ben herkesin belediye başkanı olarak bu konuyu daha hassasiyetle değerlendirirseniz teşekküre deriz” ifadelerini kullandı.

“Salonu terk ediyoruz”

Selvitopu’nun açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Alper Güldalı “Bizim için önemli olan özür dilemesi değil. Bizim meclisimize bir yangın düştü. Bizim Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza böyle bir laf söylemiştir ancak çıkıp diyebilirdi böyle bir şey net değildir ancak meclisimizin rahatsızlığından özür dilerim diye. Biz bu süreçten sonra meclise devam etmemizin iki yolu vardır. Biri Dila hanımın salonu terk etmesidir. Ya o salondan çıkar ya da biz çıkarız” dedi.

“Özür dilerim”

Tartışmalar üzerine bir kez daha söz alan Dila Koyurga böyle bir tartışmanın gündemi işgal etmesinden dolayı özrü dilediğini söyledi. Koyurga “Ben Derya yanımın girişine göre öyle bir konuşma yaptım. Grup başkan vekilinin bahsettiği şeyi ben zaten yaparım. Bütün Türkiye’nin huzuru bozuldu bunun için özür dilerim. Benim dediğim suçlama ile ilgili bir özür dilemem çünkü o zaman bunu kabullenmiş olurum ancak şuan bu konu yargıda. Ancak böyle bir konun meclisimizi, ülkemizi meşgul ettiği için başta meclisimiz olmak üzere herkesten özür diliyorum” diye konuştu.

Mazlum Vesek

ozkan-ugurdan-sevindiren-haber-kanseri-yendi

Özkan Uğur’dan sevindiren haber: Kanseri yendi!

son-arastirmalardan-korkunc-koronavirus-gercegi-ortaya-cikti

Bugün iyileşen hasta sayısı 2 binin üzerinde