in ,

DİSK’ten Büyükşehir Meclisi’nde ‘Kıdem’ eylemi

DİSK, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı ilk oturumunda eylem gerçekleştirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kasım ayı ilk oturumuna Devrimci İşçi Sendikası’nın (DİSK) eylemi damgasını vurdu. Kalabalık bir grup İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen meclis toplantısı salonuna izinsiz bir şekilde girerek ellerindeki ‘DİSK susturulamaz. İşçi sınıfı susturulamaz. Kıdem Tazminatımızdan elinizi çekin. Torba Yasayı geri çekin’ yazılı pankartla birlikte eylem yaptı.

AK Parti ve MHP Grubuna seslenen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Ancak kalanlar için de dayanışmamızı sürdüreceğimizi söylüyoruz. Çocuklarımızın geleceği bir yasa ile ortadan kaldırılmak isteniyor. O yasa sizin de çocuklarınızın geleceğini etkiliyor” dedi.

Sarı’nın konuşması esnasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, grubun salonu boşaltması için çağrı yaptı. Bu esnada AK Parti ve MHP Grubu’ndan Başkan Soyer’e yönelik ‘Bunları bilerek buraya getirdiniz’ tepkileri yükseldi. DİSK üyeleri ‘Birleşe birleşe kazanacağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam. Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganlarıyla salonu terk etti.

‘KINIYORUZ!’

“Yaşananların ardından bu saygısızlığı hiç kimsenin tasvip etmesi mümkün değil” diyen Başkan Soyer, “Acılarımız bu kadar tazeyken bu yapılan saygısızlığı hiçbirimiz tasvip etmiyoruz. İzmir olarak olağanüstü büyük bir dayanışma örneği gösterdik. Tüm Türkiye’ye örnek olacak büyük bir örnek. El ele verdik. Hiçbir parti siyaset yapmadı. Bu felakete karşı tek yürek olduk Acımız bu kadar tazeyken ve bunlar üzerine değerlendirme yapacakken bu salona adeta baskın yapılarak gösterilen tavrı asla tasvip etmiyor ve kınıyoruz” diyerek oturuma 5 dakika ara verdi.

‘GEREĞİNİ YAPACAĞIZ’

AK Partili Meclis üyesi Erhan Çalışkan’ın, “Bu arkadaşlar sizin çalışanınız sizin amirisiniz. Bu arkadaşlara gösterdiğiniz tepki ile onlara gösterdiğiniz tepki aynı değil. Soruyoruz, hesap soracak mısınız?” sorusu üzerine de Başkan Soyer, “Gereğini yapacağız. Ortamı gerecek bir şey yok. Çalışanımız varsa hesabını sorarız” diye konuştu.

Yağmur Gülü

pariste-turk-dernegine-cirkin-saldiri

Paris’te Türk derneğine çirkin saldırı

turkiyede-son-24-saatte-koronavirusten-140-kisi-hayatini-kaybetti

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bine dayandı! Vaka sayıları açıklanmadı