in ,

“Doğal ürünlere rağbet arttı”

Salgın sürecinde hijyen koşullarına verilen önemle birlikte doğal ürünlere olan rağbet de arttı. Ev yapımı kozmetik ve temizlik ürünlerinin meraklısı çoğaldı

dogal-urunlere-ragbet-artti

Korona virüsten korunmak için evde kalan vatandaşlar doğal ürünlere daha fazla ilgi duymaya başladı. Aktarlarda stokların bittiğini ve el dezenfektanlarının dahi evde üretilmeye başladığını söyleyen bitkisel kozmetik üreticisi Elif Ergün, “Son yıllarda doğal kozmetiklere artan yönelim mevcut virüs sebebiyle daha çok gündeme geldi. Sağlığı korumak, hastalanmamak için insanlar tüm alışkanlıklarını gözden geçirmeye başladı. Evde yapılan ekmek, yoğurt ve diğer pek çok temel gıda ürünleri dışında bütüncül bir açıdan bakıldığında yediğimiz içtiğimiz kadar cildimize sürdüğümüz, soluduğumuz ürünlerin de önemli faktörler olduğunu biliyoruz. Örneğin bu süreçte el hijyenine verilen önem çok arttı. Dışarda kullandığımız el dezenfektanlarını da birçok kişi evde hazırlamayı veya doğal olanlarını almayı tercih ediyor” dedi.

‘DOĞAL HİJYEN MÜMKÜN’

Hijyene verilen önemin artmasıyla vatandaşların evde sürekli temizlik yaptığının altını çizen Ergün, “İster istemez fazla temizlik sonucu eller daha çok kuruyor ve sonrasında nemlendirmek gerekiyor, bu noktada tercihini doğaldan yana yapanlar da organik maddelerle hazırlanmış kremlere yöneliyor. Salgın boyunca markama olan ilgi çok arttı. İnsanlar her şeyi sormaya başladılar. Dezenfektanlar, kremler, temizlik ürünleri ve sabun… Bu nedenle artık doğal ürünleri üretirken bir yandan tarifleri vermeye başladım ” dedi. Artan sabun kullanımına değinen Ergün, “ Sabun kullanmak çok daha önemli hale geldi. Saatte 2-3 sefer el yıkıyoruz ancak bunu yaparken doğal sabunları tercih etmek cilt bariyerimizin zarar görmemesi için önemli. Tabi diğer yandan ise bunu yaptığımızda sularımızı da kirletmemiş oluyoruz. Doğayla uyumlu yaşamamız gerektiğini öğrendik. Ede doğal ürünler üretmek sadece kendimiz için değil, doğayı ve sürdürülebilirliği önemsediğimiz içinde önemli’ açıklamalarında bulundu.

YILLARIN SIRRI: SİRKE

Evde hemen hemen her temizlik ürününün yapılabileceğini ve bunun doğa için zararsızlığının önemini vurgulayan Ergün, “Çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, cam temizleyici, bulaşık deterjanı, bulaşık makinesi deterjanı, diş macunu, yüzey temizleyici, ahşap temizleyici ve dahası kolayca yapılabilir. Bu ürünlerde bulunan karbonat ve sirke hepimizin bildiği malzemelerle üretilebiliyor. Malzemeleri hemen hemen her yerden market ve aktarlardan bulunabilir. Sirke yıllardır anneannelerimizin temizlikte de kullandığı ve bize anlattığı malzemeler üstelik karıştıkları suya zarar vermiyor. Doğayı korumuş oluyoruz” dedi.

‘KIYMETİNİ ANLADIK’

Temizlik ürünleri kadar kozmetik ürünlere olan ilginin de arttığını söyleyen Ergün, “Hava kirliliği özellikle şehirde maruz kaldığımız stres, sentetik kimyasallar vücudumuzda bir toksik yük meydana getiriyor. Bir bakıma eski, geleneksel bilgilere ve doğala dönme ihtiyacı da buradan kaynaklanıyor. Biliyoruz ki cildimize sürdüğümüz ürünlerin bir kısmı emilerek kana karışıyor. Bu yüzden de taze ve doğal kozmetikler kullanmak bedenimizin bağışıklığına katkı sağlıyor. Bağışıklığın önemini anladığımız bu günlerde bunun çok değerli ve önemli olduğunu anlamış olduk” dedi. Herkesin evde kaldığı süreçte üretim adına yapabileceklerinin farkına vardığına değinen Ergün, “Süreç bizlere doğal ürünleri nasıl yapacağımızı öğretti. Çevre ve kendi sağlığımız için umuyorum bu bilgiler ışığında doğa ile uyumlu ürünlerimizi üretmenin kıymetini anladık. Yaşam biçimimizi bu şekilde düzenlemek inanın önemli” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

izbetonda-bayramlasma

Başkan Soyer bayramlaşmaya İZBETON’da başladı

pazarcilar-gaziemirdeki-tekstil-pazarinin-acilmasini-istiyor

Pazarcılar, Gaziemir’deki tekstil pazarının açılmasını istiyor