in ,

Doğancılar’a 32 bin lavanta fidesi dağıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca’ya bağlı Doğancılar Mahallesi’ne 31 bin 500 lavanta fidesi dağıttı.

dogancilara-32-bin-lavanta-fidesi-dagitildi

Doğancılar kısıtlı imkanlarla sürdürdüğü lavanta üretimini İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle genişletiyor.

Büyükşehir ekipleri, Kırsal Kesimde Üreticinin Üretim Koşullarının İyileştirilmesi ve Yerel Çeşitlerin Korunması Projesi kapsamında Buca’nın Doğancılar Mahallesi’ne bugün 31 bin beş yüz lavanta fidesi dağıttı. Ekonomik değeri yüksek olan lavanta, kozmetik ve ilaç sanayinde yoğun olarak kullanılıyor. Fide dağıtım etkinliğinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Doğancılar’da lavanta parselleri yaratarak ayrıca kırsal turizmi de desteklemiş olacaklarını vurguladı. Projeye dahil olan Doğancılarlı üreticilere İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından lavanta üretimi konusunda eğitim ve teknik destek de verilecek.

Lavantanın yağı çıkacak

Köyün rakımının lavanta ekimine uygun olduğunu dile getiren üretici Ahmet İdem, “Lavantalarla gelir elde edeceğiz. Lavantanın yağını, suyunu çıkaracağız. Girişimci, üretici olacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne üreticiye verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Üretici Hafife Çınar ise lavantaları işledikten sonra üretici pazarlarında satacaklarını söyledi. Kadınların desteğiyle bu işe baş koyduklarını söyleyen Doğancılar Köyü Muhtarı Nebahat Coşkun ise şöyle konuştu: “Hedefimiz sabunu, yağını, suyunu çıkararak kadına, eşine muhtaç olmadan bir gelir kaynağı yaratmak. Kendi elinin emeğiyle kazancını çıkarmalarını sağlamak.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Kırsal Kesimde Üreticinin Üretim Koşullarının İyileştirilmesi ve Yerel Çeşitlerin Korunması Projesi kapsamında Kiraz’da kekik fidesi, Urla’da kuşkonmaz pençesi ve çilek fidesi, Karaburun’da nergis soğanı dağıtmıştı.

asgari-ucret-rakamlari-belli-oldu

Asgari ücret için belirlenen kritik rakam!

yilbasi-oncesi-izmirde-kacak-icki-operasyonu

Yılbaşı öncesi İzmir’de kaçak içki operasyonu!