in ,

Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı Van

Van, Doğu Anadolu’nun en büyük ve en gelişmiş kentlerinden biri. Binlerce yıllık zengin tarihi geçmişe sahip, bereketli topraklarda kurulu olan şehir, gezilecek görülecek yerleri, doğal güzellikleri, leziz yemekleri ve sımsıcak halkı ile ülkemizin gözbebeği

Doğu Anadolu’nun doğal güzellikleri ve verimli topraklarıyla ünlü yerleşim yerlerinden biri olan Van, Hurriler, Urartular, Medler, Persler, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir coğrafya. İlk yazılı kaynaklara göre kuruluşu Milattan Önce 5000-3000’li yıllara dek uzanan bu tarihi şehir, günümüzde eski medeniyetlerden kalma sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

Etkileyici doğal ve tarihi güzellikleri ile Van, Doğu Anadolu’ya gelen turistlerin ilk duraklarında biri. Bu eşsiz şehri tanımak ve sıcakkanlı yöre insanıyla hoş sohbet etmek isteyenler, indirimli uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek şehrin sokaklarını keşfe başlayabilir.

Van’ın Kapadokyası olarak anılan Başkale’deki peri bacaları, rafting yapmak için şehre gelenlerin buluşma noktası olan Bahçesaray, Gevaş ilçesinden kalkan teknelerle ulaşılan Akdamar Kilisesi, Milattan Önce 9. yüzyılda inşa edilen Van Kalesi ile şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan Hoşap Kalesi de Van Gölü’nden sonra şehrin en popüler turistik yerleri arasında.

Üç bin 713 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü, aynı zamanda dünyanın en büyük sodalı gölü unvanına sahip. Muhteşem manzarası, bakir koyları ve 1990 yılında arkeolojik sit alanı ilan edilen Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıyla da bilinen Van Gölü, şehre gelen turistlerin en popüler ziyaret noktalarından. En derin noktası yaklaşık 451 metre olan Van Gölü üzerinde tekne turları da yapılıyor.

Van’da görülmesi gereken doğa harikası yerlerden biri de her mevsim bambaşka bir güzelliğe bürünen Muradiye Şelalesi. Yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahip olan Muradiye Şelalesi, yaz ve bahar aylarında piknik yapmak isteyenlerin uğrak adreslerinden.

Van gezilecek yerler arasında tarihi önemiyle öne çıkan Hüsrev Paşa Camii, Mimar Sinan’ın imzasını taşıyor. Kaya Çelebi Camii ile aynı mahallede bulunan yapılar şehrin en eski mimari ögelerinden.

Van’ın ünü Türkiye sınırlarını aşan Van kedilerini görmek için Van Kedi Evi’ne uğramalısınız. Van kedilerinin koruma altına alındığı ve her türlü bakım ve kontrollerinin yapıldığı bu mekan şirin kedilerle bir arada olabileceğiniz bir atmosfere sahip. Van Müzesi, Urartu koleksiyonu ile bu alanda dünyanın bir numarası.

KÜLTÜR-SANAT

Yıl boyunca düzenlenen etkinlik, şenlik ve festivallerle Van oldukça hareketli bir şehir. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali, Fekıye Teyran Kültür Festivali, Çatak Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali ve Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği kentte öne çıkan etkinliklerden.

YEME-İÇME

Van kahvaltısı, tüm Türkiye’de tanınan, birçok şehirde benzerleri servis edilen bir kültür. Anadolu’nun en zengin yemek kültürüne sahip şehirlerinden biri olan Van’da güne iyi bir kahvaltı ile başlamak önemli. Van kahvaltısı, bal, kaymak, otlu peynir, cacık, domates ve salatalıktan oluşuyor. Kürt köftesi, bulgur aşı, ayran aşı, mıhla, kurut aşı yerel Van yemeklerinden.

NASIL GİDİLİR?

Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2009 yılı itibariyle uluslararası yolcu ulaşımına açılan Van Ferit Melen Havalimanı, ülkenin ilk sivil hava meydanlarından biri. 1943 yılında hizmete başlayan bu havalimanı, aynı zamanda Türkiye’nin en doğusunda bulunan havalimanı olarak da biliniyor.

Adana, İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara gibi büyük şehirlerden direkt uçuş imkânı bulunan Van Ferit Havalimanı yılda yaklaşık 20 bin yolcu ağırlıyor. Türkiye’nin İran ve Orta Asya ülkelerine açılan kapısı olarak kabul edilen Van, kuzeyde Ağrı; doğuda İran; batıda Bitlis; güneyde ise Hakkâri şehriyle komşu…

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

okullar-da-biz-de-yeniden-acilmaya-tam-hazir-degiliz

Eğitim-Sen’in çarpıcı tespiti: Okullar haftaya tamamen kapanabilir…

kizilcullunun-genclerine-6-ulkeden-27-yeni-odul

Kızılçullu’nun gençlerine 6 ülkeden 27 yeni ödül