in ,

Doğu Avrupa’nın Küçük Paris’i: Bükreş

Romanya’nın başkenti Bükreş, Bizans tarzı şapelleri, çan kuleli konakları ve neoklasik tarzda görkemli binalarıyla “Küçük Paris” olarak adlandırılan bir şehir. Avrupa kıtasının güneydoğusunda bulunan ve güneyindeki Eflak Ovası’nın ortasında, Tuna kollarından Dimbovita Irmağı kıyısında kurulu olan Bükreş, Doğu Avrupa’nın en büyük yerleşim merkezlerinden

dogu-avrupanin-kucuk-parisi-bukres

Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin kolu olan Dimbovita’nın kıyısında yer alan Bükreş, geçmişteki etkileyici havasını Komünizm döneminde yitirmeye başlamışsa da günümüzde tekrar yavaş yavaş eski havasını yakalamaya başladı. Doğu Avrupa’nın bu önemli şehri şimdilerde ülkemizde Balkan turları rotalarından biri olarak sık sık adından söz ettiriyor.

Bükreş, önyargıların aksine kendisinden beklenenden çok daha modern ve görülesi yanları ile ziyaret edenleri şaşırtan bir kent. Geniş, bakımlı parkları, uzun ve geniş caddeleri ve birbirinden etkileyici tarihi binalarla dolu bir şehir. Şehrin gece hayatı da oldukça renkli. Bükreş gece hayatı hafta sonları ve özellikle cumartesi günleri oldukça hareketli.

Bükreş’e ne zaman gidilir?

Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim Bükreş’e seyahat için iklim olarak oldukça uygun aylar.

GEZİLECEK YERLER

Bükreş adı, ilk kez 1459 yılında Osmanlılara karşı savunma amaçlı olarak Eflak Prensi Vlad Tepes tarafından yaptırılan Bükreş Kalesi’ne ait dokümanlarda belgelenmiş. Bükreş, özellikle iki günlük hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyen hemen herkese tüm ihtişamı ile göz kırpıyor. Bükreş’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen ya da Romanya vizesi almaları gerekiyor. Romanya’nın para birimi Romen Leyi.

Devrim Meydanı: (Piata Revolutiei), Romanya’da Komünist Dönemin sona erdiğini ve diktatör Çavuşesku’nun devrilmesini temsil ediyor. Bükreş’te görmeniz gereken önemli noktalardan biri olan bu meydanda; aynı zamanda dönemin Çavuşesku sarayı, günümüzün ise Romanya Parlamentosu bulunuyor.

Parlamento Sarayı: Çavuşesku döneminde ülke halkı zor şartlarda yaşarken ihtişam, hırs ve güç gösterisinin timsali olarak inşa edilen Parlamento Sarayı (Palatul Parlamentului), şehrin en ünlü binası olarak dünya genelinde tanınıyor. Parlamento Sarayı, Pentagon’dan ve Tibet Potala Sarayı’ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü binası konumunda. Romanya’yı 1965-1989 yılları arasında yönetmiş komünist dönem diktatörü Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmış. Halk tarafından pek de sevilmeyen saray, görkemli avizelerle ve ihtişamla dolu 1100 odası ile günümüzde parlamento binası olarak kullanılıyor. Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en büyük sivil yönetim binası olarak kayda geçmiş. Bina ayrıca çeşitli konferanslara ve sergilere ev sahipliği yapıyor, aynı zamanda turistik amaçlı olarak geziliyor. Yetişkinler için standart tur ücreti 25 Leyi (17 TL).

Zafer Takı: Paris’teki Zafer Takı’nın neredeyse bire bir kopyası olan Bükreş Zafer Takın, şehre “Küçük Paris” denmesinin de bir sebebi. Bu tak, 1. Dünya Savaşında hayatını kaybedenleri onurlandırılmak ve onları hatırlamak için 1922 ‘de ahşaptan yapılmış. 1935’te ise granitten yeniden inşa edilmiş.

Lipscani Bölgesi: Bükreş gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahip olan Bükreş’in tarihi merkezi Lipscani eski Romen kasabası görünümüyle görülesi bir yer. 18. ve 19. yüzyıllardan kalma tarihi binaların çoğu aslına uygun olarak restore edilmiş. Trafiğe kapalı Arnavut kaldırımlı taş sokakları tam da kaybolarak yürümek ve nefis fotoğraflar çekmek için ideal. Oldukça hareketli bir atmosfere sahip Lipscani bölgesinin labirenti andıran sokaklarında antikacılar, butikler, restoran ve barlar sıralanıyor. Bükreş gezisinde buraya yeterince vakit ayırmak şart.

Romen Köy Müzesi: Şehir merkezinin biraz dışında metro ile ulaşılabilen Romen Köy Müzesi (Muzeul Satului), Herestrau Park adında büyük bir parkın içerisinde bulunuyor. Romanya tarihinde 17. ve 19. yüzyıllarda insanların kırsal kesimlerde yaşadıkları evlerin ve eşyaların açık hava müzesi şeklinde sergilendiği oldukça ilginç bir müze. Belirli saatlerde çeşitli yöresel dans gösterilerine de sergileniyor. Müzeye giriş ücreti 10 Leyi.

Ulusal Sanat Müzesi: 1900’lerin başında, neoklasik tarzda inşa edilmiş oldukça etkileyici ve gösterişli bir binaya sahip Ulusal Sanat Müzesi (Muzeul Naţional de Istorie a României), 1970’e kadar postane binası olarak kullanılmış. Müze Romanya’nın en etkileyici sanat koleksiyonuna sahip. Romanya tarihi hakkında ilgi çekici bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Romen tarihine ait kıyafet, mücevherat, fotoğraf, galerilerden oluşan kraliyet eşyaları, arkeolojik buluntular sergileniyor. Çavuşesku dönemine ait fotoğraflar da ayrıca müzede yer alıyor. Bükreş görülecek yerler listesine girmesi gereken bir müzenin giriş ücreti 25 Leyi.

Calea Victorie (Zafer Yolu): Bükreş’in en etkileyici lüks ve en eski bilinen caddelerinin başında geliyor. Cadde boyunca birbirinden güzel mimariye sahip Bükreş’in en ünlü binalarından birkaçının yanı sıra, dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarını da görebilirsiniz. Caddenin en güzel sürprizi ise; 1911’de inşa edilmiş olan Odeon Tiyatrosu’nun hemen önünde yer alan Atatürk büstü. Büstün altında Atatürk’ün sözü, Türkçe ve Rumence olarak “Yurtta Barış, Dünyada Barış” yazılmış.

Bükreş Türk Şehitliği: Bükreş Büyükelçisi Hamdullah Suphi Tanrıöver’in 1932’de girişimleriyle kurulan şehitliğimiz, 1. Dünya Savaşı sırasında (1916), Romanya Cephesindeki 6. Kolordu’da şehit düşen askerlerimiz için yaptırılmış. Bu cephede savaşan 42 bin kişiden 19.100 askerimiz şehit olmuş. Şehitlikteki 935 şehidimiz yatıyor. 400 şehidin kimlikleri biliniyor, 535 şehidin ise kimliği ise bilinmiyor ve toplu biçimde yatıyor. Yeşillikler içerisinde oldukça düzenli ve bakımlı olan şehitlik, şehrin biraz dışarısında Parlamento Binasına 4 km uzaklıkta yer alıyor.

Romanian Atheneum (Opera Binası): Bükreş’in en lüks ve etkileyici konser salonuna sahip Romanian Atheneum (Opera Binası), 1888 yılında yapılmış. Bükreş’te görülmeye değer mimari yapılardan biri olarak turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan havayolu ile Bükreş Otopeni “Henri Coanda” Havalimanına 1 saat 25 dakika süren direkt uçuşlarla ulaşım sağlanıyor. THY ile haftanın her günü, Pegasus ve Tarom ile haftanın belirli günleri Bükreş’e direkt seferler yapılıyor. Uçak dışında İstanbul’dan yolcu otobüsleri ile ortalama 10-12 saat sürede ve tren yoluyla 17 saatte Bükreş’e gidilebilir. İstanbul Otogarından haftada karşılıklı 6 sefer ile Bükreş-İstanbul arası seferler 100 TL ücretle yapılıyor. İstanbul’dan her gün saat 15.00’te, Bükreş’ten ise saat 16.00’da otobüsler karşılıklı hareket ediyor. Yalnızca İstanbul’dan pazar günleri, Bükreş Autogara Filaret’ten ise cumartesi günleri sefer düzenlenmiyor.

KEŞFETSEK / A. BUĞRA TOKMAKOĞLU

‘Borçlar ertelensin ÖTV de kaldırılsın!’

iyi-partili-kirkpinar-persembe-gunu-kendilerini-ilan-bile-edebilirler

‘2021 sonuna kadar 50 bine ulaşacağız’