in ,

Doktorlar öneriyor fiyatlar katlanıyor

Salgın günlerinde bilim insanlarının ‘Metabolizmayı güçlü tutar’ dediği gıdaların fiyatları da tavan yaptı. Son günlerin şampiyonu ise kilosu 80 lirayı bulan sarımsak

doktorlar-oneriyor-fiyatlar-katlaniyor

Korona virüs salgınının tüm ülkeyi sararak ölümlere sebep olmaya başlamasından bu yana vatandaş da kendine göre çözüm yolları arıyor. Hastalığa karşı en önemli savunma mekanizmalarından biri doğru beslenerek güçlü bir metabolizmaya sahip olabilmek. Bu süreçte bilim insanları tarafından metabolizmayı güçlendireceği söylenen meyve sebze başta olmak üzere her türlü gıdanın fiyatı da raflarda ve tezgahlarda adeta uçuşa geçti. Hastalık korkusuyla pazar pazar, market market tavsiye edilen gıdayı arayan vatandaşların artan talebi, o ürünün fiyatının bir anda iki, bazen de üç katına çıkmasına neden oluyor.

80 LİRAYA SATILIYOR

Son olarak Mart ayı ortalarında ‘Koronaya karşı sarımsak’ başlıklarıyla yayınlanan haberlerde bilim insanlarının sarımsağı, içinde bulunan C vitamini nedeniyle, koruyucu, önleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak tanıtmaya başlamasıyla ürüne olan talep bir anda fırladı. Bu da fiyatları uçurdu. Sarımsağın pazardaki fiyatı 80 liraya yükseldi. Büyükşehir Belediyesi’nin güncel olarak yayınladığı fiyatlara göre ürünün İzmir Hali’nden çıkış kilogram fiyatı en düşük 20, en yüksek de 50 lira olarak hesaplanıyor. İthal sarımsakta da halden çıkış fiyatı 40 liraya kadar yükseliyor.

‘BİR ANDA DEĞERLENDİ’

Sarımsak bu fiyatla korona virüs salgını günlerinin adeta zam şampiyonu oldu. Pazar esnafı Ahmet Özdilim fiyatların yaklaşık iki hafta önce 35 lira dolaylarında olduğunu söyleyerek, “Doktorların televizyonlara çıkıp söylediği her şey şu an da fiyatlara etki ediyor. Neyin iyi gelebileceği ya da koruyucu olacağı söylenirse onun fiyatı bir anda yükselişe geçiyor. Vatandaşın talebi artıyor çünkü. Allah’ın sarımsağı bu yani. İki hafta önce 35 liraydı, ben şu an yaklaşık 65 liraya alıyorum. Mazotu, işçisi ve karı derken 80 lira fiyata satıyorum. Hiçbir tezgahta fiyat koyulmuyor şu an bu ürüne. İnsan utanıyor. İki hafta doğru düzgün yüzüne bakılmayan bu yiyecek bu fiyatına rağmen şu an rağbet görüyor. Herkes bütçesince bir miktar almaya çalışıyor” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

sancilari-baslayan-hamile-kadin-evde-tek-basina-bebegini-dunyaya-getirdi

Konak’ta hamile kadın, evde tek başına bebeğini dünyaya getirdi

sosyal-medyayi-degil-doktorlari-dinleyin

‘Sosyal medyayı değil doktorları dinleyin!’