in ,

Dolar ve Euro rekor kırdı, ekonomistler, ‘Batıyoruz’ dedi

Türk Lirası, uzun zamandır ekonomik krizlerle mücadele eden Arjantin’i de geride bıraktı. Dolar 12.48 TL çıktı. Ekonomistler, ‘Batıyoruz’ dedi

Doların son 1 haftada yaşadığı yükseliş sonrasında lira, değer kaybına devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı akabinde sarf ettiği sözler tedirginliği daha da artırdı. Tırmanışa geçen dolar ve euro bugün rekor üstüne rekor kırıyor. Türk Lirası’nda günlük değer kaybı yüzde 10’lara yaklaştı. Kabine toplantısının akabinde sarf ettiği sözlerle 11,47 liraya yükselen dolar sabah saatlerinde işlemlerin başlamasıyla 12 lira rekorunu kırdı. Türkiye saati ile dün 14.50’de dolar 12,63 liraya çıktı. Euro 14,21 liraya yükselerek, 14 lira eşiğinin üzerinde yeni rekorlar kırdı. Erdoğan, “Hep söylüyorum: Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” demişti. Erdoğan’ın konuşması esnasında dolar/TL paritesi yeniden tırmanışa geçti. Türk Lirası erimeye devam ediyor. Son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde artış gösteren döviz kurlarının hareketliliği harlanmaya devam ediyor. Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında son 5 yılda yüzde 316 değer kazandı. Kasım ayında tarihte ilk defa çift haneli değerlere ulaşan Dolar, 23 Kasım tarihi itibariyle 12.48 lira seviyelerine yükseldi. Ekonomistler, ‘Batıyoruz’ diyor.

‘HERKES KIZGIN’

Son gelişmeleri değerlendiren Ekonomist Murat Kartalkaya, “Ülke olarak batıyoruz. Ağlamamak elde değil. Herkes kızgın, üzgün. Komplo diyen var, çıkar ilişkisi diyen var, bilinçli diyen var. Ben şöyle düşünüyorum. Bir iş adamı düşünün şirketini büyütmek için yeni bir işe başlıyor, kredi çekip ciddi bir yatırım yapıyor. İşler iyi gitmiyor ve zarar ediyor. Bu zararı kapatmak için aynı işe iki kat kredi çekip yatırıyor. Hırsa ve inada kapılıyor. Bu iş kapısına icra memurları gelene kadar devam ediyor. Kendini uyaran akrabaları, eşi, dostu hatta profesyonellerin bile sözlerini Red edip “Ben bu işin uzmanıyım” egosuna yenik düşüyor. En sonunda kendi ile beraber ailesi, işçileri, bankaları batağa gömüyor. Biz işte o durumdayız. İcra memurları dairelerinden çıkmak için son evrakları çantalarına yerleştiriyorlar. İşimiz Kavala serbest kalsın diye duaya çıkmaya kaldı. Rezilliğe bakın. Adam suçlu mu değil mi kimsenin umurunda değil. Çıksın da nefes alalım derdindeyiz. Kavala çıkarda döviz düşerse diye bekliyoruz. Geldiğimiz noktada sadece Kavala’nın serbest kalması yetmez. Demirtaş bile yemeyebilir. Düştüğümüz duruma bakın. Borsa İstanbul VİOP’ta işlem gören döviz vadeli işlem sözleşmelerinde yüzde 10’luk üst fiyat oranları bugün için yüzde 20’ye çıkarıldı. Döviz almaya devam edin demek istiyorlar herlalde” dedi.

‘KONTROLDEN ÇIKTI’

Ekonomist Uğur Civelek de “Ortada kötüye gidiş var. Para kuru toplantısından sonra işler kontrolden çıktı. 9.5 eviyelerinden geldiğimiz nokta budur. Cumhurbaşkanından yeni bir şey gelmiyor. Piyasada bu işlerden çok rahatsız. Başka şeyler bekleniyor. Döviz satma devri bitti. Satacak döviz kalmadı. Bankadan paralarını çekmeye çalışanlar var. Bankacılık sistemi anlamında bizleri kısıtlayıcı önlemler bekliyor. Kurumsal hesaplar için değil bireysel hamleler kısıtlanabilir. Hiçbir şey yapmadan kurlar yükselmeye devam ediyor. Ne yanlışından vazgeçebiliyor, ne olumsuzlukları sınırlandırabiliyor. Gidişatın önüne geçilecek hamle yapılamıyor. Daha önce yaşanmamış koşullardayız. Kimsenin bu koşullara deneyimi yok. Ancak kaba önlemler var faiz bu seviyede tutulacak.MB yapabilecekleri sınırlı. Faizler yükselecek yada değişiklik önlemleri gelecek. Bilinmiyor hangisinin ne olacağı. Bu belirsizlik aşılmadan yapılacak tahminlerin hiçbir değeri yok. İş dünyası için en kötü iklim var kimse maliyet hesaplayamıyor” diyerek kara bir tablo çizdi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

“Sanat yoksa eksiklik var”

apartman-bodrumunda-tabancayla-vurulan-genc-kiz-hayatini-kaybetti

Apartman bodrumunda tabancayla vurulan genç kız, hayatını kaybetti