in ,

Dönüşüm 5 yıl sonra başlıyor

Çiğli ilçesi Güzeltepe Mahallesi’nde yaklaşık 5 yıl önce başlanan kentsel dönüşüm hazırlıkları büyük ölçüde tamamlandı. Projenin temeli bu yıl içinde atılacak

donusum-5-yil-sonra-basliyor

Çiğli’de İlk kez 2015 yılında ilçe belediyesi tarafından start verilen kentsel dönüşüm projesinde ilk kazmanın vurulması için gün sayılıyor.
Güzeltepe Mahallesi’nde toplam 21 hektarlık alanı kapsayan ve 258 hak sahibini yakından ilgilendiren kentsel dönüşüm sürecinde sona gelindi. 2016 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararının ardından çalışmalara hız katan Büyükşehir Belediyesi, proje alanındaki hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yedi ayrı bölgede ve toplam 308 hektarlık alanda hayata geçirdiği kentsel dönüşüm projeleri arasında en önemli yere sahip yatırımlardan olan çalışmalarda ihale aşamasına gelindi.

NE YAPILACAK?

Çiğli Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hayata geçirilen ve yapım maliyetlerinin tamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak proje için bir süredir devam eden ölçüm ve tespitler tamamlandı, kıymet takdir raporları hazırlandı, kentsel tasarım ve mimari avan projeleri de hazırlanmıştı. 5393 sayılı yasa çerçevesinde yapılması planlanan kentsel dönüşümde 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki ilçe belediyesine bırakılmış, 2015 yılında alınan belediye meclis kararı ile de Güzeltepe’deki proje resmen başlamıştı. Daha sonra tüm tapu ve alım satım işlemlerinin de durdurulduğu bölgedeki yatırım ilçe belediyesince Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Toplam bin 166 konut yapılması planlanan projede Büyükşehir Belediyesi’nin hak sahipleri ile uzlaşma tutanaklarını imzalayarak projenin yapım ihalesine çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE İLK

109 bin 300 metrekaresinin konut, 7 bin 800 metrekaresinin ise ticari kullanıma ayrılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin temelinin ise 2020 yılının ikinci yarısında atılması bekleniyor. Diğer yandan, hak sahipleriyle ilk bilgilendirme toplantısı yapan Çiğli Belediyesi’nin önceki yıllarda yaptığı duyuruya göre, projede bir ilkin gerçekleştirilerek ve bölgedeki hak sahibi vatandaşlara kira yardımlarının yanı sıra beyaz eşya dağıtılması da bekleniyor.

SORUNLAR ÇÖZÜLECEK

1960’lı yıllardan sonra özellikle Van’daki Varto depreminin ardından İzmir’de göçle oluşan yerleşim alanlarından başlıcası haline gelen Güzeltepe bölgesinde kentsel dönüşüm için belediyeler halk ile birlikte çalışmış, alanda yapılacak mimari proje taslakları da yine ilçe halkının taleplerine göre hazırlanmıştı. Yıllardır bölge halkının özlemle beklediği proje sayesinde 12 hektarlık kısmı dere yatağında bulunan mahallede özellikle altyapı ve ulaşım alanında yaşanan sıkıntılar da kentsel dönüşümle birlikte çözüme kavuşacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

narliderede-secimi-kirmizi-liste-kazandi

Narlıdere’de seçimi kırmızı liste kazandı!

kadin-egemen-ise-uretim-rengarenk

Kadın egemen ise üretim rengarenk