in ,

Döviz krizine ilaç gibi yetişen sektör

Merkez Bankası döviz rezervinin 60 milyar doların altına gerilediği şu günlerde artan turizm gelirleri yüz güldürdü. Sezonun iyi geçtiğini belirten turizmci, nitelikli turist vurgusu yapıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervinin swap (dolar-TL takası) hariç 55 milyar dolara gerilemesi sebebiye döviz ihtiyacı had safhaya çıktı. Korona virüs salgınının yoğun olduğu zamanlarda zor günler geçiren turizm sektörü 2022’de adeta altın yılını yaşıyor. Turizm geliri, nisan-mayıs-haziran döneminde 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 190,2 artarak 8 milyar 717 milyon 103 bin dolara yükseldi. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 83,8’i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 16,2’si ise yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşlarının ziyaretinden elde edildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre yabancıların ortalama gecelik harcaması 81 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 65 dolar oldu. 2022 yılının ikinci çeyreğinde yabancı ziyaretçiler yüzde 70,4 ile en fazla “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” maksadıyla Türkiye’yi ziyaret etti. İkinci sırada yüzde 14,8 ile “akraba ve arkadaş ziyareti”, üçüncü sırada ise ile yüzde 6,7 ile “alışveriş” yer aldı. Yurt dışı ikametli vatandaşlar ise yüzde 57,9 ile en çok “akraba ve arkadaş ziyareti” için Türkiye’ye geldi.

‘NİTELİKLİ TURİST’
TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Tolga Gencer, “Savaşla birlikte hiç beklemediğimiz bir şekilde yine olumsuz etkiler gördük. Bozguna uğradık. Ekonomi süreçleri, pandemi, yangın… Adeta yok yok. Bu anlamda gerçekten bu yıl geçen yıla göre yüzümüzü güldürdü. 2021 kötü bir yıldı zaten. İlerleyen yıllarda özellikle nitelikli turist hedeflemeliyiz. En önemli başlık çok turist gelmesi değil, nitelikli turist olması… Ortalama 800 dolardı kişi başı turizm harcaması, pandemide 1200 dolara çıktı. Türkiye’de hala 700 dolar civarında. Kişi başı harcama ortalaması ise 2018’de yaklaşık 700 dolardı. Şu an gelen kişi başı harcama 1000 dolar olmalı ki güzel gelirler olsun. Bu şekilde çok daha iyi başarılar elde edebileceğiz. Yine de bu rakamlar şu an turizm için çok olumlu bir tablo” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Veysel Şahin: “Kendilerini kandırıyorlar!”

aydinda-otomobil-ucuruma-yuvarlandi-2-olu

Aydın’da otomobil, uçuruma yuvarlandı: 2 ölü