in ,

Döviz ve altın yoksa ev almak hayal mi!

Doların 15 lirayı aştığı gün konut fiyatlarının uçacağı paketler açıklandı. İlk defa konut alanlara piyasa şartlarının altında, döviz ve altın bozdurana da ucuz kredi imkanı geldi

Emlak sektöründe gün geçmiyor ki açıklanan paketlerin ardından fiyatlar artmasın! Gayrimenkul sektörüne ilişkin atılan adımlar hem sektör içinde mutluluk yaşatmış hemde vatandaşları umutlandırmıştı. Ancak ev alma hevesinde olanların hevesleri yarım kaldı. Kredi müjdesinin gelmesinin ardından birçok fırsatçı ev sahibi internet üzerinden yayımladıkları satılık konut duyurularını güncelledi. Bu düzenlemeler burada da kalmadı ve kiralık konut fiyatları da arttı.

750 BİN LİRAYA ÇIKTI
Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredisine ilişkin müjdesinin gelmesiyle birlikte vatandaşlar ev aramaya başladı. İlk defa ev alacaklara sağlanacak 0.99 faiz oranlı konut kredisi ile dolar altın bozdurarak ev alacaklar için sağlanacak 0.89 faiz çok büyük bir avantaj sunuyor. Vatandaşların ceplerini rahatlatmak ve maliyetleri indirmek adına sağlanan bu konut kredisi paketinin avantajı ise daha ilk günden yarım kaldı. İnternet üzerinden evini satmak için ilan yayımlayan birçok ev sahibi, konut fiyatlarında artışa gitti. Fakat bu hızlı artışlar kalıcı olamayacak. Çünkü Nisan ayı fiyatları baz alınacak. Öyle ki daha önceki ilan ettiği satış fiyatı üzerine bir gecede 200 bin lira ekleyen bile oldu. Daha pahalı konutlarda ise gecelik zam rakamı 750 bin liraya kadar çıktı. Konut fiyatlarında yaşanan artışın kalıcı olup olmayacağı, fiyatların yeniden eski seviyesine gelme durumu önümüzdeki günlerde belli olacak. Konut fiyatlarında yaşanan artışlara bir de kira yükselişi eklendi.
Yabancı yatırımcılara yönelik pazarlama teşviklerinin ise döviz açısından olumlu sonuçları olduğuna değinen uzmanlar, vatandaşlık verilmemesi gerektiğini ifade etti. Uzmanlar, “Fiyat artışı suni, Nisan ayı fiyatları baz alınacak. Diğer yandan da döviz ve altını olmayan 0.89 faizden yararlanamayacak” diyor.

AÇIKTAN VERME DURUMU
Öncelikle konut fiyatlarına gelen zamların suni olduğunu, Hükümet’in Nisan ayı fiyatlarını baz alacağını ifade eden İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, “Şu an gelen zamlar asparagas. Piyasada üretim olmadığı için büyük projeler olmuyor. 0.99 faiz ilk defa konut alacaklar için iyi bir gelişme. Hükümet şu tedbiri aldı; 1 Nisan öncesi sosyal medyada fiyatı olan konutların fiyatının değişmemesi koşulu kondu. Döküman isteneceği için artan fiyatlar inmek zorunda. Sosyal medyada fiyat yansıtan bu fahiş zamları yansıtamayacak ama zammı vatandaşa açıktan vereceksin diyebilir. İkinci pakette ise hem eski hem yeni konut alınabiliyor. Amaç bankada pasif duran döviz ve altının Merkez Bankası’na yüzde 50’sini satılması koşulu konuluyor. Bu sayede 0.89 faizle ev alınıyor. Çok güzel uygulama ama kişilerin döviz ve altını bankada olmayabilir. Bu kişiler maalesef bu fırsattan istifade edemiyor. Bankada dövizi ya da altını olmayan ev alamayacak mı? 10 binlerce konut üreten insanın konutlarını satmak ve bankada pasif duran altın ve dövizi reel ekonomiye kazandırmak amaçlanıyor. ‘Vatandaşın bankada döviz ve altını yoksa konut alamayacak mı?’ sorusu karşımıza çıkıyor” açıklamalarında bulundu.

‘GERÇEK FİYAT DEĞİL’
Şu an konut fiyatlarının vergi vermemek adına zaten gerçek ederi ölçüsünde açıklanmadığını ifade eden Akgün, “Vergi vermek istemiyorlar. Piyasada tam değerinde gösterilen konut sıkıntısı var. Bu anlamda diğer bir önemli husus ise önceki gün sektörle ilgili alınan güzel karar ama ‘Bir defaya mahsus satışlarda vergi değil de hesap sormayacağız’ dese, tüm konutlar tam fiyata gelebilecek. Bu noktada açıklanan pakette eksik olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘KİM ÖDEYEBİLİR!’
Son olarak Ekonomis Murat Kartalkaya da vatandaşın kredileri ödeyemeyeceğini ve teşviklerin çok işe yaramayacağını ifade etti. Kartalkaya, “Bir milyon,10 yıl vadeli kredi çekecek bir vatandaşın 0.99’dan aylık ödeyeceği taksit 14.277 lira. Sıfır ev almak zorunda kalacağı için daha az kredi kullanımı imkansız. Allah aşkına hangi orta gelir grubu, orta düzey yönetici böyle bir taksit ödeyebilir” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

Maliyetlere karşı çözüm: Beyaz altın

dsp-selcuk-karakulce

‘Bu ekonomiyle nasıl evlenirler!’