in ,

DSP Genel Başkan Yardımcısı Karakülçe: Üreticiler dertleriyle baş başa bırakılmış!

Saha çalışmaları kapsamında üreticilerle görüştüklerini belirten DSP Genel Başkan Yardımcısı Karakülçe, “Dünyanın ambarıyız ama üreteni küstürüyoruz” dedi

dsp-selcuk-karakulce

Türkiye ‘Erken seçim olacak mı?’ soruları sorulurken siyasi partiler de durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor. Saha çalışmaları kapsamında vatandaşla bir araya geldiklerini ve sorunlarını dinlediklerini belirten Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, gözlemlerini aktardı. Üreticinin bu yıl zor bir süreçten geçtiğini belirten Karakülçe, üzüm üreticisi için ‘Fiyatlar yükselmeli’ çağrısında bulunurken, İzmir için ise önemli mesajlar verdi.

2022 yılının sonuna doğru bir erken seçim beklentisinin siyaset içinde sıklıkla dile getirildiğinin altını çizerek konuşmasına başlayan Karakülçe,“Bizler de DSP olarak hem vatandaşla iç içe olmak hem de seçime hazırlık için sürekli saha çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız kapsamında vatandaşımızla birlikte olmaktan çok ama çok mutlu olsak da zaman zaman onların yaşadığı sorunları görerek büyük üzüntü duyuyoruz. Üretenle de tüketenle de beraberiz; dertlerini dinleyip çözüm noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek ekonomik koşulların olumsuzluğu gerekse pandeminin yarattığı imkansızlıklar çerçevesinde çarşı ve pazarda bütün ürünler neredeyse iki katı bir fiyat artışına uğradı. Bu kadar artış olmasına rağmen ne yazık üreticinin yüzü bir türlü gülmedi. Ziyaretlerimiz esnasında en son Manisa’nın büyük ilçelerindeki ve Kemalpaşalı üzüm üreticileri ile bir araya geldik ve onların yaşadıkları zor durumu gözlemleme fırsatı bulduk. Bu insanlar ağustos ayının son çeyreği ve eylül ayında yaptıkları üzüm hasadından kazandıkları para ile bütün bir yıl geçimlerini sağlıyorlar. Böylesine bir evrede açıkçası üretici Toprak Mahsulleri Ofisi yani Tarım ve Orman Bakanlığı’nca adeta şoka uğratıldı. Geçen yıl 12 lira civarında seyreden üzüm fiyatı bugün 13 lira olarak ilan edildi. Sadece bu noktadan bakıldığında bile herhangi birine sorsak, ‘Ülkede her ürünün fiyatı yüzde 100 artmışken üzümcünün ürünü nasıl bu kadar değersiz kalır?’ diyerek hayret eder. Üzüm üreticisinin en temel girdilerinden biri olan gerek tarım işçiliği gerek gübre ve mazotta büyük artışlar yaşandı. Üretici aynı para ile koca yılı zor çıkarırken bu açıklanan fiyatlarla hayatını nasıl idame ettirecek?” diye sordu.

‘DİKKAT EDİLMELİYDİ’

“Kuru üzümün en büyük pazarlarını bizim ihracatçılarımız oluşturuyor. Elindeki bütün mahsulü ucuza ihracatçılara devrederek şu anda üzüm piyasasını kapatmış durumdalar” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Karakülçe, “Dolayısıyla üretici elindeki ürünü satamaz vaziyette. Bu insanlar düğün yapacak, çocukları okula gidecek, evlerini geçindirecek… Bu pozisyondaki bir vatandaş da ne yazık ki ihtiyaçlarını giderebilmek için fırsatçıların eline düşecek… O yüzden ülkeyi yönetenler üreticilerin bu yaşadığı zor durumu çok önceden hesap edebilmeliydi. Hele hele üzüm gibi birçok alt gruba bağlanan bir sektörde bu duruma daha titizlikle dikkat edilmeliydi. Bunların hiçbiri için  önlemler alınmamış üzüm üreticisi derdi ile baş başa bırakılmış. DSP olarak, bir an önce enflasyon oranını da geride bırakacak fiyat artışlarının sağlanmasını öneriyoruz. Tariş ve ticaret odaları bu işi ellerini vicdanına koyarak ele almalı. Tarım bu ülkenin can damarıdır. Ülkenin içinden geçtiği bu ekonomik sıkıntılı, dar boğazlı dönemde üreticiye biraz nefes aldırılmalı. Dünyanın ambarı durumundayız ama üreticilerimizi birer birer küstürüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KARŞILIĞIMIZ VAR’

DSP olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de vatandaşın her sorunun yanında olmaya çalışacaklarının sözünü veren Karakülçe, “Özellikle İzmir’de kader partisiyiz. Yani İzmir’in kaderini belirleyecek partiyiz. Sahada çok ciddi karşılığımız var. Siyaset içindeki oluşumlardan beklenti içine giren vatandaşlarımız son dönemlerdeki gelişmelerden büyük hüsran yaşıyorlar. O nedenle deneyimli, bilgi ve birikimi sağlam olan kadrolara yeniden geri dönüş yaşıyorlar. Bizler de bu doğrultuda hem İzmir’de hem de Türkiye genelinde adımızı iktidara yazdırmaya talibiz. İttifaklar konusunda bizim dışımızda bazı çabaların olduğunu görüyoruz. Seçim anı yaklaştıkça muhakkak istişareler de yoğunlaşacaktır. Arkamızda kayıp bir 20 yılımız var. Bu 20 yılı hep birlikte telafi etmek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

temsad-baskani-ve-gazi-sedat-selim-ozturkun-cenazesi-izmirde-topraga-verildi

TEMŞAD Başkanı ve gazi Sedat Selim Öztürk’ün cenazesi İzmir’de toprağa verildi

cocuklar-toprak-anayi-anlasinlar

 “Çocuklar ‘toprak ana’yı anlasınlar”