in ,

‘Düğünler bizi oynatır mı?’

Korona sürecinin olumsuz etkilediği sektörlerden kuyumcu esnafı düğünlerin yeniden başlayacağı 1 Temmuz’u sabırsızlıkla bekliyor

dugunler-bizi-oynatir-mi

1 Temmuz‘da başlayacak düğün sezonu öncesinde esnafın hazırlıklarını ve beklentilerini Ege Telgraf okurları için değerlendiren İzmir Kuyumcular Esnafı Odası Başkanı Turgay Baransel, iyimser bir tablo çizdi ve umutlu bir bekleyiş içinde olduklarını belirtti. Baransel şunları söyledi: “Sezon açılırsa ve düğünler yeniden başlarsa biz de İzmir’deki kuyumcu esnafı olarak iş yapmaya başlayacağız. Zor bir süreç yaşadık. Geçtiğimiz bu aylar boyunca sadece düğün salonları kapanmadı, birçok yerde nikah işlemleri de durduruldu. Esnafımız iflas noktasına gelmedi ancak işleri de eskisi kadar parlak değildi. Çeyrek altın, gram altın, yarım altın ve ata altını satışlarıyla ancak günü kurtarabilecek kadar iş yaptık. Diğer ziynet eşyası, hediye ve birçok ürün ise şimdilik satılmıyor. Haliyle bu süreçte gelirlerimiz düştü. Sermayeden yemedik, buna şükrediyoruz. Ama geçmişteki gibi yoğun bir satışımız da olmadı. En azından dükkanımızın kirasını, faturalarını, masraflarını çıkartabildik diye mutluyuz.”

DÜKKAN KİRALARI

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda dükkanların büyük bölümünün kaplı olduğuna dikkati çeken, Baransel, “Dükkan kiraları zaten çok yüksek, biz bu süreçte bu kiraları mecburen ödemeye devam ettik. Artık tüm kuyumcular tamamen açık ve vatandaşlarımızı bekliyoruz. Artık yavaş yavaş normalleşmemiz gerekiyor, sezonun başlaması lazım. Yeni bir hareketlenme, piyasada canlanma şart. Düğünlerin başlamasını takiben bu durum bizim işlerimize olumlu yansıyacaktır. Alışveriş edecekler taksitleri pek düşünmüyor ama sekiz taksit uygulaması devam ediyor. İnsanlar dükkanımıza gelip gitmeye başladılar, hazırlıklar yapılıyor. Geçtiğimiz süreçte altın fiyatları yükseldi. Geçen yıl aynı döneme bakacak olursak, en azından yüzde 50, yüzde 60 oranında daha fazla iş yaptığımızı, daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Cirolarımız da daha yüksekti. Düğün sezonu daha erken başlamıştı ve normal satışlarımız da çoktu. Ümidimiz yaz ayları bitmeden normale dönebilmek. Diğer yandan, döviz fiyatları yükseldi ve yükselmeye devam ediyor. Bugün dolar takmaktansa altın takmak daha ucuza geliyor. Pandemi döneminde ne yazık ki devletten bir destek alamadık. Sadece İzmir Ticaret Odası‘nın bir banka ile yaptığı anlaşma kapsamında 6 ay geri ödemesiz kredi alan bazı esnafımız oldu. Ancak büyük bir kesim zorlu bir süreç yaşadı” diye konuştu.

Erman Şentürk / Özel Haber

hukuki-altyapisi-yok-bekcilere-bu-yetki-niye

‘Hukuki altyapısı yok, bekçilere bu yetki niye?’

altay-adim-adim-super-lige

Altay adım adım Süper Lig’e