Çin ile Tayvan arasındaki gerilim her geçen gün tırmanıyor... Çin Savunma Bakanı Dong Jun, katıldığı bir konferansta, Çin ile Tayvan arasındaki "bağımsızlık" kriziyle ilgili çok net mesajlar verdi. 

Ermenistan askerleri, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı Ermenistan askerleri, Azerbaycan mevzilerine ateş açtı

Singapur'da düzenlenen Shangri-La Diyaloğu Savunma Konferansı'nda açıklamalarda bulunan Dong Jun, Tayvan'la barışçıl bir şekilde "yeniden birleşmenin" Çin'in hedefi olduğunu fakat bunun sağlanamaması durumunda güç kullanılacağını söyledi. 

Dong Jun, Tayvanlı ayrılıkçılar ve dış güçlerin bu sürece zarar verdiğini de belirtti.

TAYVAN'DAN TEPKİ GELDİ

Çinli bakanın açıklamalarına Tayvan hükümetinden tepki geldi...  

Tayvan hükümeti, Dong Jun'un "provokatif ve mantık dışı" açıklamalarından derin bir üzüntü duyduklarını duyurdu. 

NE OLMUŞTU?

Demokratik yollarla yönetilen ve hiçbir zaman Komünist Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yönetilmemiş olan Tayvan, 20 Mayıs'ta yeni seçilen başkanı Lai Ching-te'yi göreve getirdi. Bu rutin demokratik geçiş Çin Komünist Partisi tarafından tepki çekti ve Çin, “cezalandırma” amacıyla ada çevresinde savaş oyunları düzenledi. Dong, Tayvan'ın Çin için “temel meselelerin çekirdeği” olduğunu söyledi. Dong, Tayvan'ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi'ni adım adım ayrılıkçılık peşinde koşmak ve Çinli kimliğini silmek için çalışmakla suçladı. Dong, Tayvan liderlerini “fanatik açıklamalar” yapmakla suçladı. Dong, "Onlar tarihin utanç sütununa çivileneceklerdir. Çin Halk Kurtuluş Ordusu her zaman anavatanın birleşmesini savunan yıkılmaz ve güçlü bir kuvvet olmuştur ve Tayvan'ın bağımsızlığını engellemek ve bu girişimlerinde asla başarılı olmamasını sağlamak için her zaman kararlı ve güçlü bir şekilde hareket edecektir" ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü