in

‘Dünya pazarı’ bir tık uzaklıkta

İzmirli Kobiler ‘BiTıklaAvrupa’ eğitim programı ile dijital ticaretin getirdiği yenilikler ve tüketici beklentileri konusunda bilgilendirildi

emre-kizilgunesler-dunya-pazari

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Amazon.com.tr, Boğaziçi Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) işbirliğiyle düzenlenen “BiTıklaAvrupa’’ eğitim programı, İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

KOBİ’leri Avrupa’ya e-ihracat yolunda desteklemek amacıyla hayata geçirilen ve Türk satıcıların ürünlerini, Amazon’un Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’daki pazar yerleri üzerinden tüm AB ülkelerine e-ihracat yoluyla sunmaları amaçlayan programda ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi eğitmenleri ile Amazon.com.tr satış ekipleri, katılımcıları dijital tüketicinin beklentileri, e-ihracatta yatan potansiyel, satıcı performansını yükseltme yolları gibi birçok önemli konu hakkında bilgilendirdi. Toplantıya yaklaşık 320 KOBİ katıldı.

izmirde-dunya-pazari-toplantisi

DİJİTAL KARAVAN

Toplantının açılışında konuşan İZTO Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, Türkiye ekonomisinin katma değerini ve rekabet gücünü yükseltmek için dijital dönüşüm sürecinin belirleyici olacağına inandıklarını belirterek, son dönemde dijital dönüşümle müşteri alışkanlıklarının ve beklentilerinin de değiştiğini aktardı. Bu değişime ayak uydurabilmek, her sektördeki ve her büyüklükteki firma için kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiş durumda diyen Kızılgüneşler, “Dijitalleşmenin getirdiği hız, verim ve etki alanı değerlendirildiğinde çağa adapte olmak isteyen firmaların dijitalleşmeden uzak kalmaları mümkün değil. Bu kapsamda, Odamız tarafından üyelerimizin dijitalleşme süreçlerine katkı sağlamak amacıyla “Gezici Dijital Karavan” kurulmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Söz konusu “Gezici Dijital Karavan” projesi ile üyelerimizin dijital teknolojilerle tanışmaları ve firmalarının çözüm süreçlerinde bu teknolojileri kullanmalarını planlıyoruz” dedi.

İzmir olarak geride kalmamalıyız

Türkiye’nin küresel e-ticaret pastasının içinde henüz hatırı sayılır bir paya sahip olmadığını fakat önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Kızılgüneşler, bu anlamda firmaların büyük kolaylıklara sahip olarak ticari faaliyet yürütebileceklerini söyledi. Kızılgüneşler şöyle konuştu :“Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu, yüksek mobil internet penetrasyonu ve coğrafi konumunun getirdiği avantajı, ülkemizin e-ticaret konusunda ulusal ve uluslararası anlamda önünü açan önemli unsurlar. E-ihracat da özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmeler için bu sorunların aşılabilmesine büyük katkı sağlayarak, ihracatçıların oldukça esnek davranabilmesine yardımcı oluyor. Türkiye’de geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar ortalama 3 ülkeye ürün satarken, e-ihracat yapan firmalar ortalama 34 ülkeye erişebiliyor. İzmir olarak geride kalmamalıyız.”

Eğitim serisi

Türkiye’nin ihracat potansiyeline dikkat çekerek sektörün gelişim süreci ve Amazon.com.tr’nin çalışmalarından söz eden Amazon.com.tr Kurumsal Strateji ve Kamu İlişkileri Genel Müdürü Atilla D. Yerlikaya da, “Eğitim serisi ile başlattığımız bu güç birliğiyle KOBİ’ler için e-ihracat yolculuğunu kolaylaştırıyoruz. Amazon.com.tr olarak hedefimiz Türk KOBİ’lerini milyonlarca potansiyel müşteriyle buluşturarak yerel işletmeleri uluslararası arenaya taşımak” dedi. Konuşmaların ardından BÜYEM Eğitmeni Dr. Emre Doğru da dijital ekonomi konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Utkucan Akkaş

ebso-cevre-odulleri-verildi

EBSO Çevre Ödülleri verildi

urkmez-ve-doganbeye-ozel-calismalar

Ürkmez ve Doğanbey’e özel çalışma