in ,

Dünyaca ünlü arkeologu yol işçisi yaptılar

Bergama Belediyesi’nde, UNESCO Dünya Mirası Ofisi’nde görev yapan Arkeolog Bülent Türkmen, yol bakımında görevlendirildi. Başkan Koştu, “Karar siyasi değil” dedi

unlu-arkeologa-siyasi-surgun-mu

Bergama‘nın Dünya Kültür Mirası Listesine girme sürecinden, Allionai Kazıları’na kadar Bergama’nın tarihi, kültürel ve turistik açıdan gelişimine önemli katkılar koyduğu ifade edilen belediye çalışanı Arkeolog Bülent Türkmen, UNESCO Dünya Mirası Ofisi’ndeki görevinden alınarak Fen İşleri Müdürlüğü Bayındırlık Şantiyesi’ne görevlendirildi. Türkiye’nin birçok yerinde söyleşi ve konferanslara davet edilerek UNESCO konusunda deneyimlerinden yararlanılan, Bergama’daki okullarda öğrencilere seminerler veren ve Bergama’nın defalarca ‘Tarihe Saygı Ödülü’ almasını sağlayan Türkmen, Kültür Mirası Listesi’ne girmeye çalışan kentlerle de çalışmalar sürdürüyordu.

unlu-arkeologa-siyasi-surgun-mu-2

TEPKİYE NEDEN OLDU

Bergama’ya birçok akademik yayının kazandırılmasında ve UNESCO Dünya Mirası Ofisi’nin oluşturulmasında da büyük emekleri olan Arkeolog Bülent Türkmen’in şantiyede yol bakım işlerine görevlendirilmesine tepki gösterilirken, kararın siyasi bir sürgün olduğu iddia edildi. Bergama’nın AK Partili Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelir gelmez ilk olarak çalışanlarına sendika değiştirme baskısı yaptığı, kütüphane çalışanını temizlik deposuna, gazeteci ve sosyoloğu otoparka sürdüğü iddiaları ortaya atılmış, son olarak üç kadın işçinin iş akdini sonlandırmıştı.

“KARAR SİYASİ DEĞİL”

Konuyla ilgili Ege Telgraf’a açıklamalarda bulunan Başkan Koştu, “İnsan Kaynakları ve Personel Müdürlüğümüz gerekli görevlendirmeleri yapıyorlar. Biz de imzalarımızı atıyoruz. Fen İşleri yol çalışmalarımıza başlayacak. Bergama, tarihi bir kent. Şehrimizin yaşadığı sıkıntıları da biliyoruz. Bu sıkıntılarımızı gidermek adına bünyemizde bulunan arkeologlarımızı da görevlendirdik. Bergama, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Şehir içindeki yollarımızın maalesef son 10 yıldır hiç bakımı yapılmamış. İşte, biz de bu yolların bakımını yeniden ele alacağız. Bunu yaparken de tabi ki dikkatli olmamız gerektiği için uzman personellerimizden de faydalanacağız” dedi. Kararın herhangi bir siyasi amaç içermediğine de dikkati çeken Başkan Koştu, “Tamamen rutin bir görevlendirme. İşlerin yararına göre bu tür değişiklikler yapabiliyoruz” diye konuştu.

Yağmur Gülü

super-ligde-iki-futbolcunun-daha-testi-pozitif-cikti

Süper Lig’de iki futbolcunun daha testi pozitif çıktı

korona-virus-ari-urunlerine-talebi-artirdi

Korona virüs arı ürünlerine talebi artırdı