in ,

Dünyada enerji krizi, ülkede fatura kaygısı

Enerji krizi dünya devlerini yeni kararlar almak zorunda bırakırken, uzmanlar ekonomik seyrin vatandaş için kötü gittiği Türkiye’de bu kışın zorlu geçeceğini söylüyor

dogalgaz

Türkiye’de enerji maliyetleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Öyle ki sonbaharın ilk gününe doğal gaz ve elektrik zammıyla girilmişti. Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 50, konutlardakine ise yüzde 20 zam geldi. Konutlarda kullanılan doğal gaz zammı yüzde 20,4 olurken, sanayi için zam oranı yüzde 50 olarak belirlendi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kış öncesinde enerjide duruma bakarsak, Türkiye’deki son durum nedir, doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranları nedir?” sorusuna cevap olarak ”Avrupa’da ciddi bir endişe var. Türkiye bu kışı sorun yaşamadan atlatacak” şeklinde yanıt verdi. Avrupa son süreçte enerji konusunda ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. Özellikle doğal gaz nedeniyle üretim kapasitesini aşağıya çeken birçok şirket olduğu görülüyor. Türkiye’de ise vatandaş şimdiden bu kış doğal gaz zamlarını beklediğini söylüyor. Önceki kış ise birçok vatandaş faturaları ödeyemediği için ısınmasız kalmıştı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunduğumuz Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, “Bu kışın çok çetin geçeceğini anlayabiliyoruz. Evlerin sıcak yerine soğuk yuvaya dönüşeceği aşikar. Faturalar yüklü gelmeye başladı. Süreç ilerleyecek, havalar daha da soğuk olacak. Sıcak yuvanda otur diyemeyeceğiz kimseye. Hep ‘Eviniz aydınlık olsun’ derler. Bizimki karanlık olacak. Fiyat ve zamlardan dolayı zor geçecek bir kış var” dedi.

ZOR BİR KIŞ OLACAK’

Asgari ücretle yaşamanın çok zor olduğunu söyleyen Koçal, “Dolayısıyla asgari ücretli karanlık ve soğuk bir ortamda yaşayacak. Aç ve yoksul kesimin sürecini görebiliyoruz. Bir kesim rahatını sürecek. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Bunun için yeni destek paketlerinin tüketiciye yönelik uygulanması gerekiyor. Asgari ücretli faturalarını karşılayabilmeli. Hanede sadece asgari ücret geliri var ise devlet karşılayabilmeli. Aksi takdirde ailenin elektrik ve doğal gaz  faturasını ödemesi gerekiyor. Ödeyemeyen, açma-kapama işlemi ile karşı karşıya kalacak. Kendi adına olan aboneliği kesilince, karısının adına açacak ardından çaresizlikle beraber insanlar sahtekarlığa doğru hareket edecek. Anne babanın çocuğu soğukta titrerken, nasıl yaşam standardını yükseltebilirler? Nasıl dengeli beslenebilir? Bu konuda acil politikalar gerçekleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

her-sey-menderes-halki-icin-olacak

“Her şey Menderes halkı için olacak…”

Otomobil takla attı; anne, baba ve gelini öldü, 2 kişi de ağır yaralandı