in ,

Dünyanın ucunda bir yer: Tazmanya

Modern uygarlığın bahçesinde yemyeşil ve harikulâde bir ada olan Tazmanya, olağanüstü yağmur ormanları, etkileyici manzaraya sahip dağları ve şelaleleri, harika plajları ve keşfetmeye değer ulusal parklarıyla bir harikalar diyarı. Hani Yüzüklerin efendisi gibi filmlerde gördüğümüz bir doğaya sahip. Dağlar, derin ormanlar, şelaleler, göller…

dunyanin-ucunda-bir-yer-tazmanya

Çoğunlukla adı Tanzanya ile karşılaştırılan ve Tazmanya Canavarı’ndan öte bilgimizin az olduğu bu Tazmanya, Avustralya’nın 240 km güneyinde yer alıyor ve 1901 yılından bu yana da Avustralya’nın bir eyaleti. Oldukça çekici doğal alanları barındıran ana adanın çevresinde, baştan çıkarıcı güzelliğe sahip 334 küçük ada daha bulunuyor.
Mezozoik devirden kalan, volkanik magmanın oluşturduğu, yıl boyunca zirveleri karla kaplı dağlar, sarp uçurumlar ve ilginç kayaların kompozisyonu, el değmemiş yağmur ormanları, şelaleler, berrak nehirler ve koylar ile birleşince, yeryüzü harikası bir doğal cennet ortaya çıkmış.
10 bin yıl önce Avustralya kıtasından ayrılarak oluşan ada, dünyanın başka yerlerinde görülmeyen bir canlı rezervine ev sahipliği yapıyor. Tazmanya Canavarı (Tasmanian Devil), belki de bunlar içerisinde en ünlüsü. Duymayan var mı?
Hollandalı kaşif Abel Tasman 1642’de Tazmanya’yı keşfediyor ve Van Diemen’s Land ismini veriyor. Ünlü Kaptan James Cook tarafından da ziyaret edilen ada için 1803 yılı ile İngiliz kolonizasyon dönemi başlıyor. Anakara Avustralya gibi Tazmanya’da ilk başta hükümlü ve onları gözetleyen gardiyanlara ev sahipliği yapmış. Kökeni 35 bin yıl öncesine uzanan adanın yerlileri Aborjinler ise hastalıklar ve savaşlarla yok edilmiş. Şu an büyük çabalarla kültür ve eserleri yaşatılmaya çalışılıyor.
Modern tarım ve sanayiye rağmen, Dünya’nın dibindeki bu büyüleyici adanın %40’ı büyük ölçüde bozulmamış ulusal parklar, tabiat rezervleri ve UNESCO Dünya Mirası alanlarından oluşuyor. Aralık-Şubat arası yaz iklimine sahip Tazmanya’da 4 mevsim bulunuyor. Şubat ortasından Mart sonuna kadar olan dönem adayı ziyaret etmek için en güzel dönemler.

BAŞKENT HOBART

Yarım milyonluk nüfusuna rağmen Tazmanya’nın dikkat çeken birkaç şehri bulunuyor. Mount Wellington’un eteklerinde sahil boyunca uzanan Avustralya’nın ikinci en eski şehir olan Hobart, zengin kolonyal dönem tarihi ile canlı bir kültürel sahne gibi duruyor.
Salamanca bölgesinde, koloni dönemi mimarisinin en güzel örneklerini yaşatan 19. Yüzyıldan kalma binaları şimdilerde restoran, kafe ve sanat galerileri olarak hizmet veriyor. Her Cumartesi burada kurulan Pazar ise dünyanın en ünlü pazarları arasında yer alıyor.
200 bin nüfusuyla başkent Hobart, konserler, müzik festivalleri, ralliler, Sidney’den Hobart’a düzenlenen geleneksel yat yarışlarıyla dünyanın birçok popular şehirleri ile turizm açısından rekabet edecek zengin aktivitelere sahip. Cazibe merkezi olan Tazmanya’ya, Avustralya’dan gemi yolculuğu veya uçakla ulaşılabiliyor.

HOBART VE GÜNEY TAZMANYA

Derwent Nehri’nin ağzında yer alan Hobart, Tazmanya’nın başkenti. Adanın en çok ziyaretçi alan bölgelerine yaklaşık 90 dakika uzaklıkta olması, adanın özellikle güney kısmını keşfetmeye başlamak için için Hobart’ı elverişli kılıyor.
Hobart’ın doğusunda ise Coal Nehri Vadisi’ndeki şarap bağları ve tarihi alanlarının yanı sıra ilgi çekici doğa oluşumlarına sahip Tasman Milli Parkı ziyaret edilebiliyor.
Başkentin batısında, kavaklar arasında uzanıp giden yol, Tazmanya’nın iç bölgelerindeki St. Clair Gölü ve Tazmanya Dünya Mirası Alanı’na kadar devam ediyor.
Tazmanya’nın ikinci büyük şehri olan Launceston’a, Hobart’ın kuzeyinden çıkışla başlayan Midland Otoyolu’ndan ulaşılıyor. Yol üzerindeki çiftlik evleri ve kulübeler, Tazmanya’nın geçmişine ışık tutuyor.

LAUNCESTON VE KUZEY TAZMANYA

Tazmanya’nın kuzeyi, çiftliklerin, şarap bağlarının, tasarımcıların ve zanaatkarların, tarihe tanıklık etmiş mimarinin bir arada yer aldığı bambaşka bir bölge.
Kuzey Tazmanya’nın en büyük, Tazmanya Adası’nın ise ikinci büyük şehri Launceston kültür, doğa ve yeme içme kültürü ile öne çıkıyor.
Launceston, Tamar Vadisi’nin kıyısında konuşlanmış olması sayesinde, ziyaretçiler şehirden hareketle alış otları, kavak ağaçları ve uçsuz bucaksız çilek ve lavanta tarlalarının bulunduğu vadiye kolaylıkla ulaşabiliyor.
Doğa aşıklarının huzurla dolacağı Launceston ve Kuzey Tazmanya, tarih meraklıları için de zengin seçenekler sunuyor. Launceston civarındaki Evandale ve Longford’daki 19. Yüzyıl İngiliz koloni döneminden kalma evlerin mimarisi, Tazmanya’nın geçmişine ayna tutuyor.
Launceston ve Kuzey Tazmanya, adanın neredeyse yarısını kaplayan milli parklardan nasibini almış. Narawntapu Milli Parkı, Avustralya’ya özgü vahşi hayvanları yakından görmek için harika bir fırsat. Bölgenin kuzeybatısındaki Mt. William Milli Parkı ise, benzersiz granit kayalar, uzun kumlu sahiller, berrak ve masmavi bir deniz ile kaplı.

DOĞU TAZMANYA

Tazmanya’nın doğu kıyısı, barındırdığı doğal güzellikler, olağanüstü manzaralar, uzun ve dokunulmamış kumsalları ile bambaşka bir Avustralya kumsal deneyimi vadediyor. Lonely Planet’in Top 10 listelerinde isminden söz ettiren Bay of Fires (Ateş Koyu), ateş rengindeki devasa kaya oluşumları ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden.
Beş milli parkın bulunduğu Doğu Tazmanya’da en çok ziyaret alanlar; pembe granit dağların altında uzanan bembeyaz kumsalları ve kristal kadar berrak suyuyla bilinen Freychinet Milli Parkı, sahilde penguenlerin gözlemleneceği ve böylece hayat boyu yaşanan en farklı deneyimlerden birini sunan Bicheno Milli Parkı ve leziz deniz ürünlerinin tadılabileceği mekanların bulunduğu St. Helens Milli Parkı.

BATI TAZMANYA

Batı Tazmanya, tarihi, madenci şehirleri, yüzyıllardan bu yana korunmuş yağmur ormanları ile başkente uzak olmasına rağmen görülmeye değer.
Vahşi yağmur ormanlarının keşfinden lüks cruise gemi turlarına kadar birçok deneyimi Batı Tazmanya’da yaşamak mümkün.

KUZEYBATI TAZMANYA

Renkler ve lezzetlerin karnavalına Kuzeybatı Tazmanya’da tanık olunabiliyor. Tazmanya’nın bu bölgesi, en eşsiz doğal güzelliklerin, en benzersiz manzaralı sürüş yollarının, unutulmaz doğal parkların ve lezzet duraklarının adresi.
Bölgenin verimli kızıl toprakları sayesinde, en iyi sebze-meyveler, şaraplar, viskiler burada yetişiyor. Cradle ve Coast Lezzet Yolu arasında bu lezzetlerin tadılabileceği en özel restoranlar ve üreticiler bulunuyor.
Kuzeybatı Tazmanya aynı zamanda Aborjin mirasının izinin sürülebileceği sanat galerileri ve müzelerin de doğru adresi.
Tazmanya’nın en fazla ziyaret alan ve sembolü haline gelmiş Cradle Dağı Kuzeybatı Tazmanya’da yer alıyor. Dağa tırmananları tepede dünyanın en güzel manzaralarından biriyle ödüllendiren Cradle Dağı’na yapılacak bir tırmanış, Tazmanya’da yapılacaklar listesinin olmazsa olmazlarından.

A. Buğra Tokmakoğlu / Keşfetsek

altinordunun-en-kotu-sezonu

Altınordu’nun en kötü sezonu

korona-virus-tespit-edilen-kisi-tatile-giderken-yakalandi

Korona virüs tespit edilen kişi tatile giderken yakalandı