in ,

Dünyaya duyarlı olma gayesinin vücut bulmuş hali: Rotaryenler

12-18 yaş gruba dair pek çok çalışma gerçekleştiren Interactlar, 18-30 yaş arasını kapsayan Rotaract’lar ve herkes ile birlikte çevreye ve dünyaya duyarlı Rotary Klübü

Rotary İzmir’de ve Türkiye’de pek çok çalışma içerisinde bulunuyor. Başkan Fatih Akçiçek ile çevreye ve dünyaya duyarlı kulübün projelerini konuştuk.
Rotary 2440 Bölge Federasyonu’na bağlı toplam 8 ilde 63 kulüp bulunuyor. Her yıl Temmuz ayında dönem değişiyor. Rotary Federasyon Başkanı Fatih Akçiçek’in dönem projeleri ise çok fazla sayıda insanın hayatına dokunmuş. 12-18 yaş gruba dair pek çok çalışma gerçekleştiren ve Rotary’nin bir kolu olan Interactlar, 18-30 yaş arası içeren Rotaract’lar ve herkes ile birlikte dünyaya duyarlı Rotary Klübü…

‘FARKLI TEMA’

Rotary Clup 2440. Dönem Başkanı Fatih Akçiçek kulüp ile ilgili bilinmeyenleri ve çevreye, insana duyarlı pek çok eylemin felsefi alt yapısının hangi düşünce ve görüşlerden şekillendiğini anlattı.

Biraz kulüpten bahsedebilir miyiz? Rotary çok uzun zamandır varlığını sürdüren bir kulüp, bir sivil toplum kuruluşu?

2 milyon kişinin üye olduğu, 35 bin 500 kulübü olan bir teşkilat. Birleşmiş Milletlerde bir ülke gibi masası olan zengin bir teşkilat. Rotary’de bir organizasyon şeması doğuyor. Zone yapıları var. Bizim bölgemizde 63 kulüpten bahsediyoruz. 534 kişiyiz. Hepimiz 1 Temmuz’da göreve başlar ve 31 Ağustos’ta bitiririz. Gönüllülük esasına dayalı. Her dönemin kendi teması oluyor.

Kulübünüzde felsefeniz nedir? Hangi düşünce temellerini barındırarak ve felsefi zeminde bulunarak projeleri veya yardımları gerçekleştiriyorsunuz?

Pink Floyd The Wall’dan örnek veririm. İnsanlar öteki olduğunda ayrıştırıldığında etrafına duvar örüyorlar. Bizler duvarların aksine köprülerden bahsediyoruz Aydınlığa giden yola köprü yapmak. Mesela okuma-yazma bilmeyen 360 bin insana okuma yazma öğretmişizdir.

Öncelikli gördüğünüz alanlar ve hizmetler var mı?

Rotary, 6 öncelikli alanda hizmet üretiyor. En büyük hikâyemiz çocuk felci hikâyesi. 1998’den beri bir vaka görmedik ama bizim zamanımızda mağdurlar vardı. Her gün 1000 çocuk bu hastalığa yakalanıyordu. Ekonomik ve emek desteği veriliyor. Tedavi için kısa sürede dünyanın her tarafında çocukları aşılamak gerekiyor. Emek gerekiyor. Rotary dünyası her döneme ait ama ‘kendinden önce hizmet’ diyor. Dünyanın yaşanır bir yer olması, evrensel bir ölçüyle birmişiz gibi sayıp insanlar, hayvanlar ve çevre de bizim için önemli.
Rotary dünyasında hiç tanımadığınız bir ülkede onlarla karşılaşabilirsiniz. Dil din ve ırk farkı gözetmeksizin sizi kucaklarlar. Toplumsal ihtiyaçlar varsa gelecek için, Rotary orada şekilleniyor. Oran öyle yüksek ki göz kusurları konusunda, 5.5 derece miyop yaşıyor. Oran öylesine yüksek ki yaptığımız yardımlar için biz bunun çapını büyütelim. 10 cihaz yani 100 bin dolarlık bir yatırım yapalım diyor Uluslarası Rotary’nin çağrısına açıyoruz. Kısacası bir yerde ihtiyaç varsa, ona göre şekilleniyoruz

‘GENÇLERDE ÜRETİYOR’

Rotary’de bulunan gençler yani Interactlar içinde bulundukları her projenin hem yararlı hem mutluluk verici olduğunu, her zaman içinde bulunacaklarını söylüyor. Pek çok çalışmadan bahseden Interactlar’ın Başkanı Alara Serdar pek çok konuda projeler ürettiklerini söyledi.

Bir genç olarak böylesine bir sorumluluk ve farkındalık ile gerçekleştirdiğiniz projeler nelerdir? Size nasıl hissettiriyor?

Interact kulübü açtık. Bölge temsilcisiyim. Projelerden biraz bahsedeyim. Biz her yıl futbol turnuvası organize ediyoruz. Bir hastanenin ihtiyacını karşılıyoruz.
Denizdeki çöpleri topladık ve görsel sanatlar öğrencileri bir heykel yaptı. Çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla bu projeyi geliştirmiştik. Bale gösterisi yapıldı. Elektrikli sandalye alınarak hastanelere gönderildi.
Öğrenciler ile kitaplar okuyor, çocuklarla zaman geçiriyoruz. Doğa için çöpleri temizliyoruz. Küçük yaşta edindiğimiz sorumluluk hissi çok etkili ve bizler için fazlasıyla geliştirici oluyor.12 yaş ortaokul civarına denk geliyor, oyun oynayabilecekken ihtiyacı olan insanları görüp, empati yeteneğini geliştiriyoruz. Bilinçli ve duyarlı bir nesil yetişmesine çok faydalı.

Sizce en önemli katkısı nedir bu projelerin?

Liderlik özelliklerini çok geliştiriyor. Ortak karar almak gerekiyor. Yönetimdeysen grubu yönetmek ve planlama aşamasını daha iyi anlamak açısından faydalı oluyor.

Peki bu projelere bir arada mı karar veriyorsunuz?

Bir kulüp 25-30 kişi civarı oluyor. Herkes ne yapılabilir bu fikirler sunuluyor. Fikirler ortak kararlar ile geliştiriliyor, bir proje ortaya çıkıyor. 22 açık kulüp ve açılmakta olan 4 kulüp daha var. Herkes hep birlikte karar veriyor.
Yardımları kişilerin duyarlı olduğu gibi kişilerinde duyarlı olduğu yerler vardır. Hastalarla ilgili duyarlı olanlar var. Kulüpten kulübe değişiyor. Yardım etmeden önce durumları araştırıyoruz. Bunlar incelendikten sonra proje ve fikirler oluşturuluyor. Bu konuda neler yapılabilir diye düşünerek faaliyete başlıyorlar. Hayvan gününde farklı farklı yerlerde mamaları sokaklara bırakıyorlar.

‘HER ZAMAN AKTİF’

Elbette gençler dışında üniversite ve sonrasında bulunan yaş aralığına ait gençlerde var. Rotaractlar! Bölge Rotaract temsilcisi Burak Terlemez ise kendi projelerinden bahsetti.

Biraz Rotaract’tan bahsedelim. Sizler ne gibi projelere imza atıyorsunuz?

700 üyemiz varsa yüzde doksanı aktiftir. Aktifliği düşen isteği ile dışarıda kalıyor. Yeni arkadaşlarımız geliyor. Bir sürü katılımımız olur. Rutini bozmadan sayımız hep devam eder. Bizde 30 yaş Rotaract ayrılma yaşı oluyor. Şehir dışında olmuyor. Biz 37 kulübün üzerinde dinamik olarak bazı yönlendirmeler, hem sosyal hizmet projeleri hem de kişisel gelişime yönelik projeler çalışıyoruz.
Salonlarda ya da dış mekanda 3 gün süren eğitimler oluyor. CV ve mülakat eğitimleri olduğu gibi yeni nesil kahve çekirdeği de eğitim konumuz olabiliyor. İlgiye göre karar veriyoruz. Özel eğitimler olabiliyor. Örneğin biz bu yıl, Aydın’da bulunan ‘Teknoloji ve Tarım Kampı’na gitmiştik. Sabah erken saatlerde uyanıyor ve ahırlarda hayvanlarla ilgileniyorsunuz, teknolojik bir ahır. Eğitimden sonra uygulamalı tarım yapıyorsunuz. İkincisini de düzenleyeceğiz. Akademi eğitimleri sürüyor 3 büyük toplum projemiz var. 5 senedir her Çarşamba devam eden, ‘Bu Hafta Değil, Her Hafta’ onkoloji servisindeki çocuklarla zaman geçiriyorlar. Zaman zaman eğlenceli figür ve palyaçolar götürülerek devam ediyor. Çocuk Esirgeme Kurumu’nda gerçekleştirdiğimiz aktivite ve projeler gerçekleşiyor. Elbette kurum iznine tabi. Ata binmeye gidiliyor. ’Mutlu Çocuklar’ projesi ise 2 senedir devam ediyor Birde otizmli çocukların topluma biraz daha entegre olabilmesi için ‘Dostluk Atölyesi’ adında sosyal alana yönelik projeler gerçekleştiriyoruz.

Sizin yaş grubunuz adına avantajları nelerdir kulüp içerisinde bulunmanın?

Büyük bir sosyal çevre kazanımına neden oluyor. Hem hobilerini gerçekleştirmek hem sosyal çevre bulabilmek için çok uygun bir alan burası. Yaş ve tecrübe olarak bizden büyük Rotaryenler olduğu için deneyimleri dinleme şansımız oluyor. Güzel bir iş anlamında faydası olan organizasyon.
Aynı zamanda birbirimizden haberdar olabilmek için her ay ayın ilk günü çıkardığımız online dergimiz var, gönüllü bir ekip hazırlıyor. Hem kulüpler yaptıklarından bahsederler hem içerik üretirler. Kendimize yönelik olmasının nedeni ise birbirimizle ve hayata geçirdiklerimizle iletişimde olabilecek olmamız.

Mesleğe yönelik böylesine çalışmalar ve hazırlıklar yapılan dönemde, en kritik çalışmalardan biri nedir sizce?

Her yıl bölge olarak bir meslek hizmet ödülü veriyoruz. Mesleğinde başarılı yüksek ahlak standardına veriyoruz. Son olarak İlber Ortaylı’ya verdik ödülümüzü. Yoğun katılım vardı, İzmir için cezbedici biri tabi.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

donanimi-yok-patinaj-yapiyor

‘Donanımı yok patinaj yapıyor’

genc-kadina-sokak-ortasinda-kursun-yagmuru

Genç kadına sokak ortasında kurşun yağmuru!