Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) işbirliğiyle yürütülen bu çalışma, düşük faizli konut kredisi fırsatını sunmak üzere şekilleniyor. Hükümet yetkilileri, bu kredi kampanyasının özellikle dar gelirli kesimleri ve ilk defa konut alacak bireyleri desteklemeyi hedeflediğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni konut kredisi düzenlemeleri üzerinde titizlikle çalıştıklarını ve bu çalışmaların odak noktasının, ilk defa ev sahibi olacak vatandaşları teşvik edici önlemler olduğunu açıklamıştı. Şimdi ise bu çalışmaların detayları netleşmeye başladı.

Duyurulan plana göre, kamu bankaları aracılığıyla sunulacak olan bu düşük faizli konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlere büyük bir fırsat sunacak. Kampanya kapsamında sunulacak olan konut kredisi için öngörülen vade süresi 180 ay olarak belirlenirken faiz oranı sadece yüzde 1,20 olarak planlanıyor. Bu düşük faiz oranı, sıfır ve ikinci el konut almak isteyenleri kapsayacak şekilde tasarlanmış durumda.

Fındık fiyat istikrarını koruyor Fındık fiyat istikrarını koruyor

Son dönemde yaşanan faiz oranlarındaki dalgalanmalar, konut alım satım aktivitelerini olumsuz etkiledi. Ancak bu yeni düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla birlikte sektörde canlanma bekleniyor. Haziran ayında yüzde 18 düzeylerinde seyreden konut kredi faizleri, Ağustos ayında yüzde 35'lere kadar yükselmişti.

Tüm bu gelişmelere rağmen, Ekim ayında hayata geçirilmesi planlanan yeni düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla birlikte sektörde olumlu bir hareketlilik yaşanması öngörülüyor. Bu kampanya sayesinde, konut sahibi olma hayali daha yakın bir hale gelecek ve ev sahibi olmak isteyenler için yeni bir umut kapısı oluşturulacak.

Kaynak: Haber Merkezi