in ,

‘Düşük faizli kredi dosyaları patlattı’

Türkiye, pandemi ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiriyor. Uzmanlar, düşük faizli kredilerin de icra dosyası sayısını artırdığını söylüyor

icra-dosyasi

İcra dairelerindeki dosya sayısı 22 milyon 248 bin 239’a ulaştı. Sadece yılın ilk iki ayında 4 bin 157 kişinin 18 bin 47 çeki karşılıksız çıktı. Aynı zamanda döviz kurunda yaşanan hareket ceplere olumsuz yönde yansıdı. Günde ortalama 3 bin 735 kişinin icralık olduğunu söyleyen CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “Ekim 2021’de borçla hayatını idame ettirme sarmalına 402 bin kişi katıldı” dedi.

Güzelmansur TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin ağır bir ekonomik krizden geçtiğini, halkın perişan, çaresiz ve borç içinde olduğunu söyledi. İcra takip dosyası  taşımaktan yorulduklarını belirten Buca Çaldıran Mahallesi Muhtarı Kadir Boyraz ise “O kadar çok gelen icra dosyası var ki… Vatandaş gerçekten büyük bir çıkmazın içinde. Ekonomik açıdan birçok sorun yaşıyor. Her yanımız icra kağıtlarıyla doldu taştı. Bu günlerin bitmesini bekliyoruz, mümkün mertebe gerekenleri iletmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GELİR EKSİKLİĞİ

Artan icra takiplerinin bir kısmının firmalar tarafından yapıldığını belirten Mali Müşavir Feride Sökmen, “Vatandaştan talep edilen icrayı karşılayamıyorlar. En büyük problem gelir eksikliği. Para akışının ilerleyememesi.” dedi. İcra dosyalarında patlama yaşandığını aktaran Sökmen, “İcrada alacaklılar genelde özel sektör. Devlet vergi ve borçlanmalarda yapılandırmalar yaptı. Bu da sağlıklı bir yapılandırma olmadı başta. Sonra çıkan yapılandırma faydalı oldu ama bence ikinci yapılandırma ile önceki yapılandırmayı telafi etti. Fakat alım gücü düştü.” diye konuştu.

Son süreçte artan icra dosyalarına dikkati çeken Avukat Merve Eylül Bütün, “Salgın dönemi ve ülkenin hukuk devleti olmaktan çıkması nedeniyle ekonomimiz ortada. Pandemide insanların işsiz kalmasıyla birlikte yaz aylarında dağıtılan düşük faizli krediler buna etki etti. 1 milyon 552 bin kadar bir artış var. Biz de bu anlamda ekonomi süreçlerinin etkilerini gözlemliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ÖZEL HABER

yilbasi

Yılbaşında başka diyara götüren muhteşem rotalar

zeytin-agaci-destegi

Orman köylülerine zeytin ağacı desteği