in ,

Efsane başkan İsmail Sivri ölümünün 15’inci yıldönümünde anıldı

Türk basınının önemli isimlerinden İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin unutulmaz başkanı İsmail Sivri ölümünün 15’inci yıldönümünde anıldı

efsane-baskan-ismail-sivri-anildi

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Onursal Başkanı, Gazeteci Yazar İsmail Sivri, ölümünün 15’nci yılında Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki heykeli önünde anıldı. Törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İGC Başkanı Dilek Gappi, Sivri’nin ailesi,  sevenleri ile çok sayıda gazeteci dostu katıldı.

Sözlerine gazeteciliğin bu dönemde bedelinin ağır olduğunu söyleyerek başlayan İzmir Gazeteciler Cemiyeti ( İGC) Başkanı Dilek Gappi, “Ölümünden 15 yıl sonra anılmak her canlıya, insana nasip olmaz. İsmail Başkan, 95 yaşında ve hala yaşıyor. Gerçek ölümsüzlük budur. Sır açık. İyi bir gazeteci gerçekleri gören bir yazar, iyi bir kalem sahibi ama onun ötesinde iyi bir insan olmaktır. Mütevazi, dost ve genç gazetecilere önderlik yapan biri olabilmek çok önemli. Doğru bildiğinden vazgeçmeden insanları ayırmadan yürekten sevebilmek ve onlara zaman ayırabilmek ve dertleri ile yürekten ilgilenebilmektir” dedi. Konuşmasında ‘özgür gazetecilik’ vurgusu da yapan Gappi, “Mustafa Kemal Atatürk ve Hasan Tahsin’in mirasçılarıyız söz ile değil yürek ile basın özgürlüğünün savunucularıyız. Özgür basından, objektif habercilikten taviz vermeyeceğiz rahat uyuyun. İyi ki vardınız. İyi ki bize gerçek rol model oldunuz” açıklamalarında bulundu.

YOL GÖSTEREN BİRİYDİ’

Öldükten sonra anılmanın ne denli önemli olduğuna değinen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da,“Çok iyi gazeteciler yetiştiren ayrıca yol gösteren bir kişilikti. 1998 yılında İzbeton genel müdürü iken Buca merkezden otokente kadar bir yol yaptık. Rahmetli İsmail Sivri’nin  adını bulvara koymuştuk. Bu gibi değerler gelecek kuşaklara anlatılmalı. Bizlerde büyüklerimizi gelecek toplumlara anlatarak ve unutmadan her daim toplanmaya devam edeceğiz”diye konuştu. Ardından gazeteci İsmail Sivri’nin heykelinin önüne karanfil bırakıldı.

Rana Beyza Öztürk / Ali Ekrem Kulağıduymaz

lokantaci-isyanda-boykota-gidecegiz

Lokantacı isyanda! ‘Boykota gideceğiz’

İzmir’de şadırvanı yıktığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli serbest