in ,

Ege Denizi ve Bölgesi’ne Türkçe isim önerisi! Yunanca…

Cihat Yaycı, Ege Denizi ve Bölgesi isimlerinin Türkçe olması gerektiğini söyleyerek, “Adalar Denizi ve Batı Anadolu” adlarını önerdi

ege-denizi-ve-bolgesine-turkce-isim-onerisi-yunanca

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı direktörlüğünde açacak olduğu Denizcilik ve Global Strateji Merkezi’nin tanıtım lansmanını gerçekleştirdi. Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanları Sınırlandırılması Mutabakatı’nın alt yapısını hazırlayan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, açılacak olan merkez ile Türkiye’de denizcilik alanında var olan bilgi boşluğunu doldurmayı ve tek bir alan ile sınırlı kalmayıp hukuk, siyaset ve uluslararası ilişkiler gibi kritik öneme sahip alanlarda analiz ve değerlendirmeler yaparak siyasi belgeleri oluşturmayı amaçlıyor. Merkez sadece Türkiye’ye değil, tüm dünya ülkelerine hem sivil hem de resmi denizcilik sektörüne hizmet vermeyi ve aynı zamanda da dış siyasete endeksli raporlar hazırlamayı hedefliyor.
Üniversitenin Güney Kampüsünde düzenlenen lansmana BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karedeniz, Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı ve basın mensuplarının yanı sıra internetten canlı olarak da BAU Global Başkanı Enver Yücel, BAU Mütevelli Heyet Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Burhan Kara da katılım sağladı.

“Ülkemizin uluslararası arenada hak ve menfaatlerini korumaya çalışacağız”

Açılış konuşmasında merkez ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak denizciliğin ve denizlerin Türkiye için çok önemli olduğuna vurgu yapan Cihat Yaycı, “Ülkemizin her tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen tamamen kara ülkesi gibiyiz” diyerek bu anlamda açılacak merkez ile çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Ege Denizi; Adalar Denizi, Ege Bölgesi; Batı Anadolu

Yaycı ayrıca Ege isminin Yunanca bir kelime olmasından dolayı Ege Denizi ve Ege Bölgesi için Türkçe isim çalışmasını yetkililere ileteceklerini söyleyerek, “Ege biliyorsunuz Yunanca bir isim. Biz bu Yunanca isim yerine bir Türk ismi koyulmasını düşünüyoruz. Aslında var olanın hatırlanmasını, değiştirilmesini öneriyoruz. Bu bir akademik öneri. Bunu devlet ya da ilgili çevreler değerlendirir, olur ya da olmaz. Ege Denizi yerine Adalar Denizi, ya da Kuzey Akdeniz olabilir. Osmanlı zamanı Adalar Denizi denilmiş buraya hep. Bir de Ege Bölgesi ismi var, Batı Anadolu ismi çok daha uygundur diye düşünüyoruz. Fakat takdir yetkililerindir. Türkçe isimlendirme önemli bir durumdur” şeklinde konuştu.

İHA

focada-sahile-vurmus-olu-caretta-caretta-bulundu

Foça’da sahile vurmuş ölü caretta caretta bulundu

pinar-gultekinin-cenazesi-bitlise-getirildi

Pınar Gültekin’in cenazesi Bitlis’e getirildi