in ,

Ege Telgraf’a çifte ‘Ahilik’ ödülü

İzmir’de 34’üncü Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında “Şed Kuşatma Töreni” gerçekleştirildi. Ahilik Yarışması ödülleri sahiplerine takdim edildi

ege-telgrafa-cifte-ahilik-haftasi-odulu

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(İESOB) konferans salonunda düzenlenen törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TBMM İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İESOB’ bağlı esnaf odaları başkanları ile siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

Törende 34’üncü Ahilik Haftası Yarışması’nın kazananları da ödüllerine kavuştu. Ege Telgraf Gazetesi muhabiri Yağmur Daştan, Haber dalında ‘Mesleğin İnceliklerini Saygıyla Öğreniyorlar’ başlıklı haberiyle Mansiyon, Ege Telgraf Gazetesi yazarı Yunus Karakaya da ‘Ahi Evran İlkelerini Mesleğine Yansıttı’ başlıklı haberi Jüri Özel Ödülü‘nün sahibi oldu.

‘GELECEĞİMİZ PARLAK’

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Ahilik sistemi ve buna benzer sistemleri de çağın idrakine söyletmemiz lazım. Bu anlamda devletimizin son dönemde uyguladığı politikalar ülke ekonomisini ayakta tutmak ve herhangi bir kayba sebebiyet vermeden bu dar boğazı aşıp esnafı desteklemek. Her birimiz işimizi en iyi şekilde yaparsak geleceğimizin çok parlak olacağına inanıyorum” dedi.

“Ahilik bugün alıştığımızdan çok farklı bir model içeriyor” diyerek açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ahilik, ekonomiyi maddiyata değil, kültürel değerlere dayandırıyor. Sadece ne yapacağımızı değil, ne yapmamız gerektiğini de anlatıyor. Geçtiğimiz yıl İzmir’in zor günlerinde ortaya çıkan ‘Biz Varız’ ve ‘Bir kira bir oda’ çalışmalarımız adeta bir orta sandığıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi esnafın yanında olmak için bundan sonra da mücadele edecektir” diye konuştu.

Ahilik kültürünün Anadolu’da çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu da “850 sene önce başlayarak günümüze taşıdığınız geleneklerinizle sizler Türk toplumun kahramanlarısınız.  Topluma katkılarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘SOKAKLAR IŞIKSIZ KALIR’

Törende konuşan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu da, ahilik kültürünün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulundu. Mutlu, “Bu ne güzel zenginlik ve beraberliktir. Ahilik bu yıl daha da önemlidir Çünkü Cumhurbaşkanımız tarafından bu yıl Ahi Evran Yılı olarak belirlenmiştir ve UNESCO tarafından da Ahi Evranlık programa alınmıştır. Esnafa ahilik kültürüne sahip çıkmak hepimizin görevidir. Esnaflar toplumun direğidir, toplumu sokakları aydınlatır. Onlar sönerse sokaklar ışıksız kalır” dedi.

İESOB Onursal Başkanı Mehmet Ali Susam da “Bizler esnaf ve sanatkarlar teşkilatını önemsiyoruz. Yok olmaya yüz tutmuş bir meslek yoktur; meslekler yaşatılabilir ve çağın gerekliliklerine adapte edilebilir. Esnaf odaları olarak yakınmak yerine çağı yakalayacak adımlarda destek istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e söylüyorum, Halkın Bakkalı çok güzel bir isim. Bizim bütün esnafımızın Halkın Bakkalı olabilmesi için bize destek olun. Tarım ve Orman Bakanlığı da mağazalar açıyor, onlar da bize destek olmalı. Esnaf teşkilatının liderleri olarak çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk

sosyal-medya-fenomenine-uygunsuz-fotografini-atti-savcilik-kovusturmaya-yer-yok-dedi

İzmir’de iğrenç olay! Sosyal medya fenomenine uygunsuz fotoğrafını attı, savcılık ‘kovuşturmaya yer yok’ dedi

manisada-silahli-kavga-3u-yoldan-gecen-4-yarali

Husumetli 2 aile arasında silahlı kavga: 3’ü yoldan geçen 4 yaralı