in ,

Ege Üniversitesi, ‘Dünyanın en iyi’lerinden’

Ege Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı ve Türkiye’den 82 üniversitenin girdiği sıralamada en iyi 6’ncı üniversite oldu.

ege-akademi-tv-ile-bilgi-birikimini-dunyayla-paylasiyor

ODTÜ Enformatik Enstitüsü University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından hazırlanan, dünyanın en iyi 2 bin 500 üniversitesinin sıralandığı listede Ege Üniversitesi (EÜ) 842’nci sırada yer aldı. Ege Üniversitesi, Türkiye’den 82 üniversitenin girdiği sıralamada ise en iyi 6’ncı üniversite oldu. Ege Üniversitesi; 47,99 makale puanı, 60,87 atıf puanı, 30,06 toplam bilimsel doküman puanı, 38,04 uluslararası işbirliği puanı, 48,25 toplam yayın puanı, 37,47 toplam atıf puanı etkisi, genel toplamda 262,68 puan aldı. URAP’ın internet sitesinden duyurulan ‘2019-2020 URAP Dünya Sıralaması’nda akademik performansı en yüksek 2 bin 500 üniversiteye yer verildi. Dünya sıralamasında, makale ve atıf puanları hesaplanırken sadece etki değeri yüksek yüzde 75’lik dilime giren dergilerdeki makaleler dikkate alındı.

ege-universitesi-dunyanin-en-iyilerinden-biri

‘Yükselişimizi sürdürüyoruz’

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ulusal ve uluslararası arenada yükselişimizi sürdürüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana üniversitemizde eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, proje ve yayın. Topluma hizmet ve sosyal sorumluluk ile uluslararasılaşma gibi başlıklar altında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Üniversitemizin araştırma üniversiteleri arasında yer alabilmesi için gece gündüz demeden çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Araştırma altyapısından yönetim sistemine kadar gerekli olan pek çok parametreyi, değişim ve dönüşümü yerine getirdiğimizi rahatlıkla ifade edebilirim. Artık tüm bu çalışmalarımız semeresini vermeye başladı” ifadelerini kullandı. Ege Üniversitesinin öncü araştırmaların yapıldığı, ülkemizin kalkınması ve sosyo-ekonomik gelişimi için bilgi üreten, dünyada önemli bir yükseköğretim kurumu olduğunu vurgulayan Rektör Budak, “Çalışmalarımızı Ege Üniversitesinin adını araştırma üniversiteleri arasına yazdırana, dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasına girene kadar sürdüreceğiz” dedi.

ege-universitesi-dunyanin-en-iyilerinden-biri

Türkiye, İngiltere’nin ardından 6. sırada

Türkiye’den Hacettepe Üniversitesinin 534’üncü sırada yer aldığı listede, İstanbul Üniversitesi 582’nci, İstanbul Teknik Üniversitesi 698’inci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 706’ncı, Ankara Üniversitesi 787’nci, Ege Üniversitesi 842’nci, Gazi Üniversitesi 884’üncü, Bilkent Üniversitesi de 894’üncü oldu. Sıralamada, dünyanın ilk 2 bin 500 üniversitesi arasına Türkiye’den 82 üniversite girdi. İlk sıraya 389 üniversite ile Çin yerleşirken, ABD 352 üniversite ile ikinci, Japonya 141 üniversite ile üçüncü oldu. Listede, 137 üniversitesi bulunan Hindistan 4’üncü, 105 üniversitesi bulunan İngiltere 5’inci sırada yer aldı. Türkiye ise 82 üniversite ile İngiltere’nin ardından 6’ncı sıraya yerleşti. Türkiye, bu derece ile Fransa, Güney Kore, Almanya, İtalya, Brezilya, İspanya, Kanada ve Polonya’yı geride bıraktı. Sıralamaya göre, dünyanın en iyi ilk üç üniversitesi sırasıyla ABD’den Harvard Üniversitesi, Kanada’dan Toronto Üniversitesi ve İngiltere’den Londra Üniversitesi oldu. (İHA)

gaziemirde-yuz-gulduren-cv-bank

Gaziemir’de yüz güldüren hizmet: CV Bank

karsiyakada-cevre-sempozyumu

Karşıyaka’da ‘3. Kültür ve Çevre Sempozyumu’