Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Takımı, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Spaceport America Cup 2024 yarışmasında büyük bir başarı elde etti. Takım, 25 ülkeden gelen öğrencilerin katıldığı bu prestijli roketçilik yarışmasında aldığı ödüllerle adından söz ettirdi.

İki dalış robotu Titanic enkazını tarayacak İki dalış robotu Titanic enkazını tarayacak

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Aerospace Takımı'nı tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Rektör Budak, yaptığı açıklamada, "Üniversitemiz, tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı ve ödüllü bir araştırma üniversitesi olarak ulusal ve uluslararası alanda tanınmaya devam ediyor. Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Ege Aerospace Takımı, Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen Spaceport America Cup 2024 yarışmasına katılarak projelerini başarıyla sergiledi. Yarışmaya damga vuran yenilikçi projeleriyle takımımızı tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

"Genç Egeliler ödüller topladı" başlığı altında ise Egeli genç mühendislerin dünya çapında temsil edildiği vurgulanarak, Türkiye'nin önde gelen kurumlarından sponsorluk desteği aldıkları belirtildi. Ege Aerospace Takımı, 7 kişilik ekibiyle yarışmaya katıldı ve geliştirdikleri FEZA-24 adlı roketle 9,400 feet (yaklaşık 2,865 metre) irtifaya ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Takımın geliştirdiği sistemler, operasyonun her aşamasını başarıyla tamamladı ve fırlatma sonrasında roketin tüm parçaları hasarsız bir şekilde geri kazanıldı, böylece sistemin yeniden kullanılabilirliği kanıtlandı.

Ege Aerospace Takımı Kaptanı ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Enes Bitigen, yaptığı açıklamada, "3 yıllık emeğin ardından gerçekleştirdiğimiz başarılı fırlatma ile gurur duyuyoruz. Takım olarak elde ettiğimiz deneyim ve bilgi birikimiyle gelecekte Ege Üniversitesi'nin uzay ve havacılık projelerinde aktif rol almayı ve nitelikli çalışmalar üretmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Takım danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Barış Oğuz Gürses'in yaptığı Ege Aerospace Takımı'nda, Aviyonik Lideri Muhammed Kamil Saygılı, Mekanik Lideri Mehmet Akdemir, Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencisi Furkan Bozkurt ve diğer üyeler de önemli görevler üstlendi.

Kaynak: BÜLTEN