in ,

Ege’nin görkemli tatil merkezi: Didim

Aydın’ın Ege Denizi kıyısındaki ilçesi Didim, ihtişamlı antik kentleri, doğal güzellikleri, altın sarısı ince taneli kumsalları ve uzunluğu 90 kilometreyi aşan eşsiz kıyı şeridiyle Ege’nin en önemli tatil merkezlerinden. Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan birinde kurulu olan ilçe, kuzeyde Bafa Gölü ve Büyük Menderes Nehri ile çevrili

egenin-gorkemli-tatil-merkezi-didim

Didim ilçe merkezinde yer alan antik kent ve tarihi zenginliklerin yanı sıra Batı Anadolu’nun görkemli antik kentleri ve tarihi yerleşim yerlerine en fazla yarım saat uzaklıktaki konumuyla tarih, kültür ve doğa meraklıları için muhteşem bir merkez ve başlangıç noktası.

Aydın’ın Ege Denizi kıyısında Kuşadası ile birlikte yer alan iki ilçesinden biri olan Didim, uzunluğu 90 kilometreyi bulan sahil şeridinin üzerinde hemen hepsi kumsal olan onlarca koya sahip, mavi bayraklı plajları ile gözde bir turizm merkezi. İlçe merkezi ve çevresinde yer alan antik kentleriyle oldukça görkemli bir tarihe ev sahipliği yapıyor.

Didim’de gezilecek yerler arasında Altınkum, Apollon Tapınağı, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti ve Akbük ile çevresindeki Bafa Gölü Milli Parkı ve Söke bulunuyor. Didim’e otomobille 1 saat uzaklıktaki Milas ise 26 antik kenti ile tarihi eserlere, ören yerlerine meraklı olanlar için birçok seçenek sunuyor.

Didim ilçe merkezinde yer alan Didim Marina, 2007’den bu yana 500 bin metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. Ege Denizi’nden her yönde gidiş geliş yapacak yatların rotası üzerinde bulunan marina, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye güzergâhında seyredecek yatların da uğrak yeri.

Altınkum: Altınkum, adı Didim’le özdeşlemiş, ilçenin en önemli turistik cazibe merkezi. Didim’in ilçe merkezinde, oteller bölgesinin hemen önünde uzanan ve Ege’nin dünyaca ünlü plajlarından olan Altınkum’da ana plajın devamındaki küçük koylarda da sırasıyla, birinci, ikinci, üçüncü plaj olarak anılan plajlar bulunuyor. Üçüncü plajın yer aldığı koyda, Türkiye’nin en büyük yat limanlarından biri olan Didim Marina yer alıyor.

Altınkum’un en önemli özelliklerinden biri sahilden denize doğru oluşan küçük dalgaların denizin kendi kendine temizlemesine yardımcı oluşu. Bu nedenle de pırıl pırıl bir denizi bulunan Didim’in temiz koyları rüzgâr sörfü ve diğer su sporları için de ideal bir konuma sahip. Pek çok restoran, çay bahçesi, disko ve barın bulunduğu Altınkum merkezinde her keseye uygun konaklama seçeneği mevcut. Didim’de yer alan otellerin büyük çoğunluğu Altınkum Plajı’nda yer alıyor. Mavi bayraklı Altınkum Plajı’na giriş ücretsiz. Plajda belediyenin işlettiği kafe, şezlong ve şemsiye hizmeti veren bir işletme bulunuyor.

Didyma Antik Kenti: Didyma Antik Kenti, dünyaca ünlü Apollon Tapınağı’nı barındıran bir dini merkez niteliğine sahip. Didim ilçe merkezinin 1,5 kilometre kuzeyinde bulunan ve Apollon Tapınağı ile antik dönemin kehanet merkezi olan Didyma, yılın belirli dönemlerinde ayinlerin düzenlenip bayramlar ve şenliklerin yapıldığı, geceleri yapılan meşale koşularıyla ünlü. Büyük İskender’in Perslere karşı kazandığı zaferden sonra yapımına başlanan Didyma’nın, kuzeyindeki Miletos Antik Kenti ile deniz bağlantısı bulunuyor.

Antik çağda Batı Anadolu’nun en önemli kentlerinden Miletlilerin Yunancada ikiz kardeş anlamına gelen Didyma ismini verdikleri kente MÖ 300’de Miletliler tarafından Yunan dünyasının en büyük tapınağı inşa edilmiş. aha sonra Bizanslıların içinde bir kışla ile bir garnizon kurduğu kent, yangın ve depremlerle epey zarar görmüş. Didyma içerisinde yer alan Apollon Tapınağı ise Anadolu İon topraklarındaki en büyük ve en zengin tapınak olarak kabul ediliyor. Didyma, antik dönemde kutsal emanetleri, hazineleri, kutsal kuyusu ve kutsal defne korusu ile de tanınan bir kent olarak biliniyor.

Apollon Tapınağı:  Efes’teki Artemis Tapınağı ve Sisam Adası’ndaki Heraion Tapınağı’ndan sonra, antik dünyanın üçüncü büyük tapınağı. Çevresinde geniş bir defne ağacı korusu bulunan Apollon, 3,5 metre yüksekliğinde bir kaide üzerine inşa edilmiş görkemiyle, yaklaşık 2 bin 600 yıl önce kutsal bir tapınak olarak inşa edilmiş. Zeus’un oğlu Apollon’a adanan tapınak, ışık, müzik ve özellikle de kehanet tanrısı olarak kabul ediliyor. Dönemin en önemli kehanet merkezi olan tapınaktan ve Didyma Antik Kenti’nden bahseden ilk yazılı kaynak Herodot’a ait. Arkaik devirde çok ünlü olan Apollon’un kutsal yeri, MÖ 494’de Persler tarafından yakılmış.

Akbük: Akbük, Didim ilçe merkezine 23 km mesafede yer alıyor. Mandalya Körfezi’nin içerisinde 15 km’lik sahil şeridine sahip olan Akbük Koyu, daha çok yazlık toplu konut sitelerinin bulunduğu bir tatil bölgesi. Akbük Koyu’nda Çukur, Yavan, Yarık isimli üç koy bulunuyor. Plajı ve sahil şeridiyle, Didim’in Altınkum’dan sonraki en popüler bölgesi olan Akbük, masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile huzurlu bir atmosfere sahip.

Tarihi geçmişi MÖ 4 binli yıllara uzanan Akbük’te Rumlardan kalma tarihi kilise günümüzde kültür merkezi ve kütüphane olarak hizmet veriyor. 1870’lerde Osmanlı döneminde yapılan kilise, Akbük merkezinde bulunan iskelenin hemen yanında yer alıyor. Tarihi Rum Kilisesi, Osmanlı mimarisindeki taş işçiliğinin en güzel örneklerinden.

Akbük Koyu, aynı zamanda bölgenin en korunaklı doğal limanlarından biri. Yelken ve su kayağı gibi spor dalları için uygun olan koy, balıkçılık için de çok uygun. Kumsaldan 100 metre yürüyerek gidilebilen birinci derece sit alanı olan Saplı Ada ve Kömür Adası’nı da mutlaka görün. Denize nazır yemyeşil Akbük ormanlarında trekking aktivitesi ise asırlık ağaçların arasında nefis bir rota izliyor.

Saplı Ada: Volkanik bir ada olan Saplı Ada, Akbük’ü kuş bakışı gören tepeden bakıldığında limana doğru kaşık gibi uzanan muhteşem bir manzaraya sahip. MÖ 6. yüzyıla uzanan tarihi geçmişi, düzenli kent planına sahip yerleşim yerinin çevresini saran surların kalıntılarıyla Saplı Ada’ya denizin çekildiği dönemlerde yürüyerek ya da araçla geçilebiliyor.

Akbük’ün denize uzanan balkonu olarak da adlandırılan ada, MÖ 1500’lü yıllarda Ege Denizi’nde meydana gelen büyük bir volkan patlamasıyla etrafa saçılan küllerin birikimi ile oluşmuş. Kül katmanının izleri günümüzde de adanın toprak yapısında görülebiliyor.

Priene Antik Kenti: Priene Antik Kenti, Didim ilçe merkezine 42 km uzaklıkta, Söke’nin Güllübahçe Mahallesi’nde, Büyük Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlar ile denizden içeride kalmış bir antik yerleşim yeri. Söke Ovası’na hakim bir noktada Samson Dağı’nın eteklerinde yer alan antik kentin bir yanı ovaya diğer yeni Ege Denizi’ne bakıyor.

Menderes Nehri’nin getirdiği alüvyonlarla dolmadan önce deniz kenarında olan Prienne, antik dönemde denizi yüksekten seyreden en güzel liman kentlerinden biriymiş. Kentte, 5 bin kişilik bilinen en eski antik tiyatrolardan biri ve onun hemen yanında da Bizans Kilisesi bulunuyor. Demeter Tapınağı, Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Yukarı Gymnasion, Aşağı Gymnasion, Bouleuterion, Agora, Büyük İskender’in Evi, Nekropol ve konut alanları antik kentin önemli yapılarından.

Milet Antik Kenti: Milet Antik Kenti, Didim’in 22 kilometre kuzeyinde yer alan, antik dönemin Batı Anadolu’daki en önemli yerleşim yerlerinden biri. Görkemli tiyatrosu, hipodromu, sular altında kalan hamamları ile günümüze çok iyi korunarak ulaşmayı başaran antik kent, Ege Bölgesi’nin mutlaka görülmesi gereken antik kentlerinden.

Priene gibi Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle liman kenti özelliğini kaybeden ve günümüzde denizden 10 kilometre içeride bulunan Milet, antik dönemde filozoflar kenti olarak biliniyormuş. Yunan ve Roma dönemi eserlerinin en güzel örneklerinden biri olan Milet Tiyatrosu’nun basamaklarını takip ederek arka taraftan limana ulaşabilirsiniz. Milet kentinin dört büyük limanından ayakta kalan ve günümüze ulaşan tek liman burası.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

korona-tisortleri-satista

Korona tişörtleri satışta

izmirde-447-saglikci-korona-viruse-yakalandi

İzmir’de 447 sağlıkçı korona virüse yakalandı